Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Állandó szégyenérzet és...

Állandó szégyenérzet és bűntudat feloldása?

Figyelt kérdés
Gyerekkorom óta vannak megmagyarázhatatlan bűntudataim, szégyenérzetem, alacsonyabb rendűség érzetem, megmagyarázhatatlan félelmeim. Kezdve a széles körben elterjedt pókiszonytól, a lifttől való félelmen át, egészen olyan furcsa dolgokig mint a telefonálás(!). (Igen telefonálástól való félelem!) Gyerekként ez fel sem tűnt, mindig így éltem azt hittem normális vagyok, de az utóbbi hónapokban felerősödtek a szorongásaim, és elmentem egy pszichológushoz. Ott azonban beszélek hetet-havat csak arról nem merek beszélni amiről kellene. Félek magától a pszichológustól is, szorongok előtte (hónapokba tellett mire mertem írni neki egy e-mait, hogy időpontot kérjek.) Hogy lehet ebből kimászni? Nektek mennyi idő volt mire tudtatok beszélni a pszichológussal akármiről?

2013. okt. 25. 00:15
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
talán el kéne ezt a kérdést küldeni a pszichológusodnak, és megtudná mi a baj, így segíteni is tudna! :)
2013. okt. 25. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim válasza:

Nem tudom, hogy milyen érzés az, amiket leírsz/átélsz.


Jelenleg én is járok pszichológushoz (immáron lassan 2 hónapja), más jellegű problémával. Olyan problémával, amiről nem beszélek akárkivel. Szégyenérzés is kapcsolódik hozzá.


"Nektek mennyi idő volt mire tudtatok beszélni a pszichológussal akármiről?"


Nekem az volt az első alkalom, hogy el kellett mondanom, mi a problémám, miért kerestem fel. (Bár már akkor is leírtam neki nagyvonalakban, mikor felvettem vele a kapcsolatot.) Nehezen tudtam kipréselni bizonyos mondatokat. Mostanság is a terápiás alkalmak első 1-2 perce is még döcögve indul ilyen téren, de aztán belejövök.


Szerintem gondolj arra, hogy azért mész a pszichológushoz, hogy megoldd ezt a problémát, és ebből lendületet kovácsolva mondd el neki, mi a gond. Ezért vagy ott! Ez hajtson. :)

2013. okt. 25. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
Igen tudom, hogy azért vagyok ott, meg ugye nem is olcsó, így viszont csak pénzkidobás, és mindig úgy megyek el hozzá, hogy na majd most!! Aztán mégse... Elég ügyesen álcázom amúgy a problémáimat. Családom nem is tud semmit az egészről. Meg nem mondaná rólam senki, hogy ilyen gondjaim vannak. Kisgyerekként érezhető volt, hogy szorongok a tanóráktól, a tanárok mondták is szüleimnek. De utána megtanultam elrejteni.
2013. okt. 25. 02:33
 4/20 anonim ***** válasza:

Az is lehet gond, hogy a pszichologus szemelyisege nem illik a tiedehez.

Ilyen van, ilyenkor mast kell keresni.

De en azt mondanam neked, hogy nem kene csak a pszichologusra tamaszkodni, mert nem o fogja megoldani a gondod, hanem te,

tehat mar most tehetsz magadert azzal ,hogy elkezdesz kutakodni, hogyan valtoztathatnal a dolgaidon

van rengeteg cikk, videok, konyv a neten...beirod a keresobe ami radillik: onbizalomhiany, kisebbrendusegi erzes stb stb...

kiad egy csomo dolgot, olvasgassad, tanulmanyozd, nezzed oket, probald ki amit tanacsolnak, biztos ratalalsz arra ami neked hasznal..

a lifttol valo felelmet egyedul konnyen lehet kezelni lepesrol lepesre..pl eloszor csak a lift kozelebe mesz, es erezni probalod a felelemet

(tobbszor kell ezt)..tudatositod magadban, hogy nem veszelyes, csak te kepzeld be ezt...

ha mar nem erzed a felelmet a lift elott, akkor be is szallsz, de nem indulsz el vele (ezt is jo par napig kene gyakorolni)...

ha mar ettol se felsz, akkor beszallsz (elejen vki legyen veled)es fel mesz 1 emeletet vele...

ha mar ez is megy akkor egyedul kene, es emelni hogy, 2 emelet, 3 stb....de fokozatosan, es lassan..

kivulrol csak tanaccsal segithetnek, de a dolgokat neked kell meglépned.

2013. okt. 25. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

megmagyarázhatatlan félemeket fóbiának hívják egyébként. pl a szocfób aki nehezen van nem tud tömegközlekedni. amúgy vegyél magadon eröt és mond el a pszichológusnak. megéri mert jó kibeszélni ezeket, persze a problémáidat nem tudja megoldani, de meghallgat, és tanácsod is adhat.


esetleg kineziológushoz még mehetsz, ha belefér a gondolkodásmódodba.

2013. okt. 25. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Ezt a neten való olvasgatást, videózást, könyvolvasást sajnos már régóta csinálom eredménytelenül. Találtam egy hiteles honlapot, ahol vannak fent olyan pszichológiai tesztek, amiket a pszichológusok is használnak a pácienseiknél. Persze (mint mindig) oda írták, hogy az értékelés csak iránymutatás és nem tekinthető mérvadónak stb stb... de végül is az lett a vége hogy keressek szakembert. Hát kerestem. Az lehet hogy nem illik hozzám a személyisége. Kicsit zavar hogy magázódunk (persze tudom, hogy törekednek egy bizonyos távolságtartásra, de nem tudok feloldódni egy olyan ember mellett akivel magázódom) Ez viszont elkerülhetetlen, mert úgy tudom mindegyikük magázódik, vagy rosszul tudom?
2013. okt. 25. 04:18
 7/20 A kérdező kommentje:
Jajj és akartam írni még azt is, hogy a szociális fóbiákra visszatérve, ilyen jellegű gondom is van. Félek ismerkedni beszélgetni is. A napjaim csendesen telnek, nem beszélek. Naponta alig néhány szót, vagy max néhány mondatot szoktam beszélni összesen. A pszichológusnál az 50 perc alatt többet beszélek, mint amúgy egész héten együtt véve.
2013. okt. 25. 04:22
 8/20 A kérdező kommentje:
Jajj és ha esetleg nem tűnt fel valakinek, hogy éjfélkor írtam ki a kérdést és még most 04:30-kor is ébren vagyok, hozzáteszem, hogy az alvással is vannak gondok. :S
2013. okt. 25. 04:25
 9/20 anonim válasza:

Jó, szerintem az a legegyszerűbb, amit #1 írt. Ezt a topikot úgy ahogy van küldd el a pszichológusodnak! Nem kell szenvedned azzal, hogy kimondd a problémád, csak bemásolod a linket és elküldöd. Ilyesmi a kísérőszöveggel, hogy "ez a gondom, csak nem tudok róla beszélni, kérem segítsen". Innen már a doki tudni fogja, hogyan nyisson meg.


Jól írták fentebb: a problémát te fogod megoldani. A pszichológus a hogyan-ban segít. De akkor nem tud segíteni, ha nem mondod el. És így tényleg a pénzt dobod ki az ablakon. Meg akarod oldani? Akkor mondd/küldd el a dokinak a fentieket. Ennyi.


(#2 voltam)

2013. okt. 25. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
Szerintem ne küldd el ezt a topicot annak a pszichológusnak, akiről felsorolod itt, hogy nem érzed jól magad nála. Te fizetsz neki, keress másik embert, olyat, aki mellett fel tudsz oldódni. Nem azért jársz oda, hogy 50 percig pénzért cseverésszetek, hanem hogy gyógyulj. Ez pedig nem gyógyítás, hogy nem jött rá, hogy miért vagy nála. Egyáltalán mit kezeltek akkor? Zavar, hogy magázódik? Mondd el neki, vagy keress mást! Semmi értelme annak, hogy egy ilyen embernek fizetsz, csak pénzkidobás. Én is borzalmasan szorongó vagyok, csak az anyagi helyzetem miatt nem megyek orvoshoz, pedig nagyon szeretnék, állami úton pedig nem fogok segítséget kérni.
2013. okt. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!