Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Minden öngyilkosságot depressz...

Minden öngyilkosságot depresszió előz meg?

Figyelt kérdés
Ha nem, akkor hogy lehet azt bizonyítani? Simán lehet depressziós valaki anélkül, hogy a környezete tudná, nem?

2022. nov. 26. 21:11
A kérdező szavazást indított:
Igen.
Nem.
Egyéb, kifejtem.
29 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
81%

Igen, van olyan, hogy "mosolygó depresszió", amely esetben a környezet többnyire nem sejt semmit.

És valóban, nincs minden öngyilkosság előtt depresszió, pl lehet egy súlyos trauma is. Meg lehet más pszichózis is, hallucináció, pánikroham, stb.

2022. nov. 26. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
48%
Megoldhatatlannak tűnő élethelyzet, krízis is lehet az ok. És van genetikai hajlam is.
2022. nov. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
29%

Biztosan nem...

Ugye nem kell említenem a Mei Ji restauráció előtti időszakot, annak szokásait?


Jól lehet, ez nem ma van, de az időre vonatkozóan nem volt egyértelmű jelzés.

2022. nov. 28. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlen depresszió, de az esetek kb. 90 százalékában különböző mentális betegségek. De a 3# se mond hülyeséget, mert bizonyos kulturális, vallási környezetben egyébként mentálisan egészséges emberek is nagy számban követhetnek el öngyilkosságot. Meg nem mondom melyik időszakban készült a mérés, de láttam már olyan statisztikát ami azt mutatta míg a nyugati társadalmakban az öngyilkosság 90-95%-ban mentális betegségekhez kötődött, addig Kelet-Ázsiában ez csak 50% volt. Egyes erősen kollektivista társadalmakban nem feltétlen az egyén élete számít a legnagyobb értéknek, és pl. elfogadott, normális cselekedetnek számít ha valaki saját, vagy családja becsületét óvva inkább megöli magát. Vagy bizonyos vallásoktól nem áll távol az özvegyi öngyilkosság mint erény. Az özvegy nő nem feltétlen fájdalmában öli meg magát, mint a szerelmi ponyvákban, hanem mert ez erényes cselekedetnek számít a vallása szerint.
2022. nov. 29. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Én azért még azt is hozzátenném ehhez a kérdéshez, hogy magam is játszadoztam az öngyilkosság gondolatával, koránt sem játékból, hanem halálosan komolyan 12-13 évesen jó régen és csak egy hajszálon múlt, hogy mégsem tettem meg végül. Bár nem ez a saját történetem motiválta a kérdésem kiírását ide, de eszembe jutott ez a válaszokból, hogy vajon jelenti-e így egyértelműen azt az én esetem, hogy kiskamasz koromban már depressziós voltam vagy nem feltétlenül?


Miután a harmincas éveimben ez a problémamegoldási mód újra fölmerült bennem, sőt, egy lépéssel még közelebb is kerültem a tetlegességig, nyertem is beutalót pszichoterápiára, azaz pszichológushoz, bár meg volt a lehetőségem, hogy pszichiáter kezeljen gyógyszerrel is, de ezt csípőből visszautasítottam, ott elmagyarázta nekem a terapeutám, hogy az önpusztítás természetellenes, ergo aki saját magát bántja vagy meg is ölné, az nem egészséges.


Aki nem egészséges, az beteg, nem? Mentálisan, ugye, lelkileg. Na, de mi más oka lehet az öngyilkosságnak, ha nem depresszió?


Egy tragédia szerintem csak akkor vezethet öngyilkossághoz, ha tényleg már korábban is lappangott a depresszió az illetőben, nem?


Vagy tanulás hiánya az oka, hogy nem tanult az illető elég problémamegoldó módot a szüleitől, de ez mégsem depresszió? És ha a depresszió is csak egy tanult viselkedés végül is...?


Elmélkedem...


Arról is hallottam már, hogy újabban nem verik nagy dobra, azaz nem publikálják, ha valaki öngyilkosságban halt meg, mert az ilyen hírek után mindig megugrik az öngyilkosok száma, mintha egy hír csak feljogosítaná az ingadozókat, hogy az is járható út. Nem tudom, hogy ez így van-e, de van sajnos logikája...


Én pl. véglegesen elköteleződtem az élet mellett a terápiám során, szóval az én terápiám sikeres volt szerencsémre, pláne, ha azóta sokkal nagyobb távolságot tartok magam és a sötét gondolatok között, eszembe sem jut, és ha mégis, pl. most is erről elmélkedve, a távoli múltam része, megtaláltam azokat a dolgokat, embereket, ügyeket, amelyekért-akikért élnem érdemes, úgyhogy mindenki másnak is sikerülhet!

2022. nov. 29. 14:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!