Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szervi, vagy lelki baj ez?

Szervi, vagy lelki baj ez?

Figyelt kérdés
Sziasztok, 3-4 hónapja szúr a mellkasom, meg a hátam, ha elterelem a figyelmem akkor nem, voltam szívUH-n azt mondták egészséges a szívem, de mindig attól félek, h szívhalált kapok, mert sokan meghalnak csak úgy, és emiatt nagyon rosszul érzem magam, szédülni is szoktam, ha rossz idő van akkor még rosszabb..nagyon félek, h rejtett szívbeteg vagyok..:( 21 vagyok, voltam EKG-n, vérkép, cukor, vizelet mintát is vettek, vérnyomásom 120-130 között megy 60-80 pulzussal, csak vizet iszom, sokat BMX-ezek, nem cigizem, nem iszom koffeines italokat sem..:( ez a szorongáshoz vezetett, de nem érzem, h szorongok..de mégis félek, mennyi az esélye, h 21 éves fiúként meghaljak csak úgy?:(

2023. jún. 30. 15:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"de nem érzem, h szorongok..de mégis félek,"

A szorongás az, amikor nem tudod, hogy konkrétan mitől félsz. A félelem meg az, amikor pontosan tudod. A dologgal kapcsolatban ez csak fogalom tisztázás, nincs jelentősége.

Ha rendszeresen sportolsz, és a nyugalmi vérnyomásod 120-130, a nyugalmi pulzusod 60-80, más bajod nincs, akkor ez a stressz hatása valószínűleg. A szorongás, félelem, stressz remekül megtermelteti a testeddel az adrenalint, ami úgymond "fölöslegben" termelődik, nem volt rá szüksége a szervezetednek. Ez okozhat magas vérnyomást, pulzust.

Ha a vizsgálatok nem mutattak ki semmilyen eltérést, 21 évesen bőven elviseli a szíved, szervezeted ezt a vérnyomást, pulzust. Viszont a folyamatos önparáztatással, ha hosszú ideig fenntartod ezt az állapotot, akkor állandósulhat, ami már annyira nem tuti. Fölöslegesen turbózod a tested, mindezt a gondolataiddal. Ne tedd!

Meg kell tanulnod, hogy ne engedd szabadjára az irracionális gondolataidat, félelmeidet. Erre rengeteg jó módszer van:

- vezetett meditációk (ajánlom pl Bob Ramóna YT csatornáját, de rengeteg hasonlót találsz még)

- légzéstechnika megtanulása (erre még visszatérek)

- egyszerű yoga gyakorlatok


Meg kell tanulnod lenyugtatni a gondolataidat, és ezzel együtt a testedet, és érzelmeidet is. Később ez nagy hasznodra lesz!


Mielőtt bármi mást írnék, véssünk észbe néhány szabályt:

- a szívműködést semmilyen formában nem próbáljuk meg közvetlenül befolyásolni! Gondolattal sem! Ha szükséges, akkor diagnózis után orvos adhat erre gyógyszert, eszközt. Kizárólag közvetett hatásként fog helyreállni, svájci órába sem piszkálunk ütvefúróval.

- az agy egy végrehajtó szerv, ami a tudatos, és főleg tudatalatti gondolatainkat hűséges szolgaként végrehajtja. A tudatos része nem mindent hisz el, de a tudattalanba átkerült dolgok megfellebbezhetetlen igazságként, valóságként jelennek meg az agy számára. Magyarul, amit ebbe bele tudsz passzírozni, az lesz. Ami hibás gondolatként került be, azt elég nehéz felülírni, de abszolút lehetséges.

- a gondolataidat, érzelmeidet egyedül TE irányítod! A te tulajdonod minden érzés, gondolat, ami benned megfogalmazódik. A külső ingereket a te érzékszerveid alakítják az agyad által felfogható érzetekké, és a saját gondolataid alakítják a külső eseményeket érzelmekké. A reakcióid ezen szubjektív érzékelésen alapulnak.


Ha idáig feldolgoztad, akkor vegyél egy naaaagy levegőt, de ne tartsd vissza, megyek tovább:

Tehát sokszor van az úgy, hogy a valóságban van egy piros betonkocka, de azt te a tudatalattid sugallatára gumilabdának érzékeled. Ajjaj.

Van olyan ember, aki a +20°C-ot hidegnek érzi, van, aki melegnek. Van, akinek egy helyzet végtelenül félelmetes/idegesítő/utálatos, van akinek ugyanaz dögunalmas. Ezen gondolkozz pár percet! Kicsit Mátrix feeling, de azért nem lesz az.


Mindenképpen le kell ülnöd, és eldöntened, hogy:

- mitől félsz? (Azt mondtad, attól, hogy megáll a szíved. Szóval az ok megvan.)

- racionális-e a félelmed ebben az esetben? (Az orvosok vizsgálata, és véleménye szerint nem az. Szerintem sem. Magyarul nem fogsz meghalni az elkövetkezendő időben, hacsak nem üt el villamos Kékestetőn.)


Mivel irracionális a félelem, ezért a tudatalattiddal, aki belepiszkálhat például a hormonháztartásba is, meg a szívműködést is befolyásolhatja, meg kell értetni vele, hogy "minden rendben, nincs miért pörögni".

Ezt a legegyszerűbben légzőgyakorlattal, és ismétlődő, egyszerű "mantrákkal" lehet megoldani.


Leteszed magad valami nyugis helyre, lecsukod a szemed, és kizárólag a légzésedre figyelsz. Nem a kutyaugatásra, nem a holnapi feladatra, nem a bármi másra, csak a légzésre.

Orron 6mp-ig belégzés, utána 6mp-alatt szájon kifújod. Lassan!

Ez a légzéstechnika olyan fizikai reflexeket indít el, ami automatikusan csökkenteni fogja a pulzusszámot normálisra (közvetetten hatunk a szívritmusra, frekvenciára), az emésztést, kiválasztást, és gyakolratilag minden funkciót alapfordulatra állít. Mellesleg fájdalomcsillapító hatása is van.

Addig csinálod, ameddig el nem kalandozik a gondolatod, akkor kicsit megrázod a kezed, lábad, és ha van kedved, folytatod. Ha 1 hét gyakorlás után 20 percig tudod csinálni, akkor annak már érezhető hatása lesz a vérnyomásodra, pulzusodra is, meg az általános lelkiállapotodra nézve is.

Ilyen egyszerű ;-)

CSAK a légzésre, ne másra!


Amikor ez már megy, akkor a tudatalatti kis makacs, öntörvényű izének (mindenkié ilyen), megmondjuk jól, hogy ne pánikoljon már fölöslegesen, hanem higgadjon le!

Ő olyan, mint egy dackorszakos 5 éves. Egyszerű utasításokat tud csak befogadni, és azt is 5000x kell neki elmondani, hogy végre elhiggye. Merthogy csak azt csinálja meg, amit el is hisz.

Tehát a "mantra" legyen valami rövid, pozitív mondat, amit akár nap közben magadban el tudsz mondani.

(Ha idáig elolvastad, menj ki a konyhába egy kocka csokiért, mert megérdemled! Igyál vizet is!)

Mondjuk az, hogy "minden rendben van", "teljesen egészséges vagyok", "nyugodt vagyok". Vagy valami ilyesmi. Csak pozitív jelentésű, jelen idejű, kijelentő mondatokat, szavakat használj E1-ben!


Ha már ez is megy, akkor az egészet összekapcsolhatod egy feltételes reflex kialakítással is.

Találj ki valamit, egy mozdulatot, egy kis firkantást, egy szót, amit ezzel a légzőgyakorlattal, "mantrával" kialakított jó érzéssel összekapcsolsz. Van, aki a mutatóujjával megérinti az orra hegyét, van, aki egy kis kört rajzol az ujjával. Mindegy mi az, csak emlékezz rá, és mindig ugyanazt használd.


Amikor a légzőgyakorlatot végzed, és a mondókádat mondod, akkor kapcsold össze ezt ezzel a kis mozdulattal. Ezzel azt tudod elérni, hogy egy idő után csupán a mozdulattal le tudod nyugtatni a gondolataidat, és ezzel együtt a testedet is.


Ha ezeket megtanulod helyesen használni, egy életre megszabadulsz az állandó túlgondolás miatti szorongástól, stressztől, és az ebből eredő fizikai tünetektől, amikből évtizedek alatt akár betegségek is kialakulhatnak.


Bocs, ez nagyon-nagyon hosszú lett, de azt hiszem, szükséged lesz rá, és nagyon remélem, hogy tudod majd hasznosítani ezeket!

2023. jún. 30. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Egy állat vagy köszi mindenképp megcsinálom, egyébként sokat bmx-ezem és az nagyon lenyugtat csak néha szúr be a mellkasom ilyenkor:)
2023. jún. 30. 19:10
 3/11 anonim ***** válasza:

#2 Köszi!

Minden rendben lesz! ;-)

2023. jún. 30. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Remélem, a vérnyomásmérő mutatott nekem egy ritmuszavart, eddig életem során 4x mutatta, de elvileg mindenkinek van minimális, ez igaz?:)
2023. jún. 30. 22:40
 5/11 anonim ***** válasza:

#4 A vérnyomásmérőn nem tudsz ritmuszavart látni. A szívverés ritmusa, és főleg az EKG-n látható mérések mutathatják meg azt, hogy van-e ritmuszavarod, vagy nem.

Ha mindenképpen biztos akarsz lenni benne, hogy nincs szervi bajod (és ezzel talán meggyőzöd magadat is), akkor egy 24 órás EKG-t, és szívultrahangot is csináltathatsz. Azokon a legapróbb eltérés is látható, észrevehető.

Ha azok is negatívak, akkor nincs más választás, mint egészségesen élni még vagy 80 évet.

Csináltasd meg ezt a kettőt, de addig is kezd el a lélegzést!

2023. jún. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
a 2-es nagyon komolyakat írt! köszi a tanácsokat én is megfogadom
2023. júl. 1. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Volt EKG-m, meg szívultrahangom és azt mondták nagyon jó a szívem, jobb mint a grafika ami ott van az orvos előtt, mint egészséges szív 17 nap múlva megyek mellkasröntgenre még, ha az is oké, akkor nincs gond:)
2023. júl. 1. 09:08
 8/11 anonim ***** válasza:

#7 De akkor már tényleg engedd el a pörgést! ;-)

Legyen a mai mondatod:

" A nyugalmat, és higgadtságot választom."

2023. júl. 1. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Rendben, most ebéd mellé szisszentettem egy sört, lassan go ki gyakorolni a pályára, ez rendben van nem?:) mármint ritkán iszom, de csak sört iszom meg, meg a pálinkát:)
2023. júl. 1. 12:25
 10/11 anonim ***** válasza:
Apám is így kezdte, azóta alkoholista
2023. júl. 1. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!