Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi ez? Éjszakai pánikroham?

Mi ez? Éjszakai pánikroham?

Figyelt kérdés

Néha előfordul, hogy éjszaka, 2-3 órával elalvás után arra ébredek, hogy borzasztóan félek valamitől. A félelem tárgya változó. Általában olyasvalami, ami az elmúlt napon valamiért foglalkoztatott, vagy aggasztott (de van, hogy valami teljesen semleges dolog, ami józan ésszel nem aggasztana engem).


Ilyenkor arra ébredek, hogy rám nehezedik a szoba üressége, és olyan erős félelmet érzek, ami szinte pánikba hajlik. Józan ésszel leírhatatlan pánik tör rám, amilyet egyébként sosem érzek. Olyan is előfordult, hogy nem normálisan fogom fel a fizikai valóságot, hanem pl. láthatatlannak vagy levegőszerűnek, és mindemiatt borzasztóan tehetetlennek érzem magam (már ami a pánik okának orvoslását illeti). Ha megpróbálok gondolkozni, akkor nem tudom racionálisan megmagyarázni a pánik okát és főleg elképesztő mértékét.


25 éves vagyok, eddigi életem során legfeljebb 10-szer fordult ez elő, és kizárólag olyankor, amikor valamilyen oknál fogva kimerülten feküdtem le. Ha pl. kimarad egy éjszakai alvás (mondjuk buli miatt csak 1-2 órát alszom), akkor a rákövetkező este nagyon kimerült vagyok. Ilyenkor már elalvás előtt hatalmába kerít egy nehezen leírható szellemi kimerültség-érzet: ahogy nézem a szobát, a tér mintha lüktetne, a távolságok mintha eltűnnének. Ilyenkor tudom, hogy elképzelhető, hogy pánikrohamom lesz éjjel.


Az első eset kb. 13 éves koromban volt. Képzelhetitek mennyire meg voltam ijedve, hiszen fogalmam sem volt, mi ez. Szerencsére édesapám még ébren volt, mikor felébredtem pánikban, és ő próbált nekem segíteni. Kb. fél-egy óra alatt elmúlik az érzés.


Mióta ismerem ezt a jelenséget, már felkészültebben tudok rá egyedül is reagálni és gyorsabban le tudom küzdeni. Kinyitom az ablakot, kihajolok, mélyeket lélegzek... nem tudom, hogy ez tényleg segít-e, vagy csak azért vagyok gyorsabban túl rajta, mert az eszemmel tudom, hogy valójában semmi ok a pánikra, "műbalhé" az egész, és a roham el fog múlni.


Azt még tudni kell, hogy egyébként teljesen normális, sikeres és boldog ember vagyok, semmi depresszív hajlamom nincs.



2012. szept. 22. 16:24
 1/5 anonim ***** válasza:
Igen, ez valami pánikroham féleség, alvásparalízised nem volt még? Nekem is van ehhez hasonló problémám, nekem is akkor, amikor fáradt vagyok, éjjel. Nem volt esetleg valami neurológiai betegséged, akármi? Nekem gyerekkori epilepszia miatt van a mai napig is ilyen, de nem sűrűn, évente 8-10 alkalom. Az epilepsziás roham kezdetéhez hasonló állapotban ébredek fel, és hirtelen mozognom kell, csinálni valamit, friss levegőt szívni, mert ha úgy maradok, rohamom lesz.
2012. szept. 22. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem, sem alvásparalízis, sem epilepszia, semmilyen mentális betegségem nem volt és nincs. Semmilyen traumát nem éltem át, fizikailag is egészséges vagyok.
2012. szept. 22. 16:41
 3/5 A kérdező kommentje:
A "roham" után, ami mostanában nem hosszabb 15 percnél, visszafekszem aludni, és másnap normálisan ébredek... szóval ennek a jelenségnek nincs semmilyen kihatása az életemre, és remélem nem is lesz...
2012. szept. 22. 16:43
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Ez amit leírsz, nem pánikroham. Menj el a háziorvosodhoz, és meséld el neki. Ő majd tudni fogja, hova küldjön, ha kell.

2012. szept. 22. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nekem is szokott ilyen lenni, mostanában egy családi tragédia miatt, ha lefekvés előtt rá gondolok, akkor előjön, de van, hogy ok nélkül. Nekem is volt egész kis koromban is. Ha annyira nem zavar, hagyd, ne foglalkozz vele, gondolom nem hiányzik, hogy orvostól orvosig járkálj, és különféle hülye diagnózisokat kapj a pszichiátertől, netán gyógyszert is felír. Szerintem valami nyomaszt belülről, csak még nem jöttél rá, hogy mi lehet az. Régebben tettem fel kérdést és többen is írták, hogy nekik is van ilyen, semmi komoly dolog ez, a lényeg, hogy ne ijedj meg tőle.
2012. szept. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!