Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet előhozni emlékeke...

Hogyan lehet előhozni emlékeket pl.abúzusról? Az elmém törölt szinte mindent, de érzést hagyott.

Figyelt kérdés

Fél éve jarok terápiára, a pszichológus tudja , hogy történt valami. Eléggé tipikusan/tankönyvszerűen működök úgy tűnik.

Érzem is, hogy történt ilyesmi, bevillanó képek vannak, de "csak" tényleg kép, meztelenség ilyesi és érzések, fájdalom, megsemmisülés. De esemény semmi. Kb 12 eves koromig törölt mindent az elmém. Egy emlék van de az jó. Mintha egy dolog történt volna velem 12 évig.

Nagyon mélyen vagyok, elvileg segítene, ha kidolgoznánk. De nem tudom mi történt! Több pénzem nincs egyéb terápiákra. Valami itthoni módszer létezik? Igazábol azt sem tudtam, hogy innen eredhet a depresszív hangulat, szakember jött rá. De itt tartunk..gyerekeim miatt nagyon gyógyulnom kellene, mert megrekedtem es már jönnek suicid gondolatok is. A túlélési ösztönöm, eszköztáram kiapadt. 😪


ápr. 18. 11:37
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Miért itt kérdezed, amikor szakemberhez jársz?
ápr. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mert amikor feljön a téma leblokkolok. Tobb evtizedes bezártságot oldunk. Egyszerűbbdolgok is nehezek. De ez ...
ápr. 18. 12:00
 3/9 anonim ***** válasza:

Kérdezd a rokonaidat a gyerekkorodról. Ne erről a témáról, hanem hogy hol éltél, kikkel találkoztál, milyen közös családi élményeitek voltak együtt és külön. Vannak-e sztorijaik rólad, rólatok.

Mit tudnak rólad és a szüleidről. Merre jártatok, kirándultatok, milyen

barátaik voltak.

Kik voltak 12 éves kortól a haverjaid, barátaid? Voltak -e közös élmények,

kirándulások, táborok, nyaralások, tanulmányi és /vagy sport-foglakozások,

versenyek.

Jártál-e bulikba kamasz korodban? Ittál-e, kipróbáltál-e tudatmódosító szereket? Voltak-e a környezetedben, akik bulikon kábítóztak? Beletehettek-e az italodba valamit egy alkalommal?

A volt iskolád környékére sétálj el, nézz körül, a volt óvodádnál is.

Sok-sok emlék feljöhet a tudatallattidból, akár álmaidban is.

ápr. 18. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Rokonok nincsenek. Eléggé elszigetelten éltünk. Csak mamák voltak 100 kmre de azok meghaltak.

A 12 eves korom utani baratnőm most anyám barátnője. Ez patthelyzet.

Sulimat mar elbontották, pici falusi suli. De lehet elmegyek arra jó ötlet.

Falak mögötti dolgokról nem hiszem, hogy barki tud. De eszembe jutott egy lány. Lehet beszélgetek vele

ápr. 18. 12:07
 5/9 anonim ***** válasza:

Hipnoterapia esetleg?

Vagymas,nembeszelgetos alapu terapia? EMDR, SE (somatic experiencing - van konyv is: Peter Levine A trauma gyogyitasa, persze ne egyedul kiserletezz) jut eszembe. De barmi mas test alapu terapia szoba johet, mert a test orzi a traumakat.


De az is lehet, hogy nem kell ilyen szinten bolygatni a multat. Nekem a pszichologus azt mondta, van hogy nem lehet visszahozni a tudatba ezeket es nem is feltetlen erdemes. A lenyeg nem a mult, hanem a jelen, az, hogy a jelenlegi eletedre milyen hatassal van a multad. Es azzal kell dolgozni, hogy most teljes eletet elhess. Szoval csak elfogadni, h valami szornyu tortent es ahhoz kell eszkozoket talalni, hogyan elj jol tovabb. De ne kerdezd, hogyan :) Kerdezd a pszichodtol.

ápr. 18. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Minden jelenlegi gondomat a múlthoz köt. Mindig mondja, hogy jó túlélési eszközeim voltak, amik mostanra apadtak ki. Van, hogy direktbe kerdez dolgokat én meg full hülyének érzem magam, mi van, ha csak kitalaltam a bevillanó képeket? Mi van ha az erzés is az én aberrációm. Rohadt nehéz így elfogadni, hogy azt sem tudom valós e. Persze ő mondja, hogy valósak, hisz az életemben fény derült szüleim tobb hazugsagara is amire azt hittem az en hibám. Legalábbis ezzel bátorít.

En meg mar túl oreg vagyok ahhoz, hogy mindent elfogadjak, igy meg tenyleg nagyon nehéz emlékel híjján.

Kozben persze dolgozunk a jövőn, mar ha van olyan, mert eléggé reménytelennek érzem magam, de igyekszik. Én meg ithon vergődök, hohy mi történhetett.

ápr. 18. 12:36
 7/9 anonim ***** válasza:

(5-os vagyok)


Sajnalom, hogy ebben vagy. Megertem, en is voltam/vagyok igy. De csak az visz valamennyire elore, ha nem hatrafele nezegetek. En is "oreg" vagyok, korban, de ebben a multon kesergesben igyekszem nem az lenni. Nekem sincs sok emlekem gyerekkorombol, igy onnan nehez dolgozni, de mar nem eroltetem. Mindenesetre nezz utana a mofszereknek, amit irtam, ha gondolod.


Konyvek meg, ha erdekelnek:


Besser van der Kolk: A test mindent szamon tart

Judith Herman: Trauma es gyogyulas

ápr. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Ez nekem még nagyon friss. Nem is emiatt kerestem fel a pszichológust. Azt hittem a sok probléma készített ki es magakadtam. Erre itt tartunk...

Nem akarok én a múlton keseregni, sose tetten mióta eljöttem otthonról.es ennek már 2 evtizede.

Csak jó lenne tudni én vagyok fanráziáló aberrált h"lye, vagy tényleg történtek ilyesmik.

Később a verésekre, megalázásokra emlékszem. Még 24 eves korombam is megvert. De 12 elott semmi emlek , azt hitten ez normális. Mostmar a saját elmémben is kételkedek tényleg. Ennyire rossz csak nem lehetett....

Megnézem a könyveket, köszönöm.szépen!

ápr. 18. 13:08
 9/9 anonim ***** válasza:
Az én EMDR terapeutám azt mondta, hogy szerencsére nem feltétlenül kell emlékezni egy traumára ahhoz, hogy feldolgozhassuk. Ilyen esetben azt is lehet, hogy az ember elképzel egy olyan szituációt, és azt bizergetik ki belőle azzal a kütyüvel, amit az EMDR-en használnak.
ápr. 19. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!