Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan győzzem le a hányás...

Hogyan győzzem le a hányás iránti félelmemet?

Figyelt kérdés

Egészen kiskorom óta félek a hányástól,pedig egyáltalán nincs rá hajlamom,egész életemben alig 4-szer hánytam,legutóbb májusban,de előtte vagy 15 évig nem. Akkor beteg voltam, és érdekes módon teljesen jól viseltem,de azóta valahogy megint iszonyatos félelem van bennem a dologtól.

Voltam pszichológusnál,másfél hónapig kezelt,megállapította,hogy emetofóbiám van, amit eddig is sejtettem.Egy feldolgozatlan kiskori élménynek tudta be a dolgot,el is fogadtam ezt, de egyszerűen nem tudtam ezen túljutni,és mivel a terápia baromi drága egy egyetemistának, abba kellett hagynom.

Úgy döntöttem,magamtól vágok neki ennek az egésznek. 4 hónapnyi anorexiába áthajló nem evés után (nem azért nem ettem,mert fogyni akartam,soha nem akartam fogyni) eljutottam végre odáig,hogy rendszeresen eszem.A stresszelés miatt émelygés meg a pszichés alapú hányinger is múlóban van nálam. De most,hogy újra / még mindig tombol a hasmenéses-hányásos vírus, egyszerűen kiráz a hideg,mindent fertőtlenítek,annyi vitamint eszem, mint két ember, állandóan kezet mosok... tudom,hogy ez a dolog beteges,és szégyellem is magam (pedig ahogy láttam,nem én vagyok itt az egyetlen,aki ezzel a problémával küzd), mert szeretnék ezen túljutni,nagyon-nagyon szeretnék...mert állandó szorongást okoz bennem,még akkor is,ha tudom,hogy alaptalan a félelmem. Szeretnék majd kisbabát pár év múlva, szeretnék nyugodtan, szorongás nélkül élni,és ehhez úgy érzem az kell,hogy ezen a dolgon túljussak.

Amikor émelyegni kezdek,rám tör a szorongás,mindig meggyőzöm magam,hogy ez a dolog természetes,túl lehet élni, semmi baj nincs és hogy ez két pillanat csak... de a végén mindig a félelem az erősebb. Az eltelt hónapokban többet foglalkoztam ezzel a gondolattal,mint bármi mással,pedig tudom,hogy felesleges időpazarlás,hiszen nyilván ha nincs ilyen hajlamom,a félelmem is alaptalan.Ettől függetlenül télen már ott tartottam,hogy társaságban sem szívesen ettem,mondjuk ezt mára már kinőttem.

Nem igazán tudom megmagyarázni,mi borzaszt el,de azt hiszem az,hogy ez egy olyan dolog,amit nem tudok kontrollálni. Januárban rászoktam a Daedalon-ra is, hála Istennek sikerült abbahagynom,rengeteg pénzem ment el arra,hogy megvettem,és lefekvés előtt mindig bevettem egyet. Mániákusan figyelem az időt,számolgatom,hogy az étel mennyi ideig van a gyomromban, ráadásul mostanság,ha emberek közé megyek, azt silabizálom,mennyi a lappangási ideje a nyavalyáknak. Szánalmasnak érzem magam emiatt,pedig tudom,hogy nem kellene. Mindent elviselek,mindennel megküzdök,legyen az magasság, fogorvos, pókok, száguldás,de ez a dolog,ez az apróság nekem nem megy... pedig szeretnék szorongás nélkül élni.

A pszichológus tovább akart küldeni pszichiáterhez,de azt gondolom,a gyógyszerek nem megoldják a problémát,hanem elnyomják,és nekem ez az egy épp elég.

Semmi más olyan tényező nincs az életemben,aminek ezt betudhatnám, a családommal nagyon jó a viszonyom,az iskolában sikeres vagyok, a barátaimmal elvagyok, jelenleg élvezem azt,hogy nincs párom, a munkakeresés kicsit stresszel,de ez érthető.

Akinek volt hasonló baja,hogyan küzdötte le? Ezt nem lehet kinőni szerintem,mert nekem ez már másodszorra van az életemben (14 és 16 éves korom között már volt,de akkor valahogy elmúlt,már nem emlékszem,hogyan).De szeretnék túljutni ezen,hogy ne nyomasszon.

Előre is köszönöm a válaszokat!

24/L


2011. ápr. 27. 21:25
 1/10 anonim ***** válasza:

Menj el a pszichiátriára. De egy normális orvoshoz,aki nem gyógyszerekkel akar teletömni,hanem megkeresi a probléma forrását és azt oldja fel.

Kétlem,hogy ezen egyedül túl tudnál jutni,egy komplett pszichiátriai kórképet vázoltál fel,ehhez már segitségre van szükséged,minél hamarabb,annál jobb.

2011. ápr. 27. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Próbálj meg szembesülni a dologgal egyszer. Furcsa ez, mert már hánytál életedben többször is, és simán túlélted, nem történt semmi. Maga a hányás amúgy sem veszélyes dolog, kivéve akkor, ha valami súlyos betegség van a hátterében. De olyan esetben meg nem a hányás maga az, ami miatt aggódni kell. Az émelygés meg végülis nem jelenti azt, hogy hányni is fogsz. A hányásos/hasmenéses vírustól se kell félni. (ha már itt tartunk, hiába fertőtlenítesz, mert a vírust ezerféleképpen el lehet kapni és nem pont a kézmosás és a tiszta mosogató fog megakadályozni). A túl sok vitamin se jó, egy idő után némelyik vitamin (zsíroldékonyak) is kivált túladagolási tünetként émelygést.


Nekem ez az egész igencsak hasonlít a pánikbetegségre, mivel szorongás fog el, ha egy bizonyos helyzetbe kerülsz. A pánikbetegséget ilyen korban még nem szokták gyógyszerrel kezelni, mert függőséghez vezethet. Van azonban egy másik módszer is, amivel le lehet győzni, igaz nem olyan erős meggyőző módszer, mintha naponta beveszel egy bogyót... de működik. Az egésznek a lényege, hogy önkontrollt gyakorolsz. Ehhez segítséget nyújthat egy orvos, ha kibeszéli belőled a kétségeket, a dologhoz fűződő félelmeidet. Ilyen szempontból jó lehet egy pszichiáter, de igazából van aki önmaga is meg tudja csinálni.

2011. ápr. 28. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
75%
Szerintem is hánynod kellene, ezt komolyan gondolom, mert ekkor tudnál szembenézni ezzel a félelmeddel. Kicsi koromban én is nagyon féltem tőle, pedig nem is fájt, sőt utána sokkal jobban éreztem magam. Én már rájöttem rég, hogy miért féltem ettől. Azért, mert anyám mindig patáliát csapott belőle, hogy hány a gyerek, és ilyenkor akaratlanul is fellép a gyerekben egy félelem ettől a dologtól, hiszen azt hiszi, hogy ez valami nagy "betegség", amitől félni kell. Nagyon sok hülye szülő beleneveli a saját félelmeit a gyerekeibe. Ezt nem szabad, azt se szabad, a póktól félni kell...stb. Ez csak az én esetem volt, igazából én nem ismerhetem a te félelmed okát. Szerintem gondolkozz el a lehetséges okokról, és mennyél bátran hányni. Nem fog történni semmi.
2011. ápr. 30. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
És elnézést a helyesírási hibáért... :D
2011. ápr. 30. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Semmi gond! :)

El se hiszitek,mennyit segített végigolvasni ezeket. Főleg azért,mert én ezt nagyon szégyellem,nem szeretek erről még a szüleimnek sem beszélni,pedig ők aztán tényleg megértik,elfogadják,mindig azt mondják,hogy van,aki repülni nem mer,van,aki a kutyáktól fél,mindenkinek van félelme...

Tény,hogy nem értem magamat sem.Ezzel valóban szembe kell néznem, az elhatározás meg is van... de hogyan? Az ujjam csak nem dugnám le a torkomba... :S Egyszer arra gondoltam,jó alaposan berúgok,bár az igazság az,hogy engem kevés ital is hamar megüt,annyit sosem ittam,hogy rosszul legyek tőle... ráadásul hajlamom se nagyon van a rosszullétre.

Nagyon köszönöm,hogy vettétek a fáradtságot,és megírtátok a véleményeteket!

2011. ápr. 30. 01:40
 6/10 anonim válasza:

Utolsó vagyok.


Örülök, hogy ez Neked ennyit segített, én soha nem írtam le a problémáimat fórumokon, nem is mondom általában el másnak, mert ilyen vagyok. Hát is nem tudom, hogy hogyan idézhetnéd elő a hányást, én mikor nagyon rosszul vagyok, és tudom, hogy hányni fogok, nem vacakolok, ledugom a torkomba az ujjam. Ha nem szoktál annyit inni, hogy rosszul legyél tőle, akkor szerintem ne is tedd. Nekem ez nem gond, hiszen mindenki tudja, hogy az egyetemisták alkoholisták :D Talán egy módszer lehet a langyos, vagy melegebb sós víz. Attól sok ember rosszul lesz, én is. Egyszer már csináltam ezt, mikor hányingerem volt, de nem tudtam hányni, csak vergődtem... Szerintem próbáld ki.


24/F

2011. ápr. 30. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi utolsó,megfontolandó a dolog.

Látom,hogy nem én vagyok az egyetlen 24 éves,aki nem tud ilyenkor aludni... :D de tényleg sokat segít,hogy leírtad a véleményed. Főleg azok után,hogy elég sok dolgot olvastam ezzel kapcsolatban,de jó részük nem volt hasznos.

2011. ápr. 30. 02:30
 8/10 anonim ***** válasza:
Én elmesélem a saját sztorimat. Kiskoromban olyan betegségem volt, hogy minden este hányingerem volt. És hát szörnyű volt. Egész éjszaka fent voltam, virrasztottam. Minden este bevittem magammal a fekete lavoromat, hogy ne kelljen kifutkosnom éjjel, ha éppen rámjött a hányás. Én is mint te, nagyon féltem a hányástól. Még a mai napig ha teleeszem véletlenül magamat, akkor előtör bennem hogy most induljak el hátrafele a vécére vagy sem. :S Ilyenkor mély levegőt veszek és próbálok másra gondolni. Minden éjjel ezt tettem annak idején, amikor ilyen beteg voltam. Nem tudom hogy ezzel tudtam-e valamit segíteni, de azért gondoltam hogy én is elmesélem a történetemet. Szerintem próbálj ilyenkor valami másra gondolni, persze ez nem hosszútávú megoldás. Ha véglegesen le akarod győzni, akkor mélyen végig kell gondolnod a dolgokat, hogy miért indult el benned ez a pánik. Nekem az alvással van ilyen problémám néhány éve, és én is ezt fogom kideríteni. Valószínűleg történt velem valami olyan ami előhozta azt, hogy éjszaka ne tudjak elaludni. Remélem, hogy tudtam neked segíteni valamit. És szívből kívánom neked, hogy mihamarabb gyógyulj ki ebből a betegségből! :)
2011. máj. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
*L/14
2011. máj. 24. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha hányást akarsz előidézni millió módon tudod, én mikor gyerekkoromban nem akartam iskolába menni tusfürdőt ittam, amitől illatosat és habosat hánytam. :D

Vagy pl egy korty tömény, az erős ízétől jó eséllyel rosszul leszel, nekem még a borra is vizet kell inni mert hányingerem lesz a savanyúságától.

2011. máj. 24. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!