Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi segíthet az emetofóbián/hán...

Mi segíthet az emetofóbián/hányásfóbián?

Figyelt kérdés

34 éves vagyok,kb 15 éve küzdök ezzel. Néha jobb,néha rosszabb. Voltak időszakok amikor munkába sem mertem járni mert féltem hogy hányni fogok és ettől a félelemtől állandó hányingerem volt. Voltam kineziológusnál és természetgyógyásznál is és ezek ideig óráig segítettek is de bármilyen inger ér ezzel kapcsolatban,újra előjön. Sajnos az utóbbi időben újra nagyon súlyos lett pedig hála Istennek 10 éve nem hánytam. Még terhesen sem. De már ha csak hallom hogy valaki hány,rosszul leszek és napokig brutális pánik van rajtam. Van hogy enni sem merek csak amikor már az éhségtől kezd fájni a hasam akkor eszek. De a hasam is fáj amúgyis allandoan mert a sok idegeskedes allandoan hasfajast okoz.

A kisfiam amugy mindem évben hány egyszer kétszer,ilyenkor szintén úgy bepánikolok hogy a férjemnek haza kell jönni munkából mert el látom ugyan a kisfiamat,de remegek es iszonyatosan rosszul vagyok.

Most is éjszaka van,ment a hasam valamitől és azóta az ágy szélén ülök. Nem merek lefeküdni sem,folyamatosan hányingerem van,remegek,nem segít semmi,a férjem sincs itthon. Barkinek aki ugyan ettol szenved,jol jonne a tapasztalata. Kerem olyan ne irjon aki nem tudja mi ez mert aki nem éli at az nem tudja megérteni.


2023. aug. 18. 02:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Szép napot! Szerintem menjen el pszichológushoz például viselkedés terápiára. Nagyon sokat tud segíteni.
2023. aug. 18. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Pszichológus, de kifejezetten olyan, aki ilyen fóbiákkal foglalkozik. Illetve meditációt ajánlanék még. Fóbiával élni sosem egyszerű, már azért le a kalappal, hogy még egy terhességet is bevállaltál, pedig ha valamikor, akkor a terhesség alatt tényleg sokan és sokat hánynak.

Egyébként mióta van ezzel problémád?

2023. aug. 18. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Bocs, látom, hogy 15 éve, úgy értem, van esetleg konkrét esemény, amihez köthető?
2023. aug. 18. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Valamikor a gimiben kezdődött, akkor elkaptam valami durva vírust, többször hánytam, nagyon rossz volt. És azóta van ez, hogy rettegek ettől. Emlékszem utána alig mertem suliba menni, hogy mi van ha kezdődik előlről az egész. Többször ki kellett kéreckednem wcre, mert rámjött a szorongás, pedig utána évekig nem volt semmi hányós élményem. De ha már csak hallok valakit a baráti körben, hogy hányt, hetekig kerülöm az illetőt. A munkahelyemen a múltkor elkapta ezt a vírust az egyik kollégám, én végi fertőtlenítettem az egész emeleten a kilincseket. Volt aki hülyének nézett, de a többség megköszönte :D
2023. aug. 18. 08:59
 5/12 anonim ***** válasza:

És a gimis hányós élményhez kapcsolódik még valami? Nyilvánosan hánytál? A hányás kényelmetlensége a gond? A szagok? Undorodsz tőle? Tehát arra lennék kíváncsi hogy konkrétan mi miatt alakul ki a félelem? Ha tudnál hányni 'egyszerűen' akkor elmúlna a fóbia?

Amikor más hányt, az azért zavar, mert te nem akarok elkapni, vagy már a látvány, hang is idegesít?

Bocsi, nem traumatizálni akarlak, csak érdekel.

2023. aug. 18. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Nem nyilvánosan, hanem otthon.

Nekem azzal nincs bajom ha más hány. Pláne ha részegen hány vagy terhességtől vagy olyantól amit én nem kaphatok el. Akkor simán megyek segítek, feltakarítok. Tehát ha nem vírus. Én attól félek, hogy nekem hánynom kell. A kényelmetlensége, meg az egész diszkomfort érzés. Nem tudom jobban megfogalmazni.

A férjem mindig azzal "poénkodik" hogy ha már elkapsz egy ilyen vírust, akkor hányni még mindig jobb az utcán, mint f.sni. :D És az eszem tudja is, hogy ez így van+azt is tudom, hogy utána jobb is az embernek ha kiadja magából. Csak amikor rámjön a pánik, akkor megszűnik a racionalitás.

2023. aug. 18. 09:12
 7/12 anonim ***** válasza:

Igen, elsősorban szerintem a szorongást kell csökkentened (nem vagyok szakember), nekem úgy tűnik inkább a pánik, szorongás megfoghatatlansága a gond, a hányás csak egy trigger, ami lehetne bármi más is.

Egyébként azért érdeklődtem főleg, mert egy emetofobiás barátnőm van, akinek alkoholista volt az apja és benne azért kelt szorongást mindenfajta hányás, hangok, stb, mert egész gyerekkorában a részeg apját látta/hallotta hányni. Ez a gyerekkori trauma nála így elég súlyos.

A tinédzserkori traumák is állítólag legalább ilyen fontosak, így az, hogy te így érzel, teljesen valid.

Szóval összességében én szorongáscsökkentő módszerekkel próbálkoznék, ajánlom a mindfulness meditációt, autogén tréninget, illetve szívesen ajánlom az agykontroll tanfolyamot is, sok jó relaxációs gyakorlatot tanítanak.

Sok sikert neked és kívánom a legjobbakat!

2023. aug. 18. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kedvességedet :) Megfogadom a tanácsokat!
2023. aug. 18. 09:32
 9/12 anonim ***** válasza:

Sajnos tudom miről beszélsz..Én is kegyetlenül szenvedek ettől a fóbiától.

Én 37 éves vagyok.Van egy 9 és egy 12 éves gyerekem.Sajnos bölcsi/ovitól kezdve állandóan hazahozzák ezt a hányós-hasmenéses vírust.

Most,hogy elkezdődött a tanév komolyan mondom,hogy rosszul vagyok.

A lànyom padtársa ma nem ment suliba,mert hajnalban hányt...Én most rettegek..Ugye nem kapta el??! Az a durva,hogy emiatt a rettegés miatt aludni sem tudok..

Ha előjön a betegség azon imádkozom,hogy itthon legyen a férjem..Ilyenkor én maszkban,gumikesztyűben vagyok itthon..Na szerintem ez már durva...extrém para de sajnos nem tehetek róla..

Èn pl emiatt nem eszem húst,és étteremben sem merek enni...

Kitartás neked,sajnos csak így lehet "túlèlni"...

2023. szept. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Az en fiam is ovis. Allandoan rettegek. Most is altattam es egyszer csak felult mert mordul egyet a hasa. En meg rogton felpattantam hogy faj a hasad? Rosszul vagy?? Es mondta hogy nem csak mordult egyet. De kb halalra rémülten. Pedig az agyam tudja hogy ha el is kapjuk,1 2 nap es tul vagyunk rajta. Es oruljek hogy egeszseges a gyerekem,nem az hogy nyavogok a semmin. Az agyam tudja...de valahogy megse...
2023. szept. 12. 20:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!