Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Voltatok hasonló helyzetben?

Voltatok hasonló helyzetben?

Figyelt kérdés

Vannak esetek amikor a szülő nem hagyja függetlenedni, felnőni a gyerekét. Például nem hagyja főzni, ráfogja, hogy nem tud, majd anyuci megcsinálja. Vagy még 18 évesen sem hagyja egyedül utazni a-ból b-be. 13 évesen is megmossák a haját és rásütik, hogy egyedül nem menne neki. Mindenfajta papírt kitöltenek helyette, a felvételi jelentkezést az egyetemre szintén a szülő intézi, ő figyeli a határidőket. A gyereknek nem kell házimunkát végezni. Kiveszik a kezéből a porszívót, hogy jajj nem kell. Vagy ráfogják, hogy nem is tud normálisan felporszívózni. Stb. A szülő teljesen debilizálja a gyerekét. Rombolja az önbizalmát, megakadályozza a felelősség vállalást és a felnövést. Persze ezekre a dolgokra megtanítani nem áll szándékában, tényként kezeli, hogy a gyereknek nem megy, majd ő, a szülő intézkedik helyette. Az elkényeztetés foka elég magas, de az alapvető készségekre nem tanítják meg a gyereket, sőt akadályozzák azok elsajátítását.


Az alábbiak a saját szüleimmel tapasztalt példák, illetve az ismerettségi körömben hallott, látott példák.

Igencsak nehéz helyzetben van az a felnőtté váló ember, akit így neveltek. Mert meglehetősen nagy benne az infantilizmus és a szorongás. Hisz a szülő arra tanította, azt közvetítette a gyerek felé, kicsi kortól kezdve, hogy a világ veszélyes hely, ő pedig erőtlen, ügyetlen és buta ahhoz, hogy szembenézzen vele.


A kérdésem az lenne, hogy élt-e valaki át hasonlót? Van-e valaki hasonló, szorongó, infantilis helyzetbet? És, hogy lenne-e kedvetek beszélgetni?


Ilyen esetekben az ember gyakran él át magas szintű szorongást, új a konfortzónáján kívüli helyzetekben amely rengeteg kellemetlen érzelemmel, szégyenérzettel jár. A környezet irányából pedig gyakran lenézéssel. Ezért lenne a kérdésem, hogy valaki szerene-e beszélni a nehézségeiről, érzeseiről a témában. Mert az önmagunk iránti empátia érzete növelhető azzal, ha látjuk, hogy más is hasonló dolgokat él át és érez mint mi, így tudhatjuk, hogy nem vagyunk egyedül.



#éretlenség #infantilizmus #Borostyán szülő
2023. jan. 29. 22:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk a húgom van hasonló helyzetben. Nagy a korkülönbség köztúnk, ő lett a picibaba, és nem engedték felnőni. 30 évesen otthon lakik, depressziós. Megszakad érte a szívem. Anyám persze nem látja a mai napig, ezer beszélgetés után sem, hogy mi az ő szerepe ebben.

Bocs az idekontárkodásért, de hozzátartozóként is tabu ez a téma, jó hogy ezt leírtad. Őszintén kívánom, hogy megtaláld a megoldásaidat és az erődet!

2023. jan. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
25%

Jobban járnál ha inkább a szülődet kérdeznéd. Mi a célja ezzel a debilizálással? Örökké maga mellett akar tartani? Azt akarja, hogy egy szerencsétlen legyen belőled?

Amúgy ezek a készségek egyik napról a másikra kifejleszthetők, nem kell megijedned. Minden háztartási gép mellé van használati útmutató, ezek szerint utazni is szoktál (vele), hát lesd el, mások hogyan csinálják. Magad is gerjeszted a szorongásodat a rossz gondolataiddal. Sokkal félelmetesebbé teszed ezeket az apró, mindennapi dolgokat mint amilyenek valójában.

2023. jan. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Huhha. Hát erről nem nagyon beszélgetnék, mert hosszú lenne. Létező jelenség, sőt, magam is beleestem abba a hibába. Könnyebb megoldani egyes feladatokat a másik helyett, mint nézni, hogy bukdácsol és nem halad vele. A szorongás nekem annyira alapvető, mint a levegővétel. Amikor egy-egy dolgomra valaki azt mondta, hogy az szorongás tünete, néztem rá bután, hogy dehát én ilyen vagyok, dehogy szorongok, nekem ez az alapállapotom. Most is be akarják osztani az időmet, de már sok mindenben sikerült némi önállóságra szert tennem. Lassan haladok, nehéz, sok visszaeséssel.
2023. jan. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

#1


Nagyon köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataid.

2023. jan. 30. 01:29
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok, igen,voltam hasonló helyzetben. 30 évesen éreztem először azt, hogy felnőtt nő vagyok,akinek saját határai, érzései vannak,aki maga dönt a sorsáról, aki majd maga tanul a hibáiból. És aki elsősorban saját magáért felel. Nagyon nehéz volt az átállás, még most is gyakran szorongok,de már a helyén tudom kezelni; a pszichológus segített sokat. A terápia volt talán az egyetlen jó dolog,amit saját magamért tettem. :)

32N

2023. febr. 6. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 NTBS ***** válasza:
Nem. 9 évesen fel kellett nőni.
2023. febr. 27. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!