Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi értelme van így a terápiáknak?

Mi értelme van így a terápiáknak?

Figyelt kérdés
Az egyik közeli családtagunk mániás depresszióval küzd ill. nem is küzd, mert élvezi, hogy a beteg szerepében tetszeleghet, ez az első amit mindenkinek elmond, szinte már dicsekszik vele. Jár pszichiáterhez, pszichológushoz, csoportterápiára... Valószínűleg már egyéb problémák is vannak vele, de nincs aki meghallgat minket. Amint nagy nehézségek árán eljutunk az egyik szakemberhez, aki így teljesen képbe kerül az állapotát illetően és már nem azt a szörnyű gonosz, lelketlen családot látja, amilyennek le lettünk írva, a rokonunk azonnal lecseréli, hiszen már nem csak minket szíd, így nincs a hasznára. Az utóbbi évek során legalább 8 ilyen lecserélt szakemberről van szó, tehát nem csak mi beszéljük ezt be magunknak. Olyan is volt aki önként vált meg tőle, mert nem tudott már vele boldogulni. Volt aki kórházba akarta utalni, de mivel a rokonunk nem nem ön és közveszélyes, így nem kötelezhető erre, önként viszont nem akar bemenni. A családdal egyre ellenségesebb. Mi szeretnénk neki segíteni, de egyre nehezebben viseljük a helyzetet, mert ő állandóan szidalmaz minket, többször jöttek már ki különböző hivataloktól, mert ezt-azt kitalált és bejelentett (mivel nem volt igaz így semmi nem lett belőle, de akkor is megalázó). Most megint van egy újabb orvosa, aki szerint ő csinál mindent jól és mi korlátozzuk az életét. A rokonunk mentálisan egyre lejjebb süllyed, ezt mi érzékeljük, de tehetetlenek vagyunk. Az orvosok mivel gyakran cserélődnek, így nem érzik annyira ezt a hanyatlást, nekünk viszont iszonyú ezt látni. Mit lehet ebben az esetben tenni? Van így kiút vagy csak nézhetjük amint teljesen leépül?
2012. aug. 28. 08:01
 1/7 anonim ***** válasza:
lehet magatokba is kellene néha néznetek...
2012. aug. 28. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt kifejtenéd? Tényleg nem kötekedésből kérdezem, csak már minden vélemény és ötlet érdekel, mert tanácstalan az egész család...
2012. aug. 28. 08:19
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakember.

Csak a saját példám tudom hozzáfűzni. Fiatal felnőtt koromban én is a szüleimet hibáztattam nagyon sok mindenért. Az álomvilágomban végtelenül gonosz lényként jelentek meg. Apámra, mint stri.i bűnözőre és pedofil molesztálóra gondoltam vissza. Anyámra, meg mint a lelki és fizikai terror SS kiképzőtisztjére.


Volt egyébként alapja a kialakított képnek. Mert apámnak tényleg voltak zűrös ügyei, kur.ázott is rendesen és volt, hogy "ügyetlenül" nyúlt hozzám. Anyám meg tényleg egy agresszív, nem túl szeretetreméltó valaki.


De azért én rendesen kiszíneztem és kibővítettem a képzeletemben és a végén már magam is hittem benne.


Csak egy szakemberhez jártam (mentálhigiénés), de mivel neki is hazudtam, így nem jutottam előrébb.


Hogy végül mi tisztította ki a fejem? Talán az idő, a szenvedés. És végül talán a hit. Bekerültem egy vallási közösségbe, ahol valahogy már nem akartam a szerencsétlen nő szerepét eljátszani, mert ott mindenki mosolygott, boldog volt és szép, rendezett, erkölcsös életet élt. Elhatároztam, hogy hasonlítani akarok hozzájuk és láss csodát sikerült...


Apukámmal egyébként teljesen rendeződött a viszonyom, a testvéremmel is.

Egyedül anyám az, akire a mai napig nem tudok jó szívvel visszaemlékezni (és ő se rám), így vele nem igazán tartom a kapcsolatot.

2012. aug. 28. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Nekem is vannak hasonló problémáim és mindig azt mondják 70% rajtam múlik. Tehát nagyrészt nekem kell tenni érte. Mellesleg mániás depresszióból kevesen gyógyulnak meg teljesen, mert egy kis hangulatingadozás mindig marad.
2012. aug. 28. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Számomra egy kicsit kusza a történet. Azt a felét értem a problémának, hogy ha ő hivatalokat rátok küld, illetve élvezi a "beteg létet" és nem küzd ellene, az elég kellemetlen. Viszont azt nem tudom hová tenni, hogy miért léptek kapcsolatba a kezelőorvosával, pszichológusával? Mi közötök hozzá, hogy ő ott mit mond és mit nem? Pláne, ha állítólag azért is fullad kudarcba némely kezelés, mert "Amint nagy nehézségek árán eljutunk az egyik szakemberhez, aki így teljesen képbe kerül az állapotát illetően és már nem azt a szörnyű gonosz, lelketlen családot látja, amilyennek le lettünk írva, a rokonunk azonnal lecseréli, hiszen már nem csak minket szíd, így nincs a hasznára." Szóval ti most a jóhíretek miatt keresitek fel az összes orvosát? Miért ne kerülne képbe a teljes állapotával a fölvilágosításotok nélkül? Pszichológusnál eleve nincs ilyen, hogy mindent csont nélkül elhisz a betegének, aztán ha találkozik a családjával, akkor meg azoknak..

Szóval egy kicsit átjön a soraidból ez a "mi korlátozzuk az életét" dolog is. Nem tudom mi az illetőnek a baja, de tényleg nem lenne jobb neki, ha levennétek róla kezeteket? Hisz, ha ilyen lelkesen jár orvoshoz, annyira nem lehet elveszett.

2012. aug. 28. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen, abban igazad van, hogy bizonyos szempontból korlátozzuk az életét, mert együtt élünk, többgenerációs ház(ak)ban. Költözni nem akar, szerinte a szüleinek és nekünk kéne "eltakarodnunk" és neki hagyni mindent. Rezsit nem fizet, élelmiszert nem vesz így kénytelen "olyan szarokat enni, mint mi". Az ő részét mindenből a szülei fizetik, pedig havi szinten 80000Ft-ot kap.

A legtöbb orvosa fél év után eljut odáig, hogy minket is szeretnének megismerni, ez is a képalkotás része lenne, ő ezt is igyekszik meggátolni pl. a nevünkben ír e-mailt és lemondja az időpontot... Egy-egy időpontra van hogy 2 hónapot is várni kell, újabb szabadságot kell kérni stb. Eddig mi csak 1 alkalommal kezdeményeztünk, a többi alkalommal a szakemberek kérték a találkozót. Nem az van, hogy mindent elhisznek neki aztán meg nekünk, hanem például a családsegítőtől kijönnek családlátogatásra és akkor szembesülnek vele, hogy nem egy lyukban tengődik, mint ahogyan lefestette, hanem egy családi házban egy komplett lakás az övé. Na ekkor borul a bili... Orvoshoz és egyéb ügyintézésekhez úgy öltözik fel mint egy hajléktalan, majd mikor kijönnek, meglátják a szekrényeit tele tökéletes állapotú ruhákkal. Egy másik eset alkalmával például azon döbbent le a kiérkező hölgy, hogy meglátta a rokonunk lakását (épp bokáig ért a szemét) és ő egy vállrándítássa elintézte, hogy ő nem cseléd, hogy a takarítással foglalkozzon. Amikor a hölgy rákérdezett, hogy akkor mégis miért mondta, hogy ő csinál mindent a családban, a rokonunk közölte, hogy azért, mert aznap kimosta a ruháit volt közte 2 póló, ami nem az övé, tehát helyettünk dolgozott. Az ilyen és ehhez hasonló esetek után szokott megválni az aktuális orvosaitól vagy segítőitől, de volt aki őt hagyta ott.

Megpróbáltunk nem foglalkozni vele, de akkor ő követeli ki magának a figyelmet (pl. feljelentget minket) és azt, hogy foglalkozzunk a problémájával.

Ilyen estben mit lehetne tenni?

2012. aug. 31. 06:23
 7/7 anonim ***** válasza:

Hűha, így már teljesebb a kép, és valóban borzasztó helyzetben vagytok.

Ezek szerint felnőtt korú az illető, mégis családsegítő járkál utána, viszont beutalni nem lehet kórházba, mert nem ön és közveszélyes? faramuci helyzet. Nem lehet kapcsolatba lépni egy olyan orvossal, intézettel, akinek felvázoljátok a helyzetet és kéritek, hogy vigye már innen, mert ez nem járható út, hogy a rokon "hobbi-terápiákra" jár mellette meg tönkretesz titeket? Főleg, ha azt mondod, rohamosan romlik az állapota, lehet, hogy előbb-utóbb indok is lesz rá, hogy ne vegetálhasson a házában, amiért nem is fizet.

2012. aug. 31. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!