Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit jelent, ha szerelmes...

Mit jelent, ha szerelmes vagyok a pszichológusomba?

Figyelt kérdés

Egyre jobban elvakítanak az érzések, közben érzem, hogy ez egy természetellenes valami, ennyi erővel bárkit kitűzhetnék célpontul, hogy szerelmes legyek belé. (Persze ez utóbbi most nem megy.)

Miért van ez?


2011. nov. 30. 22:38
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
96%
nagyon jól érzed, természetellenes. De úgy is mondhatnánk, természetes érzés. Csak nem az igazi szerelem, hanem egy függés. Érzed, hogy jó történik, oldódnak a gondjaid- és a hála és a felszabadult érzelmi erők keveredve.. na, ennek szakirodalma van. Tehát, ne törődj vele, ez gyakori, ő tudja, és majd megoldja, de azt is tudja (ha jó szakember, hogyan és miképp kell ezt feloldani.
2011. nov. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Hát kíváncsi lennék arra a szakirodalomra. És én mit tudok tenni ez ellen? Hiába magyarázom magamnak, hogy ez egy mű valami, illúzió valahogy nem tudok kijjebb jönni belőle. Ráadásul még magam előtt is cikinek érzem, hogy ekkora érzelmeim vannak a "semmiért". Mintha újra tinédzser lennék és egy plakátba lennék szerelmes.

2011. nov. 30. 23:06
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem egy kicsit 'engedd el' a kérdést, bízzál benne, meg fogja oldani ő. Ez egy függés: tehát azért is érzel ilyeneket- a lelked tiltakozik, ugyanakkor retteg is az elvesztéstől, mert hiszen valószínű haladtok a lelki munkával, és a lélek szabad a kar lenni, szabadulni a gondjaitól. Az ellentétes érzések meg gyötrők. A problémáidról őszintén próbálj gondolkodni, beszélni– és hagyd, hogy gyógyítson. Mert a másik veszély: hogy mivel fél a páciens az elválástól, már nem is valódi lelki gubancok, hanem már az elengedés félelme van. Az ő célja: a hozzáforduló talpra állítása, hogy önállóan tudja megoldani az élethelyzeteit, már az ő segítsége nélkül is, azáltal, hogy jobban megértse, ami vele és benne történik, növekedjen az önismerete és ezáltal az önbizalma.
2011. nov. 30. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy hülyén értelmezem.. ez akkor lehet egy határozott jele annak, hogy gyógyulok, vagy ez csak az egyik eshetőség?
2011. nov. 30. 23:40
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

hogy gyógyulsz, az egy dolog (reméljük). És gyakori, hogy 'beleszeret' a gyógyuló.. az egy másik dolog..

de egy kicsit ahhoz van közelebb, mint ahogy a kisgyerek függ a közelében lévő felnőttől, kötődik, mert érzi, kell a segítsége, hogy megerősödjön, érzi, elveszne nélküle.

Kötődés, ragaszkodás és persze szeretet. (De az igazi szerelem, ideálisan, nagyon szabad a ragaszkodástól, birtoklásvágytól)

2011. dec. 1. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Pedig milyen jó lett volna, ha ez egyértelműen ilyen pozitív jel.:)

Mondjuk tényleg logikus, hogy az ember így érez, ebben a szituációban. Addig nem volt vele bajom, amíg "csak" szerettem (meg éreztem ezt a kötődést), hiszen jobb is így együtt dolgozni, viszont kezd már nagyon mámoros lenni ez az érzés, ami talán már sok.

2011. dec. 1. 00:17
 7/18 A kérdező kommentje:
Egyébként ő mennyire tud ebbe bevonódni? Vagy a másik oldal, a segítő nincs kitéve ilyen illúziónak?
2011. dec. 1. 00:20
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

Nincs, általában, mert ezt eléggé tudja, mit jelent. Ő nem "kötődik" ő azt szeretné- és morálisan is csak az a legitim- hogy talpra álljon, az aki átmenetileg úgy érezte, segítő kell. Hogy ne kelljen "mankó". Hogy tudjon egymaga élni. Mint a tanító: aki tanít, de azt szeretné, ha tanítványát útjára bocsáthatja - mert már (a jó tanár ilyen) többet tud, mint ő. Mert valóban többet kell tudnia: hiszen ő van jelen a saját életében, annak eseményeiben, nem tud annyit tenni, aki nincs jelen. Egyedül kell döntenie majd, egyedül kell járnia az utat – mankó nélkül.

És fog is menni, bízzál benne.

2011. dec. 1. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Köszi a biztatást és a válaszaidat!!:)
2011. dec. 1. 09:54
 10/18 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

Üdv. Elég gyakori jelenség, hogy valaki beleszeressen a pszichológusába. A pszichológia karokon, szakmai etikai kurzusokon alaposan fel is készítik a hallgatókat erre az eshetőségre, mert sajnos az a tapasztalat, hogy ettől megreked a terápia.

A terápiák általában alá-fölé rendelt helyzetet jelentenek. Azon túl, hogy természetesen együtt dolgozik a pszichológus a kliensével a problémán, és mindkettejük személyisége bevonódik a kezelésbe, ezt az alá-fölé rendeltséget megbontani nem ajánlott. Mindkét fél egy-egy "szerepet" tölt be. Amíg "orvos-beteg" kapcsolat van, addig a szerepleosztások tiszták, mindenki tudja, mit várhat a másiktól, és ennek megfelelően kezeli az olyan helyzeteket, amik nem tetszenek neki. PL. az orvostól elnézi az ember, ha olyasmit közöl, amiről nem akar tudomást venni. Sőt, gyakran, ha felkészült rá, hogy az igazságot elfogadja, akkor igazat is ad a szakembernek.

A szerelem ilyen alá-fölé rendeltségben viszont nem működik, hosszú távon szenvedést okoz. Ha pedig szembesítenek valamivel, ami nem tetszik, mert pl. tudatosan/tudattalanul nem vesszük figyelembe, akkor az egyenesen bántó.


Az első esetben tehát az orvos valami olyasmit mond, ami fájó, de igaz. Lenyeljük a békát, elgondolkodunk rajta. Utóbbi esetben a szerelmem olyasmit mond, ami... de hát hogy mondhat ilyet nekem?? Hiszen én őszintén szeretem!!! Remélem, érzed a különbséget a két eset és a lehetséges következmények között.


A terápiás kapcsolat nem baráti kapcsolat, hanem egy nagyon speciális "munkaviszony", ami elismerem, nagyon meghitt (épp ebben van a gyógyító ereje), olykor kimondottan intenzív élmény. Ám ha a szerepek így megváltoznak, akkor az nem jó a terápiának. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha mégis összejön a két fél, akkor az nem tart sokáig.


Ez agyon hasonló ahhoz, amikor az ember a tanárába szeret bele. Általában ott sem az embert szeretik, hanem valami mást, ami belőlünk indult ki, és "áttevődik" a tanárra. Mert a tanárnak kívánatos tulajdonságai vannak (pl. pozíció, tekintély, tartaás, stb). Az esetek többségében itt is ilyen "áttevődésről" van szó, amit mielőbb tisztázni kell. A hallgatókat legalábbis arra tanítják, hogy ha ennek jeleit észlelik, azonnal beszéljék meg a klienssel.


Éppen ezért, mert árthat a terápiának, szerintem a következő ülésen jó lenne, ha kitárgyalnátok a pszichológussal az érzéseidet. Ez nagyon fontos jelzés neki, és fontos a te gyógyulásod miatt is.


*

"Note: our opinion may differ."

2011. dec. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!