Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a fő különbség az introvert...

Mi a fő különbség az introvertált és az aspergeres között?

Figyelt kérdés
Egy aspergeres barátom szerint én is aspergeres lehetek, de eddig én úgy gondoltam, csak erősen introvertált vagyok. Mi a fő különbség a kettő között?

2023. febr. 18. 19:16
 1/4 anonim ***** válasza:
66%

Asperger: Egy klinikai diagnózis. De ma már nem használják az Asperger szindróma szót, hanem autizmus spektrumzavarnak diagnosztizálják.


Introvertált: Egy személyiségjegy olyan emberekre, akiknek a társasági élet fárasztó.


Diagnózist felállítani pedig megfelelő képzettség nélkül nem szabad! Én is aspergeres vagyok. Többször előfordult már, hogy valakinek elmondtam. Megkérdezték, hogy az mi. Mondtam, hogy olyan tünetekkel jár, hogy gyerekkoromban nehezen illeszkedem be társaságba, rá tudok kapni egy-egy hülye témára és akkor az érdekel, és a pszichológusok szerint az átlagnál magasabb az intelligenciám. Ilyenkor szinte mindig az a reakció az adott ismerőstől, hogy "én sem vagyok nagy haverkodós, nekem is érdeklődök szokatlan dolgok iránt, és én is okosabb vagyok a sok hülyénél... akkor én is aspergeres volnék?". Nem, nem aspergeres minden második ember!

2023. febr. 18. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
14%

Akkor kérdezem, ki/mi az "itrovertált"? csak mert annyira dobálóztok ezekkel a szavakkal.


Én pl. nem vagyok az. Csak simán lexarom az embereket.

2023. febr. 18. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
80%

Nos évekkel ezelőtt egy szakember nálam is aspergert állapított meg, de ismerősi körömből rendszeresen mondanak nekem ahhoz hasonlókat, hogy "Te szociálisabb vagy mint én"

Na ilyenkor mi van?

Mondjuk soha nem éreztem magaménak a diagnózist. A nárcizmus vagy a borderline leírásánál jobban magamra ismertem.

2023. febr. 18. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Legjobban magamon és a férjemen tudom megfigyelni a különbségeket. Nekem is van Asperger diagnózisom, neki viszont nincs, ő csak "sima" introvertált.

Közös bennünk, hogy igényeljük a csöndet, az elvonulást, és szeretünk beletemetkezni a hobbijainkba otthon, nem szeretjük a small talk-ot, stb.


Viszont vannak különbségek bőven, pl.:

- nekem vannak szenzoros érzékenységeim, neki nem

- nekem szoktak lenni meltdown-jaim, neki nem

- én sokszor nem értem a vicceket, homályos utalásokat, ő viszont érti

- én szoktam stimming-elni, pl. egy csatot kattogtatok, rázom a lábam, ilyenek, míg ő nem


Ez amúgy egyénfüggő, de kb. ilyesmi "plusz" dolgoktól lesz valaki nem csak egyszerűen introvertált, hanem autista.

Meg az intenzitás is más.

Pl. hiába ő sem szereti a tömeget és zajt, ha mégis tömegbe, zajba kell mennie, őt az soha nem készíti ki annyira, hogy sírógörcsöt kapjon tőle (mint én).

Vagy ő sem szereti a felszínes beszélgetést, de sokkal tovább tud rá figyelni, mint én.

2023. febr. 21. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!