Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért divat a tinik körében...

Miért divat a tinik körében az adhd/autizmus?

Figyelt kérdés

Mostanában körülbelül akkora divatja lett közösségi platformokrol diagnosztizálni magukat a tiniknek ADHD/autizmussal, mint annak idején emosnak lenni.

Itt nyilván nem a valós "betegségre" gondolok, hanem egyszerűen nem értem miért akar valaki autista lenni?

Mi előnye származik belőle ha annak vallja magát valaki?!

Egyszerűen csak azért mert menő lett a TikTokon?



2022. dec. 26. 04:36
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
100%

19. (meg 15.) válaszoló vagyok.


Igen 20. hozzászóló, olvastam és válaszoltam is rá. Rávilágított egy hibámra, és csak azért írok a dologról itt is, mert orvosilag és megfelelő diagnosztizálás és kezelés miatt fontos, tehát másnak is hasznos lehet.

A kérdező úgy fogalmazott, hogy

"Miért divat a tinik körében az adhd/autizmus?"

Nekem mindkét diagnózis megvan (nem pszichiáter általi bemondásra, hanem kivizsgálások sorozata alapján - a gyengébbek és kötekedni kívánók kedvéért már előre mondom).


Az ADHD és az autizmus (vagy éppen asperger) teljesen más, mégis sok hasonlóság van, amit CT is kimutat. Láttam ilyen felvételeket összehasonlítva, amik az agy különböző részeinek az aktivitását jelölte, ami eltér a neurológiailag tipikustól (NT). A kettő között sok a hasonlóság, ami látható az agy működésében. Volt, amikor nem kaphatott valaki egyszerre ADHD és autizmus/asperger diagnózist. Az orvoson, akarom mondani "orvoson" tehát pszichiáteren múlott, hogy melyiket választja.

Az autizmus/asperger diagnózisra jár a fogyatékossági határozat ha kéri valaki és elbírálják és megadják, és leszázalékolás és ez alapján anyagi kedvezmények, de gyógyszer nem. Mert az autizmus/asperger nem betegség. A "szindróma" szó ijesztő lehet a laikusnak, miközben csak annyit jelent, hogy "tünetegyüttes". Volt már olyan segítőm, (Jamba) akinek hiába mondtam, hogy én nem autista vagyok - mert azok monotonitástűrők, úgyhogy ilyen munkaköröket ajánlottak - hanem asperger-szindrómám van.

És ADHD-m.

Hiába, mert a Jamba-nál PC-k voltak, és több e-mail váltás után, amikor igyekeztem megértetni velük a gyakorlati különbségeket, azt mondta a Jamba-s nő, hogy rám (és minden más aspergeresre, akiknek "segítenek") azért nem akarják mondani, hogy asperger-szindróma, mert az olyan "medikalizáló".

Agyatlan PC-k (Politikailag Korrekt agyatlanok).

Ezért én "autista" vagyok, aki szereti a monotonitást, ezért a segítők - nem csak a Jamba-nál, hanem az Aura Egyesületnél is - olyan munkaköröket kerestek, ami jó egy 55%-ban fogyatékossággal leszázalékolt, autista, monotonitást szerető embernek.

Úgyhogy ezeket idővel otthagytam. Ezt még kifejthetném bővebben, de egyrészt elfáradtam, másrészt szerintem a lényeg a kérdésre tényleg benne volt a 18. válaszoló írásában.

(A többi hozzászólásban is voltak/lehetnek hasznos plusz információk.)


Nekem mindkét diagnózis megvan, Asperger és ADHD. Az ADHD-re felírhat a pszichiáter gyógyszert. Viszont nem fogyatékosság, tehát nem jár leszázalékolás és így anyagi kedvezmények (Nem mintha ez lett volna valaha is a célom, rohadtul nem. Nem is én akartam, hanem egy orvos javasolta, hogy százalékoltassam le magam. Mármint az Asperger miatt.)

De a sok nem-ADHD-s miatt, akik pl. tanuláshoz agyserkentőként szedik a stimuláns típusú ADHD gyógyszereket (Ritalin, Adderall, Vyvanse) illegálisan, szigorították a felírását és kiváltását, úgyhogy egy vény csak 5 munkanapig érvényes. Most meg ráadásul hiánycikk és támogatás sincs rá.

A SOTE Pszichiátria Felnőtt ADHD Ambulanciáján mondta a pszichiáter, hogy van, aki Miskolcról utazik Budapestre hozzá a Ritalin felírásáért, mert hiába van meg a hivatalos, hiteles diagnózisa (a SOTE pszichiátriától!), hogy ADHD-s, a helyi pszichiáter akkor sem hajlandó felírni. Ez 2020-ban volt.

Nálam meg volt ilyen tavaly év vége felé: Mentem a gyógyszertárba a vénnyel, mire a gyógyszerész azt mondta, hogy nincs raktáron, mert drága, ezért nem tartják, de megrendelik, kb. 5 nap, mire lesz. Mondtam, hogy addigra lejár a vény érvényessége, de ugye azért átvehetem, mert most benyújtottam. Mondta, hogy nem, a kiváltáshoz menjek el megint a pszichiáterhez Budapestre, és írassam fel újból. Magyarul kétszer menjek és írassam fel, hogy egyszer kiválthassam. Mindezt munka mellett.

Mindez a nonszensz, szigorítás miatti szivatás azok miatt van, akik drogoznak a stimuláns (Ritalin, Adderall) gyógyszerekkel. Szóval akik nem ADHD-sek (Az ADHD-snek az alacsony dopamin szintre kell a gyógyszer).


Hasonló szivatás van az 1-es típusú cukorbetegeknél is (inzulinfüggő diabétesz). Olvastam egy cikket, hogy testépítő versenyeken ha cukorbeteg vagy és a teszten kiderül, hogy inzulint szedsz, akkor neked kell orvosi papírral igazolni, hogy te tényleg cukorbeteg vagy, nem doppingolsz.

Mert az inzulint nem cukorbeteg testépítők használják doppingként is. Le volt írva a cikkben, hogy milyen plusz teljesítményt kapnak tőle, de már nem emlékszem. Az Interneten megtalálható a cikk (nem a TikTok-on). :)

Elképesztő, hogy emberek miket ki nem találnak doppingolásra.

Technokol Rapidtól a köptető szirupig mindent.

Csak gondolj bele, hogy mi lenne, ha egy nyavalyás ragasztót akarnál venni egy üzletben, és neked kéne igazolni, hogy nem szipuzásra kell, hanem valóban megragasztani valamit. Hát ilyen az ADHD diagnosztizálása és a gyógyszer kiváltása.

A diabéteszes cikk írójának a gyakorlati tanácsa az volt, hogy ha cukorbeteg vagy és a konditeremben épp beadod magadnak az inzulint és ezt látva odajön valaki, hogy "Jaj, otthonfelejtettem az inzulinom, adjál már kérlek" akkor ne adjál, mert az doppingolni akar vele - és a vége az lesz, hogy szigorítják az inzulinhoz való hozzájutást, tehát a valódi cukorbetegek fognak szívni.


Hasonló a helyzet az ADHD gyógyszerekkel, legalábbis a stimuláns fajtákkal.


Itt, a gyakorikerdesek.hu-n ha valaki feltesz egy olyan kérdést, hogy lehet, hogy ADHD-s, hova forduljon, szeretném megosztani a tapasztalataim és tudásom, de tuti, hogy legalább már egy de akár három véleményhuszár beszólt, hogy "te biztosan drogozni akarsz".


Na ez a beteg, nem az ADHD. :)


Tehát van az is, hogy Facebook, meg TikTok, meg több figyelemre vágyó sérült tinik, és ugyanakkor vannak a valódi ADHD-sek (túl kevés dopamint termel a szervezet, vagy a receptorokból van kevesebb, mint a parkinsonosoknál is) meg valódi autisták és aspergeresek. Nem elég önmagában az adott probléma, most már a közösségi média, ostobaság és tudatlanság egy másik formájával is meg kell küzdeni. Korábban a legtöbben azt sem tudták, hogy mi az autizmus (Ezért is jó volt a Temple Grandin film.) Meg az ADHD. Most meg azt hiszik, hogy tudják - ez a baj.

Van ez a "A Google a te barátod" jellegű nem kicsit arrogáns beszólás. De amúgy valóban. Vagy ott a duckduckgo.com a privacy-tudatosabbaknak.


Én már túl vagyok ezeken a diagnosztizálás-küzdelmeken, csak azokat sajnálom, akik még mindig diagnosztizálatlanok és így kezeletlenek vagy félrediagnosztizáltak és félrekezeltek. És amikor itt feltesznek egy kérdést, igyekszem válaszolni.

Bár a sok arrogáns barom miatt már többször gondoltam, hogy lemondom a gyakorikerdesek.hu hírlevelet, de időnként nem bírom megállni, és a kérdés (meg sokszor ostoba reakciók) miatt csak leírom, hogy tisztázzuk már a dolgokat.

De megint: a 18. válaszoló, az nagyon ott volt.

2023. jan. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 Vuk-91 ***** válasza:
30%
Ugyan, miért lenne divat? Vannak olyanok akik autistáknak tettetik magukat vagy mi? Én autista vagyok, volt amikor letagadtam, de hiába mert előbb utóbb utolér az igazság. De nem hinném hogy az én másságomból divat kéne legyen. A depressziót sem lehet csak úgy divatba hozni... hacsak nem azok a feketében járó a társaságot erőltetett búval verő sokszor emósoknak csúfolt repulzív és mérgező szubkultúráról van szó.
2023. jan. 10. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
100%

#22: Van az a bizonyos TikTok nevű applikáció, más néven “az internet pöcegödre”.

Ott számos olyan tizenéves létforma megtalálható, aki autizmust, ADHD-t vagy disszociatív személyiségzavart színlel, mert a táncikálós, csücsörítős videók tengerében már lehetetlen kitűnni, de ők minél több követőt és figyelmet szeretnének, ezért magukra aggatnak valamilyen címkét, aminek soha nem voltak részei.

Van, aki azt kamuzta be a követőinek, hogy Tourette-szindrómás, ezért elég rosszul sikerült, folyamatos pislogási rohamokkal próbálta nekik igazolni, hogy tikkel. Később kiderült, hogy soha nem volt az.

2023. jan. 10. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
100%

19. (meg 15.) válaszoló, stb. válaszoló vagyok.

Értem a 22. válaszolót, igazat is adok neki - nem jópofizásból. De a 23. nagyon értelmesen és korrektül válaszolt. Valóban ez a helyzet, erről szól az egész. Miközben vannak, akiknek valóban ezek a diagnózisok vannak és valódi segítségre van szükségük.

Még ha a 23. válaszoló kicsit talán ingerülten is válaszolt - én nem ítélem el - valóban akkora igazság van benne, ami hasznos minden olvasónak.

100%-ban igaza van!

Az ilyen válaszok azért hasznosak, mert teljesen igazak és intelligensek. Nem azért, mert én olyan okos lennék, fogyatékos vagyok. De a félremagyarázások rendkívül sokat ártanak.

Annyit küzdöttem az elmúlt 3 évben, hogy már nagyon belefáradtam. Ezért esik jól, amikor értelmes - valóban értelmes - hozzászólást olvasok.

Még az elmúlt napokban is olvastam és élelemiszerboltban is beszélgettem olyanokkal, akik TikTok-on olvasnak és diagnosztizálnak.

Szörnyű! És az még csak nem is tini volt.


Hogy a TikTok az internet pöcegödre - az durván hangozhat. Én nem ismerem, mert nem eleve nem is használom. De ha valaki orvosi diagnózist állapít fel TikTok videó alapján, akkor az tényleg nagyon durva! Nem cseszegetésből, hanem az ilyesmi valóban nem erre való.

2023. jan. 10. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
92%

Én diagnosztizált autista vagyok. Szerintem nagyon undorító h a tinik a tiktokon ezzel szórakoznak. Mondom ezt úgy h én magam is tini vagyok.


16l

2023. jan. 12. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
100%

Ebből a tinik szerintem azért csinálnak divatot, mertfigyelemre vágynak, ahogy azt a 18. válaszoló nagyon jól leírta. Szóval valami valós gondjuk tényleg lehet, csak nem kapnak valódi segítséget.

De ez részemről csak tipp, nem vagyok szakértő.

2023. jan. 13. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
80%

Azért, amiért már más is leírta, mert ezek a kifejezések - szerintem szerencsére már - közszájon forognak és nem kategorikusan elmebeteg mindenki, aki nem úgy viselkedik, mint bárki más, és azért is, ami miatt a pszichológia előadó, amikor én tanultam pszichológiát azzal kezdte az első előadását, hogy a pszichológia az emberrel foglalkozik, és nem az elmbebeteg emberrel, így kedves hallgatók, senki ne rohanjon terápiára az előadások után, és milyen igaza volt! Az ember, nem csak tini, bárki, ha olvas egy betegségről, rögtön elkezdi magát diagnosztizálni, saját magával összehasonlítani, ahogy nem is csak betegségeknél, de könyveknél, filmeknél is összehasonlítjuk magunkat a főszereplővel és a többi szereplővel, ezért tudjuk élvezni, hogy tudunk-e velük azonosulni vagy éppen, hogy pont nem. Ezen kívül azt is hadd tegyem még hozzá az eddigi válaszokhoz, hogy az internethasználat még gyerekcipőben járt Magyarországon, amikor én azt a hírt olvastam, hogy figyelemzavart okoz, azóta meg már hány generáció nőtt föl együtt az internettel, sőt, én magam is tutira figyelemzavaros lettem tőle, azaz ADD-s. Az ADHD már nem összeszedhető, hiszen a hiperaktivitás egy születési rendellenesség, nem összekeverendő a kettő! Mindezeken kívül az is igaz, amit már írtak feljebb, hogy nehéz kitűnni a tömegből, meg valahol mentséget is ad az, ha te rátámaszkodsz egy diagnózisra, legyen az akár igazi, szakember által adott, akár öndiagnózis, hiszen akkor nem kell felelősséget vállalnod érte, hiszen az a betegséged miatt van, ez is lehet az oka, a kényelem.

Szerintem.


Én ezzel együtt, a sok igazi vagy csak átverésből öndiagnosztizálóval együtt is örülök annak, hogy közszájon forognak ezek a pszichológiai szakkifejezések, még akkor is, ha sokan hibásan használják, mert ennyivel is kevesebb ember kerül a szimplán csak elmebeteg kategóriába, ami tényleg a sötét középkort idézi bennem és nem csak azért, mert édesapám szerint én is az vagyok (de csak mert nincs türelme végighallgatni, hogy mit szeretnék mondani neki, netán őt is terápiára küldeném), de ez már egy másik történet...

2023. máj. 29. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 NTBS ***** válasza:
88%
Túl sok szabadidő, nulla feladat és elvárások.
2023. máj. 30. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 anonim válasza:
89%

Igen engem is nagyon zavar. Mindenki csakis saját magára gondol. Mindenki csak magát sajnáltatja és már rendes verseny lett belőle. Most már az a rossz ha mentálisan egészséges vagy mert "unalmas".


Nekem van egy autista bátyám aki tényleg az (Ő egybként egy enyhébb csoportba tartozik). Mármint nem a platformok diagnizálták hanem orvosok. És tényleg aki látott egy "igazi" autistát, annak teljesen egyértelmű hogy ki játsza meg magát és ki nem.

2023. máj. 30. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 anonim ***** válasza:
100%

Régen is voltak sokan akiknek ilyen tünete volt, de sehol nem tudtak beszélni róla. Voltak akiket kisegítőbe raktak ilyen tünetekkel.

Most kezdték el ezeket jobban komolyan venni.

ápr. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!