Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek genetika vagy...

Szerintetek genetika vagy környezeti hatások miatt lesz valaki szorongó?

Figyelt kérdés

A szüleim egész életükben szorongtak a munkahely miatt.

Főleg, ha hétvége volt, vasárnap, vagy munka előtti napon már ittak, rettegtek, hogy dolgozni kell.


Én már gyerekkorom óta szociális fóbiás vagyok, amivel akkor nem voltam tisztában.


Pl lesütött szemmel beszéltem másokhoz, sem az iskolában nem éreztem jól magam, sem otthon, mikor hazamentem otthon is állandóan tapintható volt a feszültség.


Azt nem értem, hogy minek csinálnak ilyen emberek gyereket, akik már a munkát is nehezen viselik.

Én már 15 évesen is tudtam, hogy ezt nem szabad tovább vinni, legyen az vagy genetikai, amit nem tudok befolyásolni, vagy környezeti, bármennyire is igyekeznék, a gyerek észrevenné rajtam.


Szerintetek melyiknek lehet nagyobb hatása?

Ha gyerekként nem éltem volna át ezeket, jobbak lettek volna az esélyeim, vagy már fogantatáskor eldőlt minden?


márc. 23. 14:27
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem környezeti. A kisgyerek nem fél semmitől.
márc. 23. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem környezeti, a kisgyerekek különbözőképpen reagálnak ingerekre, van amelyik fél az árnyékától, vagy idegenektől, vagy pl ugyanazt a ruhát egyik szúrósnak érzi, másik nem. Teljesen eltérő. Szerintem te fogékonyabb vagy ilyesmire, és azt a minimális környezeti hatást erősebbnek élted meg, mint ahogy valaki mondjuk érzékenyebb az napfényre és hunyorog, vagy nyafog, mert zavarja a cetli a ruhában. Egyszerűen ilyen vagy, más abban a környezetben nem feltétlen lenne ugyanilyen, max hasonló, van, aki meg sokkal jobban.


Én is szorongtam, de én traumától és csak a trauma időpontjától, olyan helyzetekben is, amiknek nem volt hozzá köze, de utólag látom, hogy azért mondjuk közvetve volt(szégyen..).


Egyébként nekem sem mondta senki, hogy létezik olyan, hogy szorongás, én is csak utólag fogtam fel, nekem mindig azt mondták szégyellős vagyok, de ez nem az volt.


Az én anyám olyan egyébként, mint a tiéd, semmilyen hatással nem volt rám, a mai napig nem tudom mit izgul.. illetve tudom, nem teljesít olyan jól, és hát ő is tudja. Persze nem is nagyon rossz, csak úgy közepes. Ha jó lenne abban, amit csinál, nem zavarná ilyesmi. Illetve nincs tartalék, attól is lehet szorongani munka téren, ha nincs fél évre félretett pénz..


Nagyon összetett. A kisbaba már akkor amúgy pánikban van, ha nem ismerős szagok, ingerek veszik körül, ezért nyugszik meg pl az anyjánál és otthon jobban, ezért kell neki a kiszámítható környezet és napirend, ami tök természetes dolog, hogy elkerüljük a frusztrációt. Erre is van, aki érzékenyebb, más csak kicsit.


Én szorongó vagyok valamennyire most is, a gyerekem szinte gátlástalan volt mindig, simán hozzáért, megszólított másokat, leszólított random gyerekeket játszani, jelentkezik, szeret szerepelni, szívesen megy új helyre és mintha még frusztrálná is a kiszámíthatóság, ha valahova megyünk és oda kell menni időre, jobban szereti, ha bedobunk valami mást, hogy akkor inkább az legyen. Nem a szüleid tehetnek róla, ilyen vagy. És egyébként az ember legnagyobb baja az legyen, hogy a szülei féltették a munkájukat, azért a régi időkben máshogy mentek a dolgok, pl nem volt net, hogy könnyen találj munkát, sokan voltak alacsonyan képzettebbek és sokkal többet számítottak a papírok, amikhez rengeteg pénz kellett. Na meg a jó ajánlások.. most inkább kompetencialapú a munkaerőpiac, a tudás meg hozzáférhetőbb, a lehetőségek meg számtalanok.

márc. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Nem feltétlen a munkát, hanem Apám az emberektől félt, meghunyászkodik mindenkinek, indokolatlan kedveskedés, mintha ők királyok lennének, ő meg egy szolga.


Ezzel persze azt üzeni, "nyugodtan rúgjatok belém"


Az igaz, hogy a tesvérem nem szorong ennyire, de ő is pánikbeteg.


Én gyerekként nem mertem konfrontálódni, mert féltem, hogy megvernek, megsérülök, meghalok, halálfélelmem volt.


Lehet az is benne van, hogy alacsony vagyok, nem tudom.

márc. 23. 15:39
 4/7 anonim ***** válasza:
A szorongást környezeti okok okozzák, és lehet segíteni is rajta, például Sedona-módszerrel.
márc. 23. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szorongó állatok csak trauma hatására vannak, miért lenne ez máshogy az embereknél? Már a magzatkorban érhetik olyan hatások, ami miatt az idegrendszere kevésbé lesz nyugodt. Nyilván lehetnek öröklött dolgok is, de krónikus szorongás, ocd, stb.az a környezet miatt van. Ahány mentális betegséggel küzdő embert ismerek, mindnek ott van az oka a gyerekkorban.
márc. 24. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a környezeti hatások miatt. Ami fiatalkorban éri az illetőt. Én apám miatt lettem olyan mint amit leírtál a szüleidről. Minden munka előtt ittam és rettegtem amikor menni kellett. Gyomorideggel mentem. Nem bírok emberek közt lenni mert nagyon szorongok. Most már odáig fajult a dolog hogy alkoholista lettem. Én is kedveskedek mindenkinek .
márc. 24. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Az nem tudom mennyire számít, hogy 1 éves koromban, leestem a lépcsőről járókával és agyrázkódásom volt.


Mikor ilyen 4-5 éves voltam gyakori volt, hogy veszekedésre riadtam, hogy apám hazajött, őrjöngött, verte az asztalt.

Ilyenkor elbújtam a fotel mögé.


Az óvodában már wc-zni sem tudtam a többi gyerek előtt.

márc. 24. 16:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!