Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit gondoltok arról az elmélet...

Mit gondoltok arról az elméletről, hogy az élsport ("a minél férfiasabb sport") pont a férfiasság hiányának ellensúlyozása a fiúknál?

Figyelt kérdés

Ugye van ez a mélylélektani irányzat, és azért én elég sok esetben ezt igaznak is tapasztalom a gyakorlatban. Most ha valakinek nem lenne egyértelmű: adott két 50 kilós nyunyó, na most az egyiknek rendben van a férfiassága, nem érzi, hogy valamit kompenzálnia kéne, viszont a másiknak nagyon nincs, és ez leginkább tudat alatt olyan folyamatokat indít el benne, amelyek "férfivá teszik" a felszínen, azaz pl brutálisan kigyúrja magát. Sportpszichológiai tanulmányt is olvastam erről, abban meg meleg sportolók esetére írták ezt, hogy legtöbbször átesnek a ló túlsó oldalára, mert nagyon de nagyon akarják bizonyítani, hogy márpedig ők is vannak legalább annyira "férfik", mint heteró társaik, és hogy ezt egy lehetséges lelki veszélyforrásként jellemezték.


Tudom, unalmas ez a hasonlat, de legegyszerűbben így tudom összefoglalni a lényeget, na meg érdekes a párhuzam, hogy pont az olyan erősen kondisok között arányaiban jóval több szerényebb szerszámú srácot látok, mint lazább sportokban vagy akár a nem is sportoló srácok között.

(látok eleget, magam is sportolok)


Lehet, hogy eleve nem is lesz erre normális válasz, hiszen a tabu jellegénél fogva pont az nem fogja ezt beismerni, aki az érintett, de akkor kívülállók mit gondolnak erről? Akár pszichológiában jártas szakemberek?



2013. jan. 30. 13:34
 1/5 anonim ***** válasza:

Erre nem lehet és nem is szabad ilyen jellegű általános megállapításokat szedni.Innen már csak egy lépés a "csak a kisfrkúak meg bzik gyúrnak" kijelentés.(tudom nem ezt mondtad.)

Én pl. bokszolok ütött már szét sokféle ember és ütöttem szét sok embert,de elég nehéz elképzellni hogy valakinek is ilyen jellegű motívációja lenne.Ellenben többgyermekes családapákat,saját fiukat edzésre hordósokat annál inkább.

Szerintem ez tipikusan az a kutatási terület ahol csoportos általánosságot nem érdemes levonni.Biztos van ilyen testépítő,bokszoló,meg kalauz,postás és mentős is.A férfiasság meglétének képzelete,vagy hiányosságának leplezése nem olyan dolog amire mindenki ugyanúgy reagál(kigyúrja magát,férfiasat sportol stb.)Rengeteg frusztrállt ember van ki így ki úgy reagál.Ugyanakkor tapasztalataim szerint a nehézatléták közt sokkal-sokkal többen vannak egészséges motivációjó emberek.Ez szinte biztos.

2013. jan. 30. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

oké, de arányaiban tényleg sokkal de sokkal több "kicsit" látok pl a nagyon kigyúrtak között, aztán meg elég magas szinten élsportoló srácok barátnőivel is beszéltem már, és 90%-ban azt pletykáltuk ki, hogy iszonyatosan nulla az ágyban, aztán hozzá képest meg a 16 éves kis csávóka úgy lerendezi, hogy azt nem felejti el :)

ez nem vicc! szóval több oldalról is tapasztalom ezeket a kompenzálási reakciókat, és oké, nyilván nem vonatkozik mindenkire, de sok igazság van benne.

Akár az agresszió is, akár a férfiasság túlzott fitogtatása (egyenruhák, rendőr, katona, bajusz stb) állítólag ott jelentkezik, ahol "valami gond" van. Nem én találtam ki, hanem szakember, én csak egyszerűen sok példát látok ezekre a kompenzálási mechanizmusokra a gyakorlatban.

2013. jan. 30. 14:48
 3/5 A kérdező kommentje:

huha össz 1 válasz :)


Hát ezek szerint eléggé bele találtam a közepébe ... kényes téma, igen, de én azóta is nézegettem a gyakorlatot, és továbbra is igazolva látom az elméletet ...

pl nekünk is van sok kondi (úszók vagyunk), és tudom, le leszek támadva, de ha úszás után tusolunk a többi úszó és vízilabdás sráccal, ott átlagban jóval de jóval nagyobb méretekkel találkozok. viszont a gyúrósóknál meg beáll mellém a sok izomkolosszus, és hát eléggé meglepődök ...


És ez most nem képzelgés, hanem egészen konkrét tapasztalat. Összesen 1 kigyúrt srácot láttam, akinek olyan kb közepes volt, a többinek az átlagosnál jóval kisebb. Háááát mégis lehet ebben valami akkor. De mondjuk logikailag nekem teljesen érthető is az összefüggés, csak mit is mondjak ... hmmm, inkább no comment, izgalmas!!! + a sportpszichológusunknak is felhoztam ezt, és csak helyeselt, hogy természetesen ez így van, nincs ebben semmi csoda.

2013. jan. 31. 10:50
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha szentül meg vagy győződve az igazadról(?),akkor miért és mit is kérdezel? Kijelenető módban írsz,szakvéleményt állítasz magad mellé,de akkor kit is akarsz meggyőzni,miket vagy saját magadat?

Leírtam a véleményemet a tapasztalatomat(én is testközelből mondom hidd el) nem kell egyet érteni,de ne privatizáld ki magadnak az igazságot.

2013. jan. 31. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

várj!


1, valóban írtam szakmai véleményt is, ami viszont nem az enyém, hanem ténylegesen szakembertől származik, és mellesleg a kérdés feltevésénél még nem volt meg, de sztem ez nem baj


2, rendben van, én elfogadom, hogy neked az a tapasztalatod, de nekem meg azóta is igen erősen az, amit leírtam! hidd el, nem zavar az ellenvélemény, na csak ez nem csak egy vélemény vagy meglátás, hanem konkrét, gyakorlati tapasztalat, és azért így más a dolog


3, azt a szülős dolgot viszont nem teljesen értettem az írásodból, azt kifejtenéd, ha megkérlek?

2013. febr. 1. 10:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!