Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Extrém pókfóbia?

Extrém pókfóbia?

Figyelt kérdés

Kiskorom óta rettegek a pókoktól. Mostanában vettem észre, hogy rosszabb mint valaha, nem tudom mitől. Most az előbb megláttam egy közepes méretű pókot a plafonon ami még ott van de nem zavar az valahogy amíg ott marad de épphogy ránéztem a szemben levő falra és láttam, hogy ott mászik egy nagyobb pók amitől konkrétan sikítottam. Sikerült lecsapnom (pókimádók ne támadjatok légyszi de muszáj volt, hirtelen nem volt más ötletem) de utána úgy elkezdett remegni a kezem (nem az lecsapástól hanem a pók látványától) meg úgy mindenem...ennyire durva pánik sosem volt nálam, nem tudom mi lelt...

Félelmem még, hogy az ágyban látok egyet vagy az ágy mögötti résnél de sajnos mindkettőt tapasztaltam korábban és ugyanilyen pánik kapott el. Utána 1-2 óráig mást kellett csinálnom, mert kizárt, hogy úgy menjek aludni a tudattal, hogy ott volt egy pók de kis idő múlva sikerül lenyugodni és utána nem érdekel ha ott is van még. Érdekes ha a fürdőszobában látok egy sizntén nagy darabot a plafonon ott valahogy nem pánikolok, csak nézem undorral. Fogalma sincs mitől alakult ez ki nálam de konkrétan minden nap rettegéssel telik el (jó nem egész nap de sokszor ha eszembe jut félek, hogy meglátok egy nagyot). A kisebb méretűeknél már nem pánikolok ennyire csak a nagyobbaknál mint most...ez durva volt amúgy. Ahogy írom ezt még mindig remegek. Sosem néztem pókos filmet (max egyet amiben volt egy pókos jelenet de az nem rémített meg szerencsére). Ha látok egy pókot utána mindig ellenőrzöm a környezetem nehogy megint lássak egyet. Hogy lehetne ezt elmúlasztani? Nyilván megfogni egy pókot nem szeretnék de nem akarok pánikot kapni egy nagyobb pók látványától. Furcsálom is ezt a félelmet, mert oké hogy sokan vannak akik félnek a pókoktól de nem ilyen szinten mint én. Más félelmem szinte nincs is csak ők. Más is küzd esetleg ezzel, megosztaná velem, azt is ha sikerült leküzdenie? Mostanában szerencsére ritkán voltak pókok de most minta újra jönnének és már rettegek, hogy megint látok egy nagyot és elkap a pánikroham (ha ezt annak lehet nevezni, ha rosszul tudom mi a neve amit átéltem?) Már a kérdést is hezitáltam, hogy kiírjam e mert nagyon nem akartam a pókokra gondolni de amíg írom látom a pók szót is és kiráz a hideg...26N vagyok ha számít. Köszi előre is a válaszokat.



2023. okt. 24. 20:47
 1/5 anonim ***** válasza:
Bármi rossz élmény ennek kapcsán? Esetleg másjellegű szorongás?
2023. okt. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
1-Más jellegű szorongás nincs szerencsére csak a póktól van. Rossz élményt nem tudok felidézni kivéve amiket írtam pl.ágyban láttam, ágy sarkában, de ezek hamar leperegtek rólam és nem volt ennyire durva. Kiskoromban se volt szerintem.
2023. okt. 24. 20:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Hiszem azt, hogy ennek akkor is kellett lennie valami előzményének... Egy rossz emlék, egy elfojtott trauma, esetleg extrémebb szülői averzió, féltés, amit megörököltél.

Mindenképp javallok egy kitatást az ok felé.

Elvben a hipnózissal fel lehet hozni ezeket az elfojtott dolgokat, már aki hisz ezekben... Az ilyen félelmek elvben kezelhetők lehetnek vele.

2023. okt. 24. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
3-Bár megtudnám mondani mi lehet az előzmény de fogalmam sincs sajnos...olyan régi lehet. Hipnózisban nem hiszek de most megérne egy próbát.
2023. okt. 24. 21:04
 5/5 A kérdező kommentje:
egyébként ez mennyire durva pókfóbiának számít?
2023. okt. 24. 21:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!