Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A leírtak alapján ASD-s,...

A leírtak alapján ASD-s, neurotipikus,vagy ADHD-s vagyok?( tudom,hogy erre a kérdésre valószínüleg nem itt kellene keresnem a választ,de azért az ebben a témában jártasabbak segítségét szeretném kérni )

Figyelt kérdés

autista, neurotipikus vagy ADHD-s lehetek ezek alapján a jelek alapján:? Kezdjük ott,hogy másfél éves koromig nem beszéltem,majd(2-3 és 5-6 éves koromban): gyakori szokásom volt a pörgés/forgás egy helyben, állva billegés, lassabban beszéltem (mára ez a 3 viselkedésmód eltűnt) Most (17-évesen) lehet,hogy ez sokaknak fura,gáz,szokatlan de én zenét úgy hallgatok otthon,hogy ülök és hintázom (nyilvánosan, közösségben nem csinálom) Egyes dallamok vissza/újrajátszása egy zenében is gyakran előfordul, Ritkán tartom a szemkontaktust (kivéve olyanokkal, akikkel konfortosabban érzem magam, vagy családtagokkal) Visszafogott, visszahúzódó, befelé forduló,magamnak való természet vagyok,otthon inkább elvonulok a többiektől,bezárkózom,viszont megfelelő társaságban, a megfelelő emberek között Vidám, beszédes, mosolygós vagyok,gyakran félreértek, félreértelmezek dolgokat, pl. Kérdéseket, feladatokat, instrukciókat, néha hosszabb szünetet tartok egy kérdés megválaszolása előtt, Maladaptív álmodozó vagyok,könnyen elelkalandozok, mindig vannak belső monológjaim, párbeszédeim, néha magamban mosolygok a saját gondolataimon, akár egy egész filmet is le tudok forgatni a fejemben,rossz a tályékozódási kézségem, képes vagyok GPS-el is tévedni,az irányokkal is néha kicsit bajaim vannak,diszkalkuliám van, elég rossz vagyok matematikából, nehezen értek/tanulok meg egy matematika egyenletet,és gyorsan elfelejtem azt,sokszor nem veszek észre olyan dolgokat amik a közelemben vannak.


( A zárkózottságom miértjével kapcsolatban egy családtag beszélt egy pszichológussal aki elmondta,hogy az anya hiánya kisgyermekkorban okozhat ilyen végkimenetelt, Ez a viselkedési minta gyakran a korai érzelmi trauma és a kötődés hiányának következménye. Azért zárkózok el/be és húzok falat magam köré, mert ez egy védelmi mechanizmus nálam, hogy megvédjem magam a fájdalomtól,csalódástól és elutasítástól.Tudat alatt félek attól,hogy ha bizalmat szavazok valakinek akkor előbbutóbb eltaszít ezért inkább egy falat húzok magam köré és távol tartok másokat magamtól)



ápr. 5. 20:03
 1/10 anonim ***** válasza:
neurotipikusra szavazok leginkább
ápr. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
37%
Gyógypedagógusként az ADHD -t és az autizmust kizárnám, mert ezeket kiskorodban kiszűrték volna és a leírt tünetek nem utalnak egyértelműen ezekre.
ápr. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
64%
Ez inkább valami enyhe spektrumzavar csak. Ezek alapján nem konkrétan meghatározható. A diszkalkulia lehet az adhd miatt, de arra más tünet nem mutat egyértelműen. A szétszórtság más nélkül nem mérvadó. A repetatív, hintázó mozdulat autisztikus tünet lehet, de más arra sem utal, mert jól kontrollálható. A zárkózott viselkedés és a szemkontakt hiánya is csak idegen társaságban van jelen, biztonságos környezetben nem. Aspergernek sem elegek ezek így.
ápr. 5. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
52%
teljesen normális kamasz vagy, aki éppen nagyon különlegesnek és furcsának érzi magát. ne aggódj, mindenki más is. majd kinövöd.
ápr. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%
Az utolsóval kell egyetértsek, pont ugyanilyen voltam/vagyok én is. Mondjuk a billegés az egyetlen amit nem csinàltam, van viszont 30 más kènyszeres hülyeségem. De ezek amiket leírtál, teljesen átlagosak, semmi extra nincs bennük.
ápr. 5. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%
Teljesen atlagos vagy.
ápr. 6. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
65%
Nem írtad, hogy fiú vagy, vagy lány, de lányoknál az ASD-t nagyon gyakran nem diagnosztizálják időben (nyilván ez fiúknál is előfordul). A tüneteid alapján én nem zárnám ki az autizmust (az Asperger megnevezést külföldön már nem használják, itthon még igen, de ez várhatóan változni fog nálunk is, ezért nem Aspergert ìrtam). Lányomat 21 évesen diagnosztizálták, a tüneteid jó része nála is megvan (de pl. épp a ringatózás, pörgés, ami elég tipikus auti tünet, nincs, nem is volt). Az autizmus egy spektrum, és a szakemberek azt mondják, nincs olyan tünet, aminek a megléte bizonyítaná, és olyan sincs, aminek a hiánya cáflná az autizmus meglétét. Tünetegyütteseket és a fejlődés egészét (kora gyermekkortól a jelenig) vizsgálják. Ha komolyan érdekel, ajanlom neked az Autizmus Alapítványt, ők hosszú évtizedek óta foglalkoznak ASD-vel és kiváló szakembereik vannak. Hosszú a várólistájuk, és a jelentkezéshez ki kell tölteni egy talán kb.40 oldalas kérdőívet, de nemcsak neked, hanem szülőnek/ilyan személynek is, aki a korai gyerekkorodról is rendelkezik tapasztalattal. Addig is nézd meg Stefanik Krisztina előadását a YouTube-on, ő az egyik legelismertebb szakértője az ASD-nek Magyarországon,illetve érdemes Oravecz Lizanka és Fekete Gy.Viktor videóit is megnézned. [link]
ápr. 6. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
#7 lány vagyok
ápr. 6. 08:15
 9/10 anonim ***** válasza:
38%
Egyik sem vagy. Ne is akard hogy bármelyik legyen.
ápr. 6. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
57%
7-es vagyok. Kérdező, amint említettem, a lányok gyakran jól maszkolnak, amivel elfedik a tüneteket, de ennek ára van, kimerül tőle az ember. Ha komolyan foglalkoztat, miért vagy más, mint a többiek, érdemes lehet kivizsgáltatnod magad. Ez ugyan nem hoz automatikusan változást, sajnos a társadalom nem fog megváltozni, te viszont megtanulhatod, hogyan tudj időnként kilépni a számodra kimerítő helyzetekből. A lányom megtanulta ,mikor kell neki egy kis elvonulás, ami feltölti, pihentetően hat rá. Jár társaságba, de pl. egy buliban vagy egy nagy családi ebéd alatt egy idő után sok neki az inger,ilyenkor elmegy egy időre egy csendesebb helyre, ahol egyedül lehet, így elkerülhetők azok a dühkitörések,amik régebben megkeserítették az életét. Ez persze csak egy példa, és mindenkinek más helyzetek okoznak gondot, de az önismeret és a szakemberek segítsége csodákat tud művelni. Én mindenképp biztatlak, hogy keresd fel az Autizmus Alapítványt.
ápr. 7. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!