Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológusok/pszichiáterek!...

Pszichológusok/pszichiáterek! Mi lehet vele? Mit lehetne tenni a helyzettel?

Figyelt kérdés

Üdv!


Egy ismerősömről van szó, akinek elég közelről és régóta követem az életét, de nem tudom, hogy mi történik vele egy ideje, az anyja sem tudja. 22 éves, de nem tud gondoskodni magáról, az ügyeit nem tudja egyedül intézni. Az anyja pszichiáterhez akarja küldeni, de az illető megtagadja, mert azt mondja, hogy nem beteg, nem kell kezelés, sem gyógyszer. Nem engedi meggyőzni magát. Már volt vele pszichológusnál az anyja, de nem szólalt meg, semmit sem tudtak kihúzni belőle. Folyamatosan újabb "tünetek" jönnek elő és nem tudjuk, hogy mi történik. Ha megpróbáljuk meggyőzni arról, hogy amit tapasztal, az nem valós, akkor nagyon dühös lesz. Egyébként nagyon jól el lehet beszélgetni vele, de többen bántották már, hogy nem normális.

Megpróbálom tömören leírni a dolgokat, hátha tud valaki segíteni. Lehet, hogy kicsit kusza lesz, de elég bonyolult a helyzet.

5 éves korában meghalt az apja, ami miatt érthető, hogy megtört. Az óvodában, iskolában is bántották, sokáig be is pisilt. 8 éves korában többször molesztálták. Barátai nincsenek, mindenkitől elszigetelődik, szeret a saját szobájában lenni egész nap. Nagyon ragaszkodik a tárgyaihoz, úgy véli, hogy minden tárgy él. Olyan időnként, mintha érzéketlen lenne, sokszor olyanokat mond, amin meglepődünk, de szerinte nincs abban semmi rossz. Nem nagyon érintik meg dolgok, egyedül az állatok sorsa. Soha nem sír! Idegesíti, ha más sír. Időnként nagyon hirtelen változik az ízlése és hirtelen kap rá új dolgokra, majd megint visszatér egy korábban szeretett dologhoz. Időnként nem tudja, hogy milyen évet írunk, vagy hogy hány éves, stb. Olyan, mintha egyszerre lenne fiú és lány, mert időszakosan van olyan, hogy fiúsan viselkedik, úgy is öltözik, máskor kifejezetten nőies és csinos. A beszédstílusa is változik ilyenkor. Volt már, hogy elkezdett levetkőzni, összekoszolta a fürdőszobát, kereste a tárgyait és hiába mondta az anyja, hogy nem ő tette el, nem hitt neki, stb. és ezekre aztán nem emlékezett. Mi lehet vele? Nem hirtelen lett ilyen, hanem évek alatt, fokozatosan. Utál emberek között lenni.

A hangulata nagyon hirtelen megváltozik, egyik pillanatban nyugodt, a következőben pedig felcsattan és ok nélkül lesz mérges, tombolni kezd, szétdobálja a dolgokat, falba ver ököllel, vagy a fejét üti oda, stb. Magával beszélget. Általában hetekig rossz kedve van, öngyilkosságot pedzegeti, fásult, szótlan és mogorva, nagyon feszültnek tűnik, aztán robban a bomba és tombol. Később jön egy megmagyarázhatatlan éles váltás, pörög ezerrel és nem lehet leállítani, nem veszi észre, hogy mennyit beszél, akár napokig ébren van, nincs önkontrollja, vakmerően belemegy helyzetekbe, stb. Azután ez megint elmúlik, ahogyan jött. Ezzel együtt jár a külseje változása is. A jobb időszakban figyel magára, a rosszban pedig elhanyagolja a higiéniát, nem zavarja, ha kócos a haja, vagy ha lóg rajta a ruha. Az arckifejezése szinte mindig ugyanolyan, gyakran elbambul és többször kell szólni, hogy feleszméljen. Mosolyog, mikor nem indokolt és letört, mikor boldognak kéne lennie. Nem tudom, mi lehet ez. Utálja, ha hozzá érnek, megölelik, megpuszilják. Egy ideje állandóan azt mondja, hogy figyelik, műholddal követik, látják a gondolatait, a tv-ből is hozzá beszélnek, tárgyakból, mindenki ellene van, stb. Mikor átmegyek hozzájuk, néha tőlem is fél és nem mer kilépni a szobájából. Volt, hogy lehúzta a redőnyt, elhúzta a sötétítő függönyt, régen az ágynemű tartóba is órákra elbújt előlük. Beszélget a hangokkal. Szagokat, illatokat érez, amiket mi nem és mondja időnként, hogy bogarak másznak a bőre alatt. Bántja magát, gyakran elakad a gondolkodása, nem tudja befejezni a mondatot, vagy nem odaillő szót használ, nem mindig érti meg, amit mások mondanak, sokadik magyarázásra sem. Régen jó esze volt, jól tanult, mostanra egyszerűbb dolgokat is a kezén számol ki és tényleg van, hogy akár 3x kell elmagyarázni valamit. Utálja a testét. Tudnék még mesélni, de már így is sok lesz. De muszáj volt ezeket leírni, hogy nagyjából képet kapjanak róla. Ezek fényében mit gondolnak, mi lehet ez az állapot?


30/N


2013. nov. 21. 23:10
 1/7 Bárzsing ***** válasza:
Ez így számomra skizofréniának, esetleg skizoaffektív zavarnak tűnik. Valahogy mindenképp el kell juttatni pszichiáterhez, egyrészt, mert csak szakorvos, személyes találkozás alapján mondhatja meg a pontos diagnózist, másrészt, ha igazam van, az ismerősöd egy gyógyíthatatlan, ám kezelhető betegségben szenved, amit a pszichiáter által beállított gyógyszerrel lehet csak kordában tartani.
2013. nov. 21. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Húha... Ez nem hangzik jól! Köszönöm a választ! Nehéz lesz kezeléshez segíteni, mert nem fogadja el, azonnal bedühödik, ha megemlíti valaki, hogy kezelés kellene.
2013. nov. 21. 23:27
 3/7 anonim ***** válasza:

A betegség tagadása a szkizofrénia egyik jellemzője. E mellett valószínűsíthető a többszörös személyiség is. Olvasd el "Az ötödik Sally" című könyvet, és próbáld elolvastatni vele is.

Helyes kommunikációval az ellenállása csökkenthető.

2013. nov. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az teljesen normalis, hogy egy 22 eves ember nem fogadja el, ha az anyja pszichologushoz vagy pszichiaterhez kuldi.

Nagyon nehez gyerekkora lehetett az ismerosodnek de ilyen modon senkinek nincs joga beleszolni az eletebe. Szerintem tisztaban van azzal, mi folyik korulotte es el tudja donteni mit akar.

Csak nehany peldat ragadok ki abbol amit irtal rola. Tenyleg kovetnek muholddal ha mar van egy mobil telefonod, pillanatok alatt bemerik hol vagy, a tevebol is hozzad beszelnek, ra akarnak venni, hogy vasarolj tobbet, neha en is erzek olyan bizsergeto erzest a boromon, mintha bogarak maszkalnanak alatta. Hirtelen hangulatvaltozasa, duhkitorese nagyon sok embernek van. Indokolatlanul nevet? Erre csak azt tudom mondani, hogy honnan tudod, hogy nincsennek gondolatai, nyilvan azokon nevet. Nem szereti ha hozzaernek, pusziljak? Teljesen ertheto, ha molesztaltak, nem bizik az emberekben, fel toluk, mert kicsufoltak, bantottak. Nincs onbizalma, azert sem mer kilepni a szobajabol es valoszinu a bankba sem kepes bemenni. A maganyos emberek gyakran beszelgetnek magukkal es labilisak.

Szerintem nem skizofrenias es nagyon kicsi esely van arra, hogy transznemu lehet, ami nagyon nagy lelki gondokat okozhat. De az is lehet, hogy csak az oltozkodes szabadsagaval jatszik.

22 evesen az emberek mar szexualis eletet elnek, az o eletebol ez kimarad, ettol is feszult lehet.

Sajnos a pszichiaterek meg egyetlen embert sem gyogyitottak meg, csak begyogyszerezik a betegeiket es azok gyakran rosszabb allapotba kerulnek, mint elotte. En nem ajanlom a psziciatriai kezelest, inkabb menj el vele kirandulni vagy ulj le melle es csinald azt, amit o is szeret, biztosan van hobbija, kedvenc idotoltese. Ha nagyon szereti az allatokat vegyel neki egy kutyat, arrol gondoskodhat, igy onbizalmat is epithet.

Segits neki.

2013. nov. 23. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

3. válaszadónak: Köszönöm, utána fogok nézni ennek a könyvnek és elolvasom. Talán őt is rá tudom venni, remélem.


4. válaszadónak: Bizonyos mértékig valóban tisztában van azzal, hogy mi történik körülötte, de sok mindenben segítségre szorul, például ügyeket nem tud intézni, mert nem érti meg a dolgokat és a másik, hogy könnyen befolyásolható, nagyon naiv szegény.

Értem, amiket írsz, de szerintem akkor sem normális, ami a lánnyal történik. Ő normálisnak tekint mindent, de körülötte mindenki mondogatja, hogy nincs rendben.


"22 evesen az emberek mar szexualis eletet elnek, az o eletebol ez kimarad, ettol is feszult lehet." - Nem feszült, nekem többször mondta, hogy undorodik a szextől, nem is hiányzik neki, gyereket sem akar és sokszor attól is undorodik, hogy női testben van. Máskor viszont szívesen hord ékszereket, stb. Szóval a szexuális élet abszolút nem hiányzik neki, nekem mindig ezt mondja és az anyjának is.



"inkabb menj el vele kirandulni vagy ulj le melle es csinald azt, amit o is szeret, biztosan van hobbija, kedvenc idotoltese. Ha nagyon szereti az allatokat vegyel neki egy kutyat, arrol gondoskodhat, igy onbizalmat is epithet." - Néha rá lehet venni, hogy kiránduljon. Van hobbija, szívesen csinálja. Kutyája már van és nagyon kötődik hozzá, állandóan simogatja, ölébe veszi.

2013. nov. 23. 02:21
 6/7 anonim ***** válasza:

Mintha itt ugyanerről az esetről írnának: [link]

Szinte szóról-szóra ugyanazok a momentumok, csak itt maga a beteg írja le, és a pszichológus válaszolt.

2016. jan. 13. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Van okom félni, ha én is ilyen vagyok?
2017. júl. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!