Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Felnőtt autista?

Felnőtt autista?

Figyelt kérdés

Azt sejtem, hogy autista vagyok felnőttként.

Hol lehet ezt vizsgáltatni és diagnosztizálni?



2023. júl. 16. 06:49
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
12%
Menj pszichológushoz. Egyébként mi értelme a diagnózisnak?
2023. júl. 16. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
1 Nem tudom. Nincs munkám ha van mindenhonnan kirúgnak. Legalábbis az esetek 80 % - ban. Azt mondják nincs velem baj meg aranyos személyiségem ennyi. És megint nincs munkám már jó ideje. Legalább százalékolnának le vagy nem tom. Ez is egy betegség lehet nem tudom.
2023. júl. 16. 08:20
 3/11 anonim ***** válasza:
Mi miatt rugnak ki altalaban?
2023. júl. 16. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Lassú vagyok. Nehezen jegyzek meg dolgokat. Nem tudok pl. telefonban improvizálni, helyzeteket átlátni. Naív vagyok. Tudom magamról látom a többiekhez képest más vagyok mindig is más voltam.
2023. júl. 16. 08:26
 5/11 anonim ***** válasza:
39%

"Nehezen jegyzek meg dolgokat."

. Ez lehet tanulási-/figyelemzavar, lehet akár annyi, hogy rossz tanulsi módszert használsz.


"Nem tudok pl. telefonban improvizálni, helyzeteket átlátni."

. Sokan nem tudnak.


"Naív vagyok."

. Ez jellembeli probléma. Csak az a furcsa, hogy fennáll annak ellenére, hogy tudod magadról...


"Tudom magamról látom a többiekhez képest más vagyok mindig is más voltam."

. Mindenki egyedi.


Én sehol nem olvastam ki autizmust az egészből. Igaz, alig írtál magadról valamit, hogy egyáltalán hogyan jutottál el oda, ahol most vagy, milyen a magánélet stb.

De nyilván szakemberrel jó elindulni, még ha le is pontoznak.

2023. júl. 16. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
81%
Szerintem először egy pszichológussal vagy pszichiáterrel ha elbeszélgetsz, meg fogja tudni mondani, hogy merre indulj. Nem valószínű, hogy egyből diagnózist tud adni, de gyanúja lesz. Lehet, hogy tök más, nem is autizmus. De lehet az is. Ha tudsz, felnőtt autizmussal foglalkozó szakembert keress.
2023. júl. 17. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Budapesten az Autizmus Alapítvány foglalkozik felnőttek diagnosztizálasával is. A honlapjukon találsz egy 40+ oldalas kérdőívet,első lépésben azt kell kitölteni. Jó,ha ehhez van szülői segítséged,mert a kérdések egy része a csecsemő- és kisgyermekkorral kapcsolatos. Elég hosszú a várólista,akár masfél év is lehet,de ha hajlandó/képes vagy az alapdíjnál (55ezer Ft) többet (talán 135ezer Ft) fizetni,akkor pár hónap alatt sorra kerülsz. A honlapot könnyen megtalálod,ha beírod a Google-be az Autizmus Alapítvány nevét.
2023. júl. 17. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
50%
Pont a várólista miatt javaslom, hogy először beszélgess el erről egy pszichológussal "csak úgy". Mert lehet, hogy tök más van a háttérben. Ha mégse autizmus, akkor vártál másfél évet a semmire.
2023. júl. 17. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos nem minden pszichológus ismeri fel az autizmusra utaló tüneteket. Rengeteg autista kap tévesen OCD vaqgy borderline diagnózist, mielőtt végül kiderülne róluk, hogy rajta vannak a spektrumon. Magyarországon az Autizmus Alapítvány foglalkozik a legrégebb óta ezzel a speciális területtel. Persze el lehet menni pszichológushoz előtte, de szerintem csak a szerencsén múlik, milyen szakembert fog ki az ember. Kedves kérdező, ha mégis ezt az utat választod, talán érdemes lenne úgy pszichológust keresni, hogy az adatlapján szerepeljen, hogy autizmussal kapcsolatban is legyen tapasztalata.
2023. júl. 17. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem sem feltétlenül jó ötlet ilyen kérdésben egy akármilyen pszichológus szavára adni. Az autizmust nem könnyű diagnosztizálni, sokan tényleg téves diagnózist kapnak. Én is inkább az Autizmus Alapítványhoz mentem, és kivártam a hosszú várólistát. Ők is csak sok beszélgetés és rokonokkal való konzultálás után mondanak bármit. Emlékszem, én az első beszélgetés után próbáltam faggatni őket, hogy mit gondolnak, autista vagyok-e, de akkor még nagyon húzódoztak attól, hogy bármi biztosat mondjanak. Szóval aki egyből rávágja, hogy az vagy, az gyanús.


Terápia miatt pedig sok pszichológust felkerestem már, de eddig nagy csalódás volt szinte mind, az autizmushoz nem értettek, akkor sem, ha azt állították magukról, hogy az is a szakterületük.

(Félreértés elkerülése végett: nem az autizmusomat akartam "gyógyíttatni", hanem depressziós voltam, viszont a terápiánál nem mindegy, hogy azt neurotpikusokra szabják-e, vagy neurodiverz emberekre. Mert ami az átlagembereknél működő megoldás, az nem biztos, hogy autistáknál is működik.)


Egyébként nekem nagyon is volt értelme a diagnózisnak. Mióta tudom magamról az autizmust, végre tudom, hol olvassak utána a működésemnek, és mivel egyre jobban értem magamat, egyre kevesebb a meltdown-om, egyre jobban fel tudom vállalni a valódi igényeimet, és ezzel múlik a depresszióm. Meg már nem érzem magam selejtesnek, egyszerűen máshogy működöm.

Ha úgy érzed, neked is ez segítene válaszokat kapni, akkor érdemes belevágni a kivizsgálásba.

2023. júl. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!