Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit jelent, ha szerelmes...

Mit jelent, ha szerelmes vagyok a pszichológusomba?

Figyelt kérdés

Egyre jobban elvakítanak az érzések, közben érzem, hogy ez egy természetellenes valami, ennyi erővel bárkit kitűzhetnék célpontul, hogy szerelmes legyek belé. (Persze ez utóbbi most nem megy.)

Miért van ez?


2011. nov. 30. 22:38
1 2
 11/18 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

A segítő is bevonódhat így, ezzel nincs gond. A gond akkor van, ha nem veszik észre. Akkor szokott ez megtörténni, ha a segítő nem vett részt önismereti terápiában, és nem sikerült befoltoznia a "lelki pajzsán" a foltokat. Persze, akkor is előjöhet ez, ha az önismereti terápia véget ért. A terapeutának ilyenkor észre kell vennie, hogy ún. indulatáttétel zajlik, amit fel kell oldani.


Érdekes, de az ilyen "feloldások" javítani szoktak a terápiás kapcsolaton, alkalmasint lendítenek rajta. Talán ezért is beszélj a pszichológusodnak erről. Mindenképpen.


*

"Note: our opinion may differ."

2011. dec. 1. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ!


Viszont nem tudom mennyire mernék erről beszélni neki.. azt biztos tudja, hogy szeretem, és úgy gondolom ennyi elég is.

Az a furcsa, hogy azt a problémát nem érzem (legalábbis eddig nem éreztem), hogy mond valami bántó, de igaz dolgot, és azért kérném ki magamnak, mert „hogy mondhat ilyet, miután mi ilyen jóban vagyunk?!”. Pont, hogy inkább ezt élném meg egyfajta kudarcként, hogy azért mondjam meg neki, hogy „szerelmesnek érzem magam belé”, hogy ő „rendre utasíthasson”. Valahogy nem tudom elképzelni, hogy ez lendítene bármin is.

2011. dec. 1. 22:34
 13/18 anonim ***** válasza:

bántó dolog..hm. hát sokféle módszer van a lélekterápiában - és az orvos/pszichológus a beteghez alkalmazza, amit a legmegfelelőbbnek vél (és amihez ért). Ez a keményebb styl inkább a pszichiátereké.. :) nna, de nevessünk, a nevetés gyógyít! Karinthy: Az idegorvosnál

[link]

2011. dec. 1. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
:)
2011. dec. 1. 22:59
 15/18 dftgsgvghgev ***** válasza:
74%

Üdv. Attól tartok, félreértettél. Azontúl, hogy gyakorlatilag bármivel meg lehet bántani valakit (még a legfinomabb konfrontálással is, nem kell ahhoz kemény szó), a célom a szerepváltozások érzékeltetése volt. Attól tartok, nem sikerült, nem ment át az üzenet.


Akkor megpróbálok rávilágítani máshogy. Ez csak egy "tanpélda", lenyomata annak, ahogy megértettem a folyamatot, kérlek, így is kezeld ezeket a sorokat.


Annak, hogy szerelmet érez valaki a terapeuta iránt, nyilván sok oka lehet. A szakma nagyjából egyet ért avval (legalábbis azok, akik dolgoznak az áttétel és a viszontáttétel fogalmával), hogy ilyen van, mint ahogy abban is, hogy valami kiváltotta. A kérdés, hogy mi. Az analitikus terápiákban megszokott dolog, hogy bizonyos képeket, fantáziákat, szerepeket, érzelmeket rávetítenek a terapeutára. Ezekkel a képekkel dolgozik a szakember, mert a "rávetítés" lehetővé teszi, hogy előcsalogassák őket, kézzel foghatóvá váljanak, így az eredetüket és hatásukat fel lehessen tárni. Ezek gyakran a kliens életében meghatározó szerepet betöltő emberekre vonatkoznak eredetileg, és az ülésen tulajdonképpen ezen emberekhez való viszony tapad rá a szakemberre is. Úgy is mondhatnám, hogy a terapeuta egy projekciós felület: azt vetítünk ki rá a saját lelkünkből, ami éppen belőle jön.

A folyamat nem tudatos, a kliens általában nem veszi észre. Max. úgy szúr szemet, hogy az érzelem "nem oda való", vagy "nem a célpontnak szánjuk", vagy "nem tudom, honnan jött, elnézést doktor". Jungi értelemben a komplexusok (ez a zsargon része, a szónak semmi köze a köznyelvben megszokotthoz) szoktak így viselkedni, vagyis olyan részeink, amik tudattalan formában szinte önállósultak a tudatos megfigyelés és kontroll alól, önálló életet élnek. És olykor beleszólnak az életünkbe. Ezeket csak úgy nem lehet kiszúrni, de ha pl. kivetülnek a szakemberre, akkor egyrészt láthatóvá válnak, másrészt esélyt adnak arra, hogy a tudatba emeljük őket. Megszüntetésük is csak úgy megy, ha tudatosulnak, pontosabban sikerül őket beleilleszteni a magunkról alkotott képbe, a karakterünkbe, nevezzük bárhogy.

De ez csak akkor megy, ha bekerül a terápiába. Ha hallgatunk róla, vagy a szakember nem veszi észre, akkor nem lehet velük mit kezdeni, vagy legalábbis kutya nehéz.


Egy, a tudatos hozzáférésről levált bajkeverő visszakerül az irányításunk alá. Vagy visszabillenti a kapcsolatot a helyes mederbe. Pl. ha a kliens valamiért neheztel a terapeutára. Könnyen lehet ugyanis, hogy a neheztelés nem a szakembernek szól. Ha meg neki, akkor a szakembernek kutya kötelessége elgondolkozni az eszközein. Ha változtatnia kell, az megint csak segít a terápián.


Félre ne érts, nem célom győzködni senkit. Csak informálok. Remélem, érthető, amit írtam, hosszáért elnézést kérek.


Viszont, most hogy ezeket írom, egy dolog szöget ütött a fejemben. Azt mondtad, hogy a szakember biztos kiszúrta, neked nem kell ezt elmondani. Vagyis, feltételezed, hogy tudja, anélkül, hogy mondanád. Miért feszélyez a gondolat, hogy beszélj neki olyasmiről, amiről feltételezzük, hogy eleve tudja? Pláne, ha ezeket az érzéseket te magad is kényelmetlennek érzed.


A kérdésben nincs semmi kötözködés, csak feltűnt; gondoltam, tudatom veled. Válaszolnod sem kell rá.


*

"Note:our opinion may differ."

2011. dec. 2. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Kérdésedre: Ő onnan tudja, hogy rákérdezett. Tehát tudtunk úgy beszélni róla, hogy nem megvallottam neki, hanem tulajdonképpen csak helyeseltem az ő kijelentésére. Ez azért téma, hogy köztünk mi van (ugye terápiás jelleggel). De azért van különbség a szeretet és a szerelem között.
2011. dec. 2. 11:24
 17/18 dftgsgvghgev ***** válasza:
100%

Ó, értem. Akkor a kérdés sztornó :D Tök jó, hogy rákérdezett, és "téma".

Sok sikert!

2011. dec. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm!:)
2011. dec. 2. 14:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!