Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A barátnőm étkezési zavarokkal...

A barátnőm étkezési zavarokkal küzd. Hogyan tudok segíteni?

Figyelt kérdés
Még csak pár hónapja kezdődött, ezért nem látszik rajta, meg mindig is vékony lány volt. Ha be kéne kategorizálni, anorexiásnak mondanám, de úgy az egész kaja dolgokhoz való hozzáállása problémás. Olyanok válaszát várom, akik átestek rajta, ilyen helyzetben vannak, egy hozzátartozójuk ilyen helyzetben van. Én, mint barátnő miben tudnék segíteni?
2011. aug. 6. 14:03
 1/8 anonim ***** válasza:
elviszed orvoshoz!
2011. aug. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Te sehogy, talán próbálkozz orvossal, de magától nem fog elmenni (mivel ő egészségesnek vallja magát). Ha felnőtt, akkor is csak reménykedhetsz, h felismeri az állapotát, ha viszont tini, akkor szólj a szüleinek. Utálni fog érte, de ez halálos betegség, szóval ne habozz.


Ja, és most ne tukmáld kajával. Fogadd el, h nem eszik, v túleszik (bár azt írod, anorex., így az első esélyesebb). Minél jobban cseszegeted, annál inkább nem fog enni. Ja, és azt se mondogasd, h jaj, de keveset eszel, de sovány vagy, stb...


Én most próbálok kijönni egy anorexiából (szal tapasztalatból mondom), de pokol nehéz. :(


Mit - nem - csinál a bnőd, ha szabad kérdeznem? Az alapján talán többet tudnék mondani.

2011. aug. 6. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Szerintem nem teljesen anorexia ami neki van, mert tudja magáról, hogy nem normális amiket csinál, meg amiket kajával kapcsolatban gondol. Orvoshoz is el fog menni, teljesen önszántából. Igazából az a baja, hogy nem szeret enni (régen szeretett), mert rossz érzése van minden egyes falatnál. Ezért valamikor csak a a leves levéből eszik pár falatot stb.

Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy mikor vele vagyok, hogyan viselkedjek étellel kapcsolatban. Gondolom az a jó, ha én normálisan étkezem, mert akkor látja a jó példát. De pl. meghívhatom-e valamire, vagy megdicsérjem-e, ha sokat evett (kicsit furán hangzik, de hát ha segít), vagy egyáltalán ne is hozzam szóba a dolgot soha? Arra magamtól is rájöttem, hogy nem jó, ha leszólom emiatt, pedig feltűnően nagyon keveset és nagyon lassan eszik, de inkább nem tettem rá megjegyzést.

2011. aug. 6. 14:27
 4/8 A kérdező kommentje:
És nagyon köszönöm a válaszod!! Ha teheted, kérlek, még válaszolj a mostani kérdéseimre is. És nagyon sok erőt kívánok neked is a betegséged legyőzéséhez!
2011. aug. 6. 14:29
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez igencsak anorex. kezdet. :( Egyre kevesebb tápanyagot vesz magához, azt is nyammogja... mintha magamat olvasnám. :)


Ha éhes vagy, te egyél előtte nyugodtan, megkérdezheted, h kér-e belőle. Elhívhatod fagyizni, ilyesmi, de ha nemet mond, ne erőltesd. Akkor nem. V kérdezd meg, mondjuk fagyi helyett szeretne-e vmit, ha erre azt mondja, semmit, akkor jó, semmit, ne ragozd tovább.


Azt ne mondd neki, h jaj de jó, milyen sokat evett, mert pánikba esik, h "bezabált" (még ha csak fél croissant volt is), és legközelebb még ennyit sem eszik.


Előfordulhat, h "kinézi" a szádból a kaját (néha velem is van, mert kicsit kajás vagyok, de enni nem akarok még), ilyenkor is kérdezd meg, kér-e, de a továbbiakban ne "foglalkozz vele". Próbáld természetesen kezelni a dolgot, beszélgess vele fesztelenül továbbra is, ne zavarjon, h te eszel, ő meg nem.


Ja, én spec. a fagyit, krémtúrót, joghurtot jobban tolerálom, mint mondjuk a kenyeret(nem a kcal miatt, hanem mert a ki kcal--tartalmú kenyértől felpuffadok, de a mogyorókrémes, kalóriadús fagyitól semmi bajom).


De ha ő a kalóriaszámlálós stádiumban van (én már nem), akkor mindenből a minimális energia tartalmút fogja választani. Ja, és hagyd, h ő válasszon. Ha fél óráig ácsorogtok a boltban, akkor fél órát, de ha kérdezgeted, h ehhez mit szólsz, ahhoz mit szólsz, akkor csak elveszed vele az étvágyát. (Én is van, h háromszor cserélem ki az árut, mert jobban megkívánom a másikat :)).


És valszeg azért eszik ilyen keveset - és ez csak rosszabb lesz -, mert össze van szűkülve a gyomra, és leterheli minden tartalmasabb kaja, elnehezül tőle.


Köszi a biztatást, igyekszem gyógyulni. :) Neki is jobbulást.

2011. aug. 6. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hosszú választ!! Akkor ezek szerint fogok cselekedni.

Ha éhes vagyok, biztos, hogy ennék a barátnőm előtt is, hiszen az a normális, azt kell látnia. De mi lenne, ha mindig mikor találkozunk feldobom a témát, hogy éhes vagyok és veszek valamit. Nem fogom ráerőltetni, csak egyszer megkérdezem, hogy kér-e belőle. Ez jó lenne olyan szempontból, hogy egyre többször 'elcsábuljon' és egyen valamit? Vagy frusztráló lenne neki mindig kaja/kajáló ember közelében lenni?

És ha pl. együtt eszünk, akkor az jó ha én direkt többet eszem? (Nem lenne nehéz, látva mekkora adagokat eszik ő.) Így kevésbé lenne bűntudata, mert én sokkal többet ettem? Vagy ez szintén csak frusztráló lenne neki?

Ne haragudj a sok kérdésért, csak tényleg nem tudom mi lenne a legjobb és nagyon szeretnék segíteni neki!

2011. aug. 6. 15:04
 7/8 anonim ***** válasza:

Semmi baj. :)


Az jó, ha te többet eszel, mert úgy lesz vele, h jó, ő nem is eszik sokat. De ne dobd fel neki mindig, 1x-1x elmegy, de ha minden talizásnál megkérded, h nem lenne-e kedved ezt v azt enni, akkor előbb-utóbb jó eséllyel elhajt a francba, v csak a töke kilesz veled(d). :)


Nem, csak akkor, ha

a) te is eszel épp

b) te megkívánsz valamit


Mert így az jön le neki, h törődsz vele, de nem tukmálod. Ha mindig azzal indítasz, h jaj, de éhes vagyok, te nem ennél vmit, akkor agybajt fog kapni. :) És készülj fel, h ő nem fog kérni, de akkor sincs tragédia, én még legdurvább anorex korszakomban is ettem, mikor éhes voltam, v nagyon megkívántam vmit.

Ja, és mivel össze van szűkülve a gyomra, ne tegyél megjegyzést, ha a sajtos pogit csak három részletben eszi meg - ha egyáltalán.


Kérdezhetsz még nyugodtan, sőt, privit is írhatsz, ha gondolod. :)

2011. aug. 6. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Megint köszi a választ! Igen, igen, nem akartam feltűnően rátukmálni az ételt, csak olyan normális keretek között. :)

Még egy kérdésem lenne.. Szóval nem tudom, hogy az mennyire tartozik hozzá az anorexiához, hogy sokszor elsírja magát (már suliban is előfordult ilyen, pedig nagyon titkolja).. Sokszor mondta már, hogy otthon gyakran szokott rossz kedve lenni, amit eleinte nem vettem teljesen komolyan, hiszen mindenkinek vannak néha rosszabb napjai. Egyre többet beszélt ilyen dolgokról és úgy jött le, hogy neki ez már napi szinten van. Szóval naponta sír, meg ilyesmi. Biztos, hogy nem otthon vannak gondok, nagyon szerető családja van és pl. anyukája is tud az evési zavarairól. Eddig nem értettem, miért sír, azt gondoltam, hogy ő csak sokkal érzékenyebb az átlagnál, de legutóbb, mikor beszélgettünk, ezt az anorexia-szerűséget nevezte meg a rosszkedv okának. Ebből is látszik, hogy az anorexia mennyire lelki eredetű dolog.. De normális ez, hogy ennyire elrontja a napjait, hogy gyakran sír miatta?

Nagyon köszönöm, hogy mindig válaszolsz! Nem gond, ha mások is írok, ha felmerül valami kérdés?:$

2011. aug. 6. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!