Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem bírom elviselni, ha az...

Nem bírom elviselni, ha az emberek neheztelnek rám. Hogy tudnék ebből "kigyógyulni"?

Figyelt kérdés

Betegesen zavar a gondolat, hogy valakit megbántok vagy magamra haragítok, és emiatt például nem vagyok képes nemet mondani semmire. Bárki megkér egy szívességre bármikor, inkább megcsinálom, még akkor is, ha sokkal fontosabb dolgom volna, csak nehogy megbántsam.

A másik, hogy ha megharagszik rám akármilyen kis hülyeség miatt a párom, hiába tudom az eszemmel, hogy nincs igaza, vagy nem is gondolja komolyan, csak épp bal lábbal kelt, képes vagyok fél napokig emészteni magam rajta, hogy neheztel rám. Egyszerűen nem tudom kiverni a fejemből, és semmi másra nem tudok gondolni, semmi értelmesen nem tudok csinálni közben emiatt. És mondom, teljesen lelki a dolog, az eszemmel tudom közben, hogy túldimenzionálom és teljesen fölöslegesen rágódom rajta, de ettől még nem múlik el a szorongató rossz érzés.

Van valami tippetek, hogy hogy tehetném túl ezen magam?


2012. febr. 20. 08:13
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Tanulj meg különbséget tenni kérés és kérés között. Van, amikor valaki azért kéri a segítségedet, mert anélkül valóban nem tudná megoldani a problémáját, és van, aki csak azért, mert könnyebb neki, ha más dolgozik, ő pedig csak nézi.

2. Mérlegelj, amennyiben te csinálsz meg valaki helyett valamit, az mennyiben segíti őt a saját életében való előrejutásban, azaz mennyire segíti az ő probléma-megoldó készségét, vagy azzal, hogy te megcsinálod helyette, ő egész életében "gyámoltalan" marad, mert nem lesz rákényszerítve, hogy megtanulja a problémák megoldásának módját. Kínai közmondás: ne halat adj az éhezőnek, hanem tanítsd meg halászni. Nagy különbség!

3. Ha mindig mindenkinek segítel (a fentiek alapján) lehet, hogy hosszútávon inkább akadályozod a saját lábra állásban, a segítséged csak akadályozza abban.

4. Vannak emberek, akik kifejezetten szeretik kihasználni más emberek jószívűségét. Amennyiben ilyen "gyanúd" van, akkor mondd neki azt, hogy persze megteszem, de te viszonzásul segíts ebben-abban. Ha visszautasít, akkor te is könnyen megteheted.

5. Neked is tanulási folyamat, megtanulni nem-et mondani, ha elindulsz ezen az úton, egy idő után már lelked mélyén fogod érezni azt, hogy mikor kell valóban segítened, és mikor mondhatsz nyugodtan nem-et.

2012. febr. 20. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
73%
régebben én is hasonlóan voltam mint te. Egyszerűen nem tudtam elviselni ha valaki haragszik rám. Aztán rájöttem, h ez így nem mehet tovább. Egyszerűen nem lehet olyan, h mindenki egyformán bírjon engem. Mindig lesz olyan, aki valamiért neheztel rám, nem vagyok neki szimpatikus akármit is teszek. Szóval egy kis szemléletváltás segít.
2012. febr. 20. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"Nem bírom elviselni, ha az emberek neheztelnek rám."


Ezt senki se szereti.


"Bárki megkér egy szívességre bármikor, inkább megcsinálom"


Holnaptól minden 2. kérést utasíts vissza elfoglaltságra hivatkozva. Még így is segítőkészebb maradsz a legtöbb embernél.

2012. febr. 20. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat!
2012. febr. 21. 06:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!