Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A gondnokság megalázó?

A gondnokság megalázó?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy a gondnokság alá helyezés a mentálisan sérült személy érdekeit szolgálja, de az nem megalázó kicsit, hogy felnőtt ember létedre vagy mindenben vagy több dologban is egy másik ember beleegyezését kell kérned? Komolyan, mintha gyerek lennél, nem?

2023. febr. 23. 22:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Megalázó lehet, de érthető is!
2023. febr. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem mindenki megalázónak tartja
2023. febr. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
89%
Nem tud felelősséggel döntéseket hozni. Ez őt is védi. Pl.hitelfelvétel, terhesség, stb.
2023. febr. 23. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Viszont ha úgy vesszük, nem forgathatnak ki ideális esetben a vagyonodból, lebegtetve a papírt, amit aláírattak veled, hogy kölcsön kaptál 40 milliót, és ha nem tudod megadni, akkor az övék a házad...

Volt olyan ismerősöm, aki saját maga kérte, hogy vegyék gondnokság alá, mert a betegségei, és az aktuális élethelyzete miatt összeomlott, képtelen volt eljárni az ügyeiben. Amikor sikerült visszaszereznie az uralmat a saját élete felett, ugyanúgy elment a gyámhivatalba, vázolta a helyzetet, és kikerült a gyámság alól.

Viszont aki értelmileg akadályozott, halmozottan sérült -hiába felnőtt, nem tud eljárni az ügyeiben, és pont azért kell valaki, aki képviseli az érdekeit, hogy megkapja azt, amire szüksége van.

Ismerek egy nőt, jelenleg kórházi kezelés alatt áll, hajléktalan. Mindenáron ki akarna jönni, a kórház bárkinek kiadná (pszichés betegségei, és hajléktalansága miatt saját felelősségre nem teheti), a gondnoka ezerrel küzd, hogy legalább tavaszig bent maradhasson, mert nincs hova mennie, megfagyhat az utcán, mert otthonba nem akar menni.

2023. febr. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Az nem túlzás, hogy ahhoz is engedélyt kell kérnie egy gondnokság alá helyezett személynek, hogy összeházasodhasson valakivel? Azt már csak el tudja dönteni, hogy szeretné-e összekötni az életét xy-al, minek ehhez a gondnok engedélye?
2023. febr. 23. 22:41
 6/13 A kérdező kommentje:
Igazad van, négyes, de annyiban kijavítanálak, hogy kikerülni a gondnokság alól nem olyan könnyű. Igazságügyi elmeorvos-szakértő előtt kell bizonyítanod, hogy nem szenvedsz olyan betegségben, ami miatt nincs belátási képességed.
2023. febr. 23. 22:44
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
A házasság vagyonközösség is, és ezt rosszakaratú emberek sajnos kihasználhatják.
2023. febr. 23. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Igazad van, hetes, de ha nem írhat alá semmilyen pénzügyekre vonatkozó szerződést, mert korlátozták benne, akkor egy esetleges rosszakaratú házastárs sem tudná megkárosítani, nem?
2023. febr. 23. 23:53
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért ne keverjük a kizáró és a korlátozó gondnokságot össze. Egyébként meg hivatalosan nem is vállalnak esketést gondnokság alatt álló személyek között. Egyetlen házaspárt ismertem, nekik volt egy jelképes templomi esküvőjük, de polgárit nem tarthattak. Teszem hozzá, hogy ez több mint 15 éve volt, nem tudom, hogy mi a mostani szabályozás.

6. Mivel neki ez egy átmeneti állapot volt (négyes vagyok), nem volt probléma a bizottság előtt. Éli az életét azóta is boldogan.

Kivételt képez, ha később kerül gondnokság alá (akár egy balesetből eredő értelmi sérültség miatt), és a házastárs vállalja, hogy ő lesz a gondnoka.


Egyébként ilyenkor mindig Irénke jut eszembe. Bár gőzöm sincs, hogy házastársilag hogy vannak hivatalosan, de a gondnoka ugyanúgy partner abban, hogy köznevetség tárgyává tegye magát, hogy megalázó helyzetekbe keveredjen stb...

2023. febr. 24. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Kizáró gondnokság már nincs. Illetve van, csak már nem kizárónak, hanem teljesen korlátozó gondnokságnak hívják hivatalosan. De ugyanazt jelenti.


Varga Irénre gondolsz? Azt én sem értem, hogy hogyan lehet egy olyan ember gondnok, mint az ő párja, aki engedi, hogy köznevetség tárgya legyen egy nyilvánvalóan beteg ember. De már kezd kikopni Irénke a mainstreamből, egyértelműen csak 15 perc hírnév jutott neki (ami nem is nagy baj).

2023. febr. 24. 00:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!