Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a helyzet a skizofréniával?

Mi a helyzet a skizofréniával?

Figyelt kérdés

Skizofréniával diagnosztizáltak még pár éve. Amikor kiderült elég rossz hangulatom volt és mélyen voltam. Elkezdtem szedni a gyógyszereket a fejem folyamatosan fájt (ez már az előtt is volt), nem tudtam tanulni és nem érdekelt semmi, ami a betegség előtt pl.: Zene, filmek, barátok, iskola, ismerkedés. Voltak hallucinációim és pár rohamom is, de a hallucinációk nagy részét megtanultam kiszűrni. Azelőtt nem beszéltem rosszul angolul és amikor elkezdtem szedni a gyógyszert nem is vettem észre, hogy elfelejtettem szinte majdnem mindent. Most végeztem a sulival, vizsgáim voltak és abbahagytam egy időre a gyógyszerek szedését, hogy megnézzem hátha jobban megy a tanulás. Ami azt illeti sokkal jobban tanultam gyógyszer nélkül mint mellette. Észre vettem, hogy az angol nyelvtudásom egy részét is visszakaptam, ami eddig fel sem tűnt, hogy elfelejtettem, mert nem érdekelt még az sem. Már régóta zenélek, habár a gyógyszereke mellett abbahagytam legalább egy évre, de most úgy érzem, hogy sokkal technikásabb, dallamosabb zenéket tudok írni mint azelőtt. Ezeket nem nagyon mutatom senkinek, mert nem szeretném, hogy más emberek is hallják. Nekem nagyrészt ezek a dalok az érzéseim és nem szerettem soha ha más beleavatkozik abba amit én érzek.Igaz az is lehet, hogy csak nekem tetszik, amit írok, mert az enyém és mert nem szedem a gyógyszereket. Lehet más nem így hallaná az egészet.


Hozzáteszem nem csak pozitív hatásai vannak annak, hogy nem szedem a gyógyszert. Egyrészt félek, hogy a betegségem miatt hiszem azt, hogy újra tudok angolul vagy jobb dalokat írok vagy hogy jobban ment a tanulás. Leginkább attól félek, hogy bánthatok valakit akit szeretek, mert az egyik téveszmém, hogy olyan embereket bántottam fizikailag és lelkileg is, akiért az életemet is odaadnám. Volt pár öngyilkossági kísérletem is és most megint rosszul érzem magam, hogy nem tudok elhelyezkedni sehol, mert fiatalnak érzem magam, ahhoz hogy ne csináljak semmit az életben. Nem akarom, hogy leszázalékoljanak ez miatt. Nem szeretnék újra a gyógyszerek mellett "élni", mert rosszul éreztem magam tőlük. Nem akartam suliba járni, egyszerűen csak egyedül akartam lenni. Most hogy nem szedem a gyógyszert azt érzem, hogy tennem kell valamit nem élhetek így, dolgozni szeretnék, de nem találok a végzettségemnek megfelelő állást, pedig tudom, hogy érdekel és szeretem.


Nem elég, hogy nem találok olyan munkát, ami a tanulmányaimhoz kötődik, de még gyári dolgozónak sem vettek fel egy céghez, mert az orvos nem engedélyezte a betegségem miatt, hogy ott dolgozzak. A barátaimmal nem tartom a kapcsolatot, már lassan egy éve nem voltam velük sehol. Egy ember volt eddig mindig mellettem, akit még a középiskolában ismertem meg.


Szeretném megtudni, hogyan működik ez a betegség. Tudom, hogy a dopamin és glutamát egyensúlyának felborulása áll általában a betegség hátterében. És most, hogy nem szedem a gyógyszert elkezdett érdekelni a művészet, nem csak a zene, hanem festmények, fotók, rajzok, versek is. Észrevettem, hogy mindig megpróbálom elemezni a képeket, hogy hogyan festhette a festő. Észreveszek rajta olyan dolgokat, amit azelőtt nem, mint pl.: az aranymetszetet egy műalkotáson.


Ezt most valószínű csak az értheti, aki orvos vagy jártas a skizofréniával kapcsolatban, de ha észreveszem az összefüggést és felfogom, hogy az miért úgy van a képen és a tanulás is jobban ment gyógyszerek nélkül, mint mellette, akkor a glutamát receptoroknak elvileg megfelelőnek kell, hogy legyenek, nem?

Hosszú ideig fogalmaztam ezt a pár sort szóval érzem, hogy valami nincs rendben, de remélem érthetően fogalmaztam meg.


Megkérnék mindenkit, hogy csak olyan írjon, aki tényleg jártas a betegség kapcsán vagy aki esetleg átélt már hasonló periódust életében. Köszönöm!


Fiú/22


2013. júl. 26. 22:02
 1/5 anonim ***** válasza:

Túl sok okosat nem tudok írni, de azt szeretném tanácsolni, hogyha elküldenek üzemorvoshoz, neki még véletlenül se mondd el, hogy van ez a betegséged, mert akkor nem vesznek fel. Mondd hogy nincs semmi betegséged. Nálunk igazából csak a barátomnak van hasonló betegsége, úgyhogy marha nagy tapasztalatom nincs. Az orvosodnak nem beszéltél arról, hogy úgy érzed gyógyszer mellett nehezebb a tanulás? Lehet, hogy túl erős az adag, és lezsibbasztja az agyat.

Jobbulást kívánok!

2013. júl. 26. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Kicsit furcsa is ez a helyzet, mert orvost kellett váltanom mivel már nem itt rendel, dolgozik. A jelenlegi doki, akit így első alkalom után nem nagyon kedveltem meg azt mondta, hogy ez nem skizofrénia, hanem hogy volt egy nagy trauma, amit elszenvedtem és a téveszmémben pont egy ilyen trauma szerepel.


Utána néztem a BNO kódnak, ami a zárójelentéseimen szerepel. Az második jelentésen az áll hogy f2310. Ez a kód az "Akut polimorf pszichotikus zavar szkizofrénia TÜNETEIVEL". Ez a zárójelentést akkor kaptam amikor öngyilkossági kísérlet miatt voltam benn és még a régi orvosom diagnosztizálta. Amikor először voltam benn arról pedig sajnos nem találom a zárójelentést.


Amit most kaptam új papírt azon az áll, hogy F3300, ami a "Rekurrens (ismétlődő) depresszió, jelenleg enyhe depressziós epizód"-ot jelenti. Jelenleg csak egy gyógyszert írt fel receptre és azelőtt pedig 5-öt szedtem, igaz különböző problémákra is, mint például az alvászavar. A mostani doktor konkrétan azt is kijelentette, hogy amivel diagnosztizált az előző orvosom az az: "Akut polimorf pszichotikus zavar szkizofrénia tünetei NÉLKÜL" és ennek a BNO kódja az f2300. Amit nem értek, az az hogy miért az f2310-es kód került fel a második zárójelentésemre és miért kellett szednem rá gyógyszert, ha nem is ez a problémám?


Köszönöm előző válaszodat, adott egy kis reményt.

2013. júl. 27. 18:00
 3/5 anonim ***** válasza:
Te jó ég! Akkor olyan bogyót szedettek veled, amit nem is kéne? Gőzöm sincs mi okozhatta ezt a kavarodást.Nem irigyellek szegénykém. Még egyszer jobbulást kívánok!
2013. júl. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Légy óvatos, mert ez a betegség 'sub'-okkal jár. Vannak tünetmentes időszakok, aztán újból belobban.

Beszéld meg az orvosoddal, csináltasson ellenőrző teszteket! Szondi, Rorscach! Ez a Te érdeked.

2013. júl. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Rorschach... (helyesen)
2013. júl. 28. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!