Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A szégyen(érzet) az voltaképpe...

A szégyen(érzet) az voltaképpen egy beteljesületlen megfelelés(i kényszer)?

Figyelt kérdés

Csak jött egy ilyen gondolat, hogyha nem akarok senkinek és semminek megfelelni, akkor a viselt dolgaim miatt nem is generálódik szégyenérzet.

A szégyennek az a táptalaja, hogy meg akarunk felelni és nem jön össze.

Megfelelni egy, a társadalom által "diktált" férf/nő ideálnak, megfelelni egy a köztudatban általánosságben elfogadott képnek, stb. Akinek van valamilyen eltérése, ami a kívánt megfelelést akadályozza, máris kész a szégyen. De ha az ember minden tekintetben önmagát adja és a saját életét éli, összehasonlítgatások és normatíváknak megfelelés nélkül, akkor a szégyen nem igazán fejlődik ki.

Vagy kinek mi a véleménye?



2023. okt. 30. 14:00
 1/3 anonim ***** válasza:
Szégyenérzet kialakulhat attól is, ha saját magamnak nem tudok megfelelni, mert hiába tanultam egy csomót a vizsgára, de leblokkoltam mégis. A megfelelni vágyás pedig alapvető társasági és szeretetigényünkből ered, így nem lehet csakúgy kikapcsolni, hogy ezáltal megelőzzük a szégyent.
2023. okt. 30. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Hallgasd meg YT-on Feldmár remix A szégyen című videót.
2023. okt. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Megnéztem. Minden szavával egyetértek. Sőt, a fent említett megfelelési kényszer kialakulásának oka is pont itt gyökeredzik szerintem.
2023. okt. 30. 19:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!