Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mitől alakul ki az OCD (kénysz...

Mitől alakul ki az OCD (kényszerbetegség)?

Figyelt kérdés
Biokémiai ok lehet, vagy egyszerűen feldolgozatlan események következménye?
2011. febr. 23. 23:06
 1/6 anonim ***** válasza:
69%
Mostohaapámnak nagyon szigorú szülei voltak, talán ez közrejátszatott. Biokémiai alapon ritkán alakulnak ki betegségek.
2011. febr. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Kényszerbeteg vagyok. Tisztában vagyok, miért alakult ki nálam az ellenőrizgetési kényszer. Ami azt illeti több van, de mindegyiket vissza tudom vezetni egy kiváltó okra. Nem mondom, hogy feldolgozatlan eseményre, de jobb ha példát mondok (nem a saját életemből).

Juliette kétszer is nyitva hagyta a gázt a konyhában, és egy idő után már 3x is megnézte minden főzés után, hogy biztos elzárta-e.

Juliette többször elutazott 1-1 hétre az otthonától távoli helyre. Amikor elment a házból, azonban a villanyt égve felejtette, és az égett folyamatosan azután. A villanyszámla pedig drága.

Szóval azt gondolom, hogy az ember félelemérzetből teszi ezeket. Félti a saját és családja testi épségét (gáznál fulladás, akár belobban, és robbanás) vagy ha nem jómódú, akkor fél, hogy többet és többet kell majd fizetnie, ha úgy marad a villany.

2011. febr. 25. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Anyai nagymamám kényszeresen mosta a kezét. Anyám pedig kényszeres gyűjtögető. Apámnak ellenőrzési kényszere van. Úgy látom, hogy ezek erősen beidegzett, majd racionalizált cselekvések, mely mint doxazmák igazolódnak, hogy érdemes megtennünk őket. Ha beidegeztük ezen cselekvéseket, onnantól szokássá formálódnak, mint egy ebéd utáni kávé, vagy a dohányzás.

Kérdező, az ilyen jellegű, tehát mentális vagy lelki dolgok véleményem szerint soha nem organikus eredetűek, ez kizárólag egy magyarázat a pszichiátria részéről, hogy kivonja a felelősség alól azon embereket, akik hanyagsága (és a saját magukkal szembeni változtatni nem akarás/vagy tudás) miatt az illető eltanulta a cselekvést, klisét (ami a háttérben húzódik meg, a tanulási folyamatok viszont erre alapulnak). A feldolgozatlan események elgondolkodtatók, szóval én valószínűsítem, hogy inkább erről lehet szó. A kényszeres cselekmény valaminek a helyettesítése, amire az illető képtelen, lusta, vagy nem ismeri, mint megoldást. A kényszercselekvés megnyugvást okoz, ezért kikényszeríti magát.

2011. máj. 2. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kedves ut. Válaszoló!


Hasznos volt a tanácsa. Köszönom. Üdv.

2011. máj. 2. 20:32
 5/6 anonim ***** válasza:
84%

én úgy tudom, neurológiai alapja is van, sőt, biztos.

egyes agyterületek aktívabban "pulzálnak", ezért van a sok idegeskedés, ezért pörög magasabb fordulatszámon a kényszerbetegek agya. bár ez esetben a gyógyszernek hatnia kéne, nálam nem vált be pl.

2012. febr. 26. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Sokminden lehet az oka, de valójában az orvosok sem tudják pontosan. Sokszor alakul ki traumatikus eseményekhez kapcsolódva. Életkorhoz mérten a trauma lehet akár egy rémálom is. Elméletileg van genetikai háttere, de olyan is van, akinek a családjában egy darab OCD-s nem volt, az illető mégis az. Gyerekeknél feltételezik a streptococcus fertőzést (most már kezelni is tudjak), illetve tanulási hibával is párhuzamba hozták már.
2020. márc. 23. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!