Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » ADHD + OCD + magas IQ = ?

ADHD + OCD + magas IQ = ?

Figyelt kérdés

Mi történik ha valakinél egyszerre van jelen ADHD, OCD és magas IQ (135+)?

Lehet egy ilyen ember sikeres az életben, karrier és baráti kapcsolatok szempontjából? Ismertek ilyen személyt? Hogyan befolyásolja egymást a 3 tulajdonság?



2023. aug. 15. 01:16
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
illetve mennyire ritka hogy valakinek ez a 3 három dolog összejön?
2023. aug. 15. 01:18
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Számomra kicsit irreleváns ez a kérdés, már bocsi. :D Persze, hogy lehetsz sikeres az életben, de a 90 IQ-s ember is lehet egy jó szakember, vagy éppen egy bármilyen munkában helytálló, családcentrikus, karrierista ember. Persze tudom, hogy a mentális problémák nem segítenek hozzá ezekhez. Nekem OCD-m van, és én sem gondolom magam egy aranyhalnak, de szerintem ez a kérdésed inkább az alacsony önbizalmadból adódik, nem a fentebb említett 3 dologból. Én azt javaslom keresd meg amit szeretsz csinálni, akár hobbi, akár munka terén, vagy a korodat nem ismerve, amit szeretnél tanulni, és csináld. Keress ismerősöket, barátokat olyan helyeken ami rád jellemző, és egy síkon tudsz vele mozogni. Ha te online játékokba érzed magad jól biztos találsz benne baráti potenciált, ha te focizni szeretsz ott is biztos találsz, csak kicsit ki kell szakadni a komfortzónából, és próbálkozni. Azt hogy mennyire ritka jó kérdés. Én mindaddig azt gondoltam, hogy a mentális problémák a magasabb intelligencia jelei lehentek, de 1-2 csoportba benézve, hááát kezd megdőlni bennem ez az "álomvilág" mert nettó zombikat látok sajnos. Mindenesetre én drukkolok neked, hogy sikerüljenek a dolgok, és hidd el nem az IQ-d, és nem is az ügyes-bajos dolgaid határoznak majd meg téged egy olyan helyen, ahol a személyiséged miatt kedvelnek/szeretnek.
2023. aug. 15. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem fog tudni funkcionalni foleg az OCD-je miatt, a felrediagnosztizalt ADHD miatt semmi baja nem lesz, a magas IQ meg hat kezdjen szeljen egy szep szelet kenyeret vagy mittom en.
2023. aug. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Én magamat nem tartom ostobának, tanaraimtól is mindig azt kaptam hogy nagyon jóeszű vagyok, viszont a pszichés betegsegeim miatt kb egy rakodómunkás sikereit tudhatom csak magaménak


Férfivel könnyen el tudnám magam tartani, de undorodom a testisegtől, úgyhogy ez nem opció, 25+ is szűz vagyok


Ennyit számít a beteg elme

Hozzátenném a családban mindenki beteg

2023. aug. 15. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

4


Az ostoba relativ szo, ostoba vagy matekbol? Attol meg lehetsz mester manipulativ, ostoba manipulacios kepessegu vagy? Attol meg lehetsz nobel dijas matematikus ha lenne motivaciod ra.


De valoban, mentalis betegseg hiaba nem ostoba valaki, sot, brutal kreativ meg ami akorott forog, az teljesen lenullazhatja, de sok esetben lebenitja ezeket az emberi tulajdonsagokat sajnos. Igy mehet a gyarba meg hasonlo helyekre ahonnan meg kirugjak mert talan annyira sulyos a majo depresszioja hogy nem tud figyelni rendesen, elcseszi meg azt is hogy ez ide jon az oda jon.


Parkapcsolat? Total felejtos. Ferfikent plane. Nokent meg talan, de ahogy en lattam a legtobb ilyen not kihasznaljak a ferfiak mert gyengek lelkileg es szinte megeroszakoljak, verik oket, kielik a merguket, esetleg ugyanugy mentalis betegek. Vagy ha a masik fel normalis akkor ha addig tart, par ev mulva szakitas, mert elsore a szerelem robban, de utana mar csak hamu lesz vagy szep mezo viragokkal, ebben az esetben meg csak hamu es ekkor jon ra, hogy nem ez kell neki.


Egy beteg elme kiserletre jo szinte csakis.


Nalam is mindenki beteg, ongyilkos volt (egyik szulo), sulyos demencia, illetve egy mentalis beteg betegsegtudat nelkul (masik szulo).


29+, szuz meg mindig, nem is izgat az egesz parkapcsolat, mar ~20 korul rajottem az nem nekem valo. 4-szer ongy. kiserelet utan mi valo nekem? Egy otodik en azt mondom ami befejez engem.

2023. aug. 15. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Na örülök hogy egyet értesz hogy nekünk csak ez jutott….

Minél több ilyen kommentet olvasok annál hamarabb akarok öngyilkos lenni

2023. aug. 15. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem olyan konnyu az... nem hiaba buzlok itt mar 5. alkalom utan (elozo kommentben elirtam 4 alkalmat irtam). Nem poenbol csinaltam hogy hu ez vajon milyen lesz. Nem, hatarozottan elkoszontem mindentol, a latastol, a hallastol, az emberektol akiket gyulolok, a szinektol, a tudastol, magamtol mindentol. Mindig valami b*zi szerencsem volt, tuladagolasos dolgokkal csinaltam. Doki szerintem en vagyok a vilag legszerencsesebb embere, en meg erre szoktam mondani hogy a legszerencsetlenebb inkabb. De hat o a gunyolodasrol ismert, szoval lehet egyetertettunk. Hozzatette, azert az emberi test nagyon sokat kibir, amiben total hiszek ezek utan, mert amit en csinaltam azoknak nagyon utana olvastam tanulmanyok meg minden es leallt volna a szivem szivgyogyszerekkel, a legzesem, valami majproblema vagy enziminhibicios gond miatt toxikus halal, altatok tomkelege es ezt egyszerre. Tobbszor. Hol igy hol ugy, es soha semmi, kihanytam es kesz es fizikailag sz*rul ereztem magam ugy 6 oran at es kesz, kozben ittam vizet hogy kiuruljon mert allandoan hanytam. Verkep ezutan? Hogyne, 2x is 1-1 ev elteltevel is. TOTAL TISZTA. Mondom ilyen nincs. Ezek utan? Nem sportolok, igaz nem vagyok elhizva, nem csinalok semmit, nem etkezem rendesen, semmi. Es itt vagyok makk egeszsegesen verkepekkel bizonyitva.


Nem akarok tanacsot adni, de van egy dolog, amit az emberi test nem bir. Komolyan mar keveredik a fejemben hogy mikor miket csinaltam meg a tuladagolasok miatt retrograd meg anterograd amneziam lett, olyanokat mondanak rolam hogy miket csinaltam mondtam (ilyen normalis dolgokat, hogy megyek eloadasra pl.) amikre total nem emlekszem igy tavaly szeptemberben, pedig tavaly decemberben csinaltam az utolso legkemenyebb tuladagolast amikor komolyabb antero./retro. amneziam lett, de ha jol emlekszem a 3. alkalommal csinaltam valamit amit valoban en hagytam abba, de azt annak tudom be hogy hypoxia miatt az agyban megnott az oxigen nyomas es ettol lehet euforiat kapni ezt szoktak csinalni is amugy de ez veszelyes mert agysejteket pusztit. Ezert mindent ilyen szepnek es gyonyorunek lattam es nem akartam elhagyni, majd feladtam. Elmult az erzes es duhos voltam nagyon mert visszatertem "magamhoz" ugyanazokkal az erzesekkel. Azert hezitalok mert mar tudom mi a modszer, es talan igen elmult mar 7 - 8 honap, de ez mar az en elkoszonesem, hedonista modon koltottem penzt, hazudtam balrol jobbra hogy jobbrol balra hazudjak. Nem furdotem fel eve, lesz*rtam mindent. Tartozasaim vannak es sz*rok bele mert nem fogom kifizetni. Es most mar tudni fogom, mert probaltam, kozel a vegeig, hogy tenyleg mukodik-e, es igen. Es az is igen, hogy masoknak vannak olyan helyzeteik, amibol nem tudnak kijonni, nincs valasztas, nehez elhinni meg konnyu mondani hogy "akarni kell" "pedig megtudna oldani csak lusta" "hulye", de mit lattok ti... semmit, nevetsegesen semmit.


Csak 1 hetre kerulnetek olyan helyzetbe mint azok akik ilyenekben szenvednek konyorognetek nekem hogy szedjelek ki belole de nem foglak hogy tudd milyen. Ott ragadsz egy hetig hogy megertsd es a vegeig ott ragadsz. Addig ameddig magaddal nem vegzel, egy kegyetlen modszerrel es fulladsz. A szemed mar teljesen voros, a fejed mar lila, a nyelved log ki, a nyalad csorog mert nem tudsz nyelni, az adamcsutkad kegyetlenul faj mert nyelned kell de nem tudsz de minden nyeles olyan mintha beutnek a torkodba, es ott fogsz ebben sz*rban maradni meddig? Amikor felszabaditalak epp akkor amikor mar vege lett volna kb 5 mp lett volna, es akkor lenne vege, akkor engednelek ki ebbol a remalombol. Es azt hiszed ennyi. Ez utan jon a java, katatonikus skizofrenia? Bipolaris I/II? Klinikai depresszio? Borderline meg szemelyiseg zavarok tomkelege, esetleg komorbiditas (egyszerre tobbfele mentalis betegseg), pszicszomatizacioval (pl minden reggel fosol 6x, vagy behugyozol melohelyen prezentacio kozben mert nem vetted be a Xanaxot es kozben meg izzadsz is mar? Ver a sziv? Nahat! A tudatalattidban van minden bezarva olyan bortonbe amire a mai napig nincs megoldas es teged hibaztatnak, gratulalok lotto nyertes!) nem kihagyva a pszich. osztalyt sem, nem nem, s majd amikor kiengednek, korbenezel es semmihez nincs kedved, se dugni, se parkapcsolathoz, se erezni semmit, se dolgozni es kozben kopnek az emberek rad milyen lusta vagy meg egy hulye sz*r munkakerulo. A csalad meg ugyanez, gyogyszerektol elhizol, vernyomas felmegy szedhetsz mar 4-ik gyogyszert erre meg a fosasra, aztan hoppa borproblema az antidepitol de az meg kell akkor mar az otodik, igen igy megy. Lement az onbizalom minden teren? Jajj de sajnallak munkakerulo... Szaz szonak is egy a vege, te fogsz az en jelenletem nelkul konyorogni, hogy kezdodjon az egesz folyamat elorol de ugy hogy vege legyen az egesznek vegre. Es ekkor ebresztenelek fel a gyonyoru alombol amit masok egy eleten at ereznek.


Akkora PTSD-d lesz tole hogy nem fogod feldolgozni es rajtad lesz a bohocjelmez, amikor te fogod szedni a gyogyszert mar helyettem, mert en nem leszek, meg majd neked fogja mondani a pszichiater es pszichologus hogy "ez magan mulik" es nem tudsz mit kezdeni. Duhos leszel, szomoru leszel minden leszel mert az mulik rajtad amirol nem is te tehetsz, nem is te iranyitasz csak van veled. Ez szol azoknak akik stigmatizaljak meg sztereotipizaljak a mentalis betegsegek barmelyik tipusat. A legtobben ugy 7 - 10 evig birjak, vannak akik akar 20 azt nem tudom elkepzelni. Azert 7 - 10, mert kb. ~20 eves korban jonnek elo ezek, major depresszio sulyosbodasa, skizofrenia, bipolaris fajtai, szemelyisegzavarok. 27 - 40 eves korban van a legnagyobb veszelyben hogy ugymondjam az illeto. Finoman kifejezve magam. Az idosek azok valoban akik a legjobban ki vannak teve ilyeneknek, de nem feltetlen mentalis betegseg miatt, hanem mert mar erzik a veget a dolognak, maganyosak, nem feltetlen mentalis betegek.

2023. aug. 15. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Azért szerintem ez ritka kombó. Ennyire magas iq is baromi ritka, nemhogy még két ilyen betegség is pont besikerüljön mellé.

Miért ne lehetne sikeres? De nem a betegségei miatt, az intelligencia viszont semmiképpen se hátrány. Meg egyébként mit veszünk sikeresnek? Sokat keres? CSaládja van? Jó karrierje? Sok barátja? Boldog? Mindenkinek mást jelent ez a szó.

2023. aug. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Azért kérdeztem így, hogy hátha a magas IQ kompenzálhatja ezt a kettő betegséget.

Bár közben találtam egy jó nagy listát ADHD-s emberekről, elméletileg Da Vincinek és Teslának is ADHDja volt, azt viszont tudom hogy Tesla is nehezen illeszkedett be a társadalomba.

Nekem a beilleszkedés is nehezen ment és bullyingoltak is a munkahelyemen, iskolában szerencsére nem, mert egy nagyon szigorú "elit" iskolába jártam gimibe is és általánosba is, de a tanulmányi átlagaimon mindig előjött hogy rossz tanuló voltam, ami viszont érdekelt abból színötös voltam, úgyhogy felvettek egyetemre, mert a szakirányú tárgyaim számítottak csak, viszont most több év után most érdeklődés hiányában abbahagytam (ELTE proginf) és nem tudom mit kezdhetnék az életemmel, munkát kéne keresnem, de nem találok egyelőre és nem is tudom, hogy a programozói pálya lenne-e a legmegfelelőbb. Hobbijaim vannak, de egyikből sem tudnék megélni (gördeszkázok, rajzolok, festek, járom a természetet) ezek alapján nem nagyon tudok ismerkedni, elég introvertált is vagyok és szórakozuóhelyekre nem is járok, utálom őket...

Nem hiszem hogy félrediagnosztizálták, inkább egy orvosnak hiszek, mint egy random gyakoris trollnak.

Párkapcsolat miért lenne felejtős? Sok veszekedés miatt? Mármint férfiként, férfi vagyok ugye.

Hát 7es válaszoló, te szerintem teljesen mást írtál le, nem az ADHD-t vagy OCD-t, nekem már több mint 5 éve diagnosztizálták őket, mégsem akarok öngyilkos lenni, viszont hallottam hogy az ADHD-seknél gyakori a droghasználat és egyebek, ami nálam is igaz. Csak shroomot és füvet próbáltam ki, ami illegális, de igazából a fű itt legális, de akkor is tudom, hogy káros. Nem vagyok függő, nincsenek elvonási tüneteim, de néha nagyon jó érzés megszabadulni a mindennapi stressztől és végre ellazulni, meg kreatívabb leszek, ami segít nekem festésnél meg hasonlóknál. Viszont öngyilkos biztos nem lennék, de OCD miatt vannak kényszergondolataim, hogy milyen lenne, hogyha valaki levágná a fejem, vagy ha valaki másnak vágnám le a fejét, aztán elásnám, és megerőszakolnám a hulláját. Ezek olyan dolgok, amiket soha nem tennék meg, de mégis mindig eszembe jutnak és nem tudom elűzni a fejemből.

Mindenki más csak annyit látott, pl munkahelyemen, hogy fura vagyok, ezt mondták már a szemembe is, meg hogy "you looks alwasy really sad", meg kérdezgették, hogy "are you angry at me?". Én meg hiába magyarázkodtam, nem hittek nekem és kiközösítettek, egyedül akkor tűnök boldognak, hogyha be vagyok tépve.:(((

Nem találtam infót, hogy ez a hármas kombó milyen ritka, de elméletileg a 135+IQ feletti emberek 7,7 százalékának van ADHD-je, ez az IQ pontszám pedig az emberiség 1 százalékára jellemző, úgyhogy ez a kettő ha jól számolok kb. 6 millió emberre jellemző a földön, de ha az OCD-t is hozzáadjuk akkor már nem találok semmi adatot.

Én bármelyikkel megelégednék a felsoroltak közül, jó karrier, boldogság, barátok...

2023. aug. 17. 04:13
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem kompenzalja sot, rosszabbitja a magas IQ es ADHD nagy valoszinuseggel, mert stabil marad, nem valtozik fejlodes ellenere felnott korig, tehat minel magasabb az IQ es ADHD-d van, lehet, hogy 140-es IQ-d lenne, de ADHD miatt leragasz 80-nal, emellett az agyad tobb teruletei is kicsit csokkennek. Az alacsonyabb IQ es ADHD, helyette lelassitja a tobb-teruleti agyi fejlodest, viszont nem gatolja a fejlodest, lehetoseg a felnottkori nem teljes, de jelentos javulasra.


A legmegbizhatobb tanulmany szerint a magas IQ-val rendelkezo ADHD-sok hatranyban vannak (ha lehet ezt igy nevezni) mint az alacsonyabb IQ-val rendelkezo ADHD-sok.


Eredmenyek osszefoglalva:



Magas IQ es ADHD

- Dimenzionalis meretre nem, terfogatra nezve jelentos redukalt szukreallomany meret kontroll csoporthoz kepest (gondolkodas, tanulas, beszed, donteshozatal, sokminden de ami lenyeges ADHD-ra)


- Lokalis szurkeallomany-terfogat kulonbseg a kontroll csoporthoz kepest nincs (erzelmek, gondolkodas, tudatossag, beszelokepesseg, sokminden)


- Viszont, kisebb, de tobb teruleti globalis agyterfogat csokkenes-stabilitasarol szamolnak be (egyre rosszabb ahogy felnosz a stabil csokkenes miatt, majd fejlodes vegen ez abbamarad)



Alacsony IQ es ADHD

- Megegyezo kontroll es alacsony IQ es ADHD agyi szukreallomany terfogatot (de kesletetett fejlodessel) mutatnak prefrontalis teruleteken is


- Alacsony IQ es ADHD erosebb asszociat mutat a kesleletett agyi fejlodesben



Forras: ncbi.nih.gov (USA - Biotechnologia Nemzeti Kozpont)

Tudomanyos tartalom ellenorzes: iCite RCR tipus (USA - Biotechnologia Nemzeti Kozpont) bibliometrika


RCR: tanulmany tudomanyos befolyasat meri a tobbihez, citaciok szama, idotartomany-figyelembe vetel (naprakeszseg) es a NIHp (NIH percentilis - nagyobb = jobb) median publikaciok meresehez viszonyitva. Minel nagyobb annal hitelesebb. A NIH csak az applikansoknak kedvez, nem pedig a szakszeru tanulmany minosegere)


[link] RCR:1.68, NIHp 69.1

PMID: 22536435


Hasonlo tanulmanyok meg amik a magas IQ es ADHD kedvezotlen eltereseket mutatnak


[link] RCR 1.52, NIHp 65.7

PMID: 19420282


[link] RCR 0.45, NIHp 24.2

PMID: 20576645


Egyedul a legalacsonyabb RCR es NIHp allitotta a magas IQ es az ADHD kozotti korrelaciot, jelentese: nem referralnak ra mas tanulmanyokbol kutatok, tudomanyosan nem volt elegge befolyasos a tobbi klinikai proba vagy tanulmanyhoz kepest, melyek hitelesebbnek tunnek ezert nem elismert, szignifikansan nem hiteles a tanulmany.


Osszesen 9 tanulmany volt atnezve RCR alapjan, majd kevesbe NIH ertek alapjan. Az elso kettot valasztottam ki, illetve a legalacsonyabbat.

2023. aug. 17. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!