Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A borderline-osok nem tudják,...

A borderline-osok nem tudják, vagy nem akarják felmérni a tetteik következményét? A szándék hiányzik, vagy a képesség?

Figyelt kérdés

Bocsi, ha butaságot kérdeztem.

Azért, mert, ha tudatosan nem_jóarc valaki, akkor az bunkó; viszont, ha nem tud odafigyelni, hogy tisztességes, korrekt módon szóljon valaki a másikhoz, nem tudja kontrollálni az indulatait, akkor lehet kifejezetten beteg; amikor nem tehet róla.

Ezt nézték-e, kutatták-e vajon ezt a különbséget tudományosan.

Nem az a konkrét kérdés, hogy miről tudom megállapítani, hogy valaki direkt bunkó-e, vagy beteg, de ez is jó nézőpont, hanem inkább az lenne a lényeg, hogy akit a tünetek alapján borderline-nak sorolnak/tak, azok akarattal g3nyóskodnak, vagy nem tudják magukat kontrollálni.

Tehát szándékosan ilyenek, szándékosan csinálják, vagy nem_direkt van.

Kedvtelésből tiszteletlenek, letarolók, élvezik, vagy nem érdekli őket, ha a másiknak kárt okoznak; vagy érdekli/érdekelné őket, csak nem tudnak ellene mit tenni?

Mégegyszer bocsi, ha valamit rosszul írtam, vagy ha butaságot kérdeztem.



ápr. 6. 11:48
 1/10 A kérdező kommentje:
*Ja és pl lehet olyan is, hogy valaki nem is akarja, és nem is tudná kontrollálni az indulatait; mert ha akarná, se tudná.
ápr. 6. 11:52
 2/10 A kérdező kommentje:
*És előre eldönti, hogy ő most nemjóarc lesz, vagy így sikerül? Tisztában van vele előre, hogy ő most g3nyóskodni fog? És ha igen, meg tudná-e előre állítani, vagy ez változó?
ápr. 6. 12:01
 3/10 anonim ***** válasza:
54%
Képesség hiányzik nem a szándék!
ápr. 6. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld
ápr. 6. 18:16
 5/10 anonim ***** válasza:
50%
A szándék hiányzik.
ápr. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

köszönöm ezt is, erre is ment a zöld.

Arra is gondoltam, hogy van olyan ember, akinél a képesség, másiknál pedig a szándék. Vagy akár egy emberen belül is esetenként váltakozhat akár Bár, ha van ilyen, akkor ezutóbbi lehet a legritkább. Hogyha létezik ilyen is.

Tehát akkor lehet, hogy aki szándékosan ilyen, szándékosan viselkedik így; az egykalap alá esik azzal megnevezésben (borderline), azzal, aki nem tehet róla/ nem tud mit tenni ellene.

Tehát a nem akar, vs. nem tud, meg a direkt ilyen.

ápr. 6. 20:54
 7/10 anonim ***** válasza:
67%

A legtöbb mentális betegség, vagy állapot az idegrendszer fejlődési rendellenességeiből adódik, amik lehetnek genetikai vagy trauma okozta problémák.

Az ilyen emberek nem tudják, vagy csak nehezen képesek szabályozni az érzelmeiket. Az érzelmi szabályozás azt jelenti, hogy az idegrendszer nyugodt állapotban van, ezáltal a funkciók normálisan működnek, tisztán, megfontoltan gondolkodnak, beszélnek.


Akinek az idegrendszere nem képes ilyen gyors, higgadt válaszadásra, bármilyen veszélyre (általában vélt veszélyre) úgy reagál mintha életveszélyben lenne. Ez a "veszély" lehet egy vélt árulás vagy sértés is akár.

Ekkor az idegrendszer átkapcsol menekülő, védekező üzemmódba, annak beszűkül a látása, és nem képes "józanon gondolkodni" mert a szervezete túlélő üzemmódba kapcsol, aminek során a nem fontos funkciókat elzárja, és csak a meneküléshez elengedhetetlen funkciók maradnak.


Emelkedik a pulzus, elönti az adrenalin és kortizol, a beszűkült látás úgynevezett "fekete-fehér" gondolkodást okoz, hajlamos katasztrofizálni, pánikolni, haragudni, támadni, látszólag túl drámaian reagál.


Az ilyen emberek általában tudják hogy nem kéne megbántani másokat, és tudják hogy bántó a viselkedésük, de mivel az idegrendszerünket és az agyunkat nem lehet olyan könnyen irányítani, nem tudnak mást tenni mert elöntik őket az érzelmek.


A borderline-nál különösen gyakori például az elhagyatástól és árulástól való félelem, amire olyan hevesen reagálnak, hogy végül önbeteljesítő próféciaként érik el azt, amit a legjobban el akarnak kerülni. Annyira fájdalmas nekik minden apró rezdülés ami veszélyt jelez, hogy túlreagálják, majd emiatt a másik fél elidegenedik, megijed tőlük, és végül ezért hagyja el. Ez egy ördögi kör.


Hozzátenném, hogy ez persze nem mentség arra hogy bántsunk másokat, mindenki tud dolgozni ezen, sok munka és igyekezet kell hozzá, de nem lehetetlen.

ápr. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Hú, köszönöm. Erre is ment a zöld.

És az létezik, hogy ezt "elönti az adrenalin" élvezik?

ápr. 9. 11:55
 9/10 A kérdező kommentje:

*Vagy,ha kifejezetten azon szórakozik,mert unatkozna az életében; és ezért direkt úgy forgatja a lapokat, hogy dühönghessen, és uralkodni akar a másik érzései fölött, és manipulálni az érzéseit, és ez növeli az önbizalmát. Pl "uralkodik a másik érzelmei fölött"-amit akar, hogy a g3nyóskodása által dühöt, szomorúságot, depressziót, szorongást vált ki az emberekből/ kíván kiváltani.;

-vagy azért mert unatkozik, és akkor ezen szórakozik.

-vagy azért, mert érezni akarja/át akarja érezni, hogy uralkodik valaki fölött, mert ha pl feldühíti, érzi,hogy a másik dühös,ideges,haragos lesz, és akkor kvázi "ő írta elő neki", hogy mit érezzen, ő váltotta ki belőle a dühöt. És akkor így uralkodott kicsit a másik fölött a bord., és akkor így kicsit átmenetileg megnövelte az önbizalmát, és akkor 'érzi magában az erőt'.

Mert pl ismerek olyat, aki amint simán elmondok neki valami érdekeset,tök kedvesen,ilyen sima, egyszerű hangnemben (alapból nemnagyon szólok hozzá,mert tudom,hogy milyen,de néha mégis elmesélek neki valamit, ami nagyon izgalmas,és olvastam/hallottam a neten) , akkor érzi, hogy "megint nem ura az én érzéseimnek", és megint bedob valami g3nyóságot. (Nem mindig ő okozza a rossz hangulatomat, ha az van, sőt, általában -esetek 90%-ában- [mostanság már semmiképp] nem), mert már igyekszem őt figyelmen kívül hagyni a g3nyóskodásait, hogy ne tudjon rám hatni [de ő ezt nem tudja, hogy nem ő okozza], és akkor amikor tudja, hogy rossz a hangulatom, azt ő a saját -számára pozitív értelemben vett- eredményének tudja be, és akkor úgy érzi belül, hogy megdicsőül, és amikor észreveszi, hogy tök jó nyugodt a hangulatom, akkor az az állapot őneki Nem komfortos, (kibillenti őt 'az egyensúlyából'?), és gyorsan megpróbál valamit tenni, hogy megint kibillentsen engem az egyensúlyomból = hogy megint szomorú, rosszkedvű, feszült, ideges legyek.) Kicsit olyan is, mintha szórakozásból provokálna, mert szeret veszekedni.

-vagy pl ez az adrenalin érzése


{ Szóval igyekszem ignorálni, amiket-és ahogyan mondja; igyekszem nem_megengedni neki, hogy behúzzon engem a játszmáiba, hogy kivált valami negatív hangulatot. Alapvetően igyekszem minimálisra csökkenteni vele a kommunikációt. Semmit sem lehet neki mondani, mert egy idő után (1-2 mondat), kivétel nélkül oda lyukadunk ki, hogy lehülyéz. Bármilyen kezdődésű beszélgetésből az jön ki, hogy ugatva lehülyéz. Mintha direkt mindigis arra akarná kifuttatni. Egy-két mondaton belül mindig erre lyukadunk ki. Kihasználja a lehetőséget, hogy ugatva/őrjöngve lehülyézhessen.}

ápr. 9. 13:46
 10/10 A kérdező kommentje:

Ezt meghallgattam a témában, érdekes volt,elfogadóbb lettem az ilyen emberekkel.

https://www.youtube.com/watch?v=q_X_lPt4clY

ápr. 16. 18:16

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!