Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » "Alvás-zavar" ellen mit tudok...

"Alvás-zavar" ellen mit tudok tenni?

Figyelt kérdés
Az a bajom, hogy nem tudom kikapcsolni az agyam alvás előtt. Mikor nagyon fáradt vagyok akkor is vagy 20-30 perc mire tényleg elalszok, de mikor lefekszek este mert mondjuk időben szeretnék kelni akkor van, hogy órákig is fetrengek az ágyban. Egyszerűen nem tudom lelőni az agyamat. Mindig gondolkozok valamit. Azt is próbáltam, hogy koncentrálok arra hogy elaludjak, csak arra gondoltam, hogy fekszek az ágyban, próbáltam leállítani de mindig megzavar valami. Mit lehetne tenni ez ellen? Jó lenne ha nem lenne mindig szenvedés elaludni.
2009. nov. 21. 02:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ugyan ezzel küszködök... Menj el egy jó pszichológushoz, ideggyógyászhoz. Nem viccelek! Én jövőhéten megyek. Nekem a problémám az, hogy éjfél előtt soha nem tudok elaludni. Szerdára van időpontom, majd megírom mit mondtak.
2009. nov. 21. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy jó ötlet-e, de megpróbálhatnál valami szép, lassú zenét hallgatni. Csak arra figyelj, hogy egy idő után álljon le, különben a zenére koncentrál az agyad elalvás után is, így nem tudsz mélyen aludni!

Remélem, tudtam segíteni egy kicsit;)!

2009. nov. 21. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Húsz-harminc perc? nekem órákba telik elaludni. Egyszerűen nem tudok éjjel aludni csak nappal, illetve reggeltől kora délutánig, vagy két részletben: este néhány órát, majd reggeltől is néhányat. Hát elég rossz. Hiába próbáltam azt, hogy kihagyok alvást, hogy majd jó fáradtan lefekszem normális időben este és reggel normális időben kelek, este egyszerűen nem megy. Órákig fetrengek, aztán vagy olyan vagyok reggel mint a mosott szar, vagy délutánig alszom, mitha reggel feküdtem volna le.
2009. nov. 21. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"Mikor nagyon fáradt vagyok akkor is vagy 20-30 perc mire tényleg elalszok, de mikor lefekszek este mert mondjuk időben szeretnék kelni akkor van, hogy órákig is fetrengek az ágyban."


Megoldás: amikor le kell feküdnöd, akkor legyél nagyon fáradt.


Pl. a fizikai fáradtság ezen sokat segít. Edzés: futás, szobakerékpár stb. De legalább 5 órával lefekvés előtt!


Ha nem hagynak nyugodni a másnappal kapcsolatos gondolatok, akkor nincs más út: meg kell tanulni ezeket kikapcsolni. Amire nem tudsz ráhatni (pl. munkahelyi problémára az éjszaka közepén), arról nem érdemes gondolkodni.


"Azt is próbáltam, hogy koncentrálok arra hogy elaludjak"


Sosem célravezető.


Természetes altató egyébként egy hideg fürdőt venni a tervezett alvás előtt 1/2 órával. Mások a forró fürdőre esküdnek. Ki kell próbálni. Szintén nem szabad kávézni az alvás előtti 6 órában.


Ha nem megy az alvás, akkor nem érdemes az ágyban forgolódni. Fel kell kelni és csinálni valamit (olvasás, zenehallgatás, írás stb.) Ha elálmosodsz, akkor el tudsz aludni. Ha nem, akkor ugrott az éjszakai alvás. Egy kihagyott éjszaka nem sokat számít, általában nem jár teljesítményromlással, és kávéval átvészelhető. Az viszont biztos, hogy másnap este jó mélyen fogsz aludni.


Nekem egy időben amikor hasonló problémám volt, 36 órás nap szerint éltem. Amikor ezt nem tehettem meg, akkor kb. minden 2.-3. éjszakát átvirrasztottam. Ez állítólag hosszú távon nem egészséges, engem mondjuk nem érdekelt, mert kipihentebbnek éreztem magam, mintha minden nap 4-5 órát aludtam volna felszínesen.

2009. nov. 21. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"Hiába próbáltam azt, hogy kihagyok alvást, hogy majd jó fáradtan lefekszem normális időben este és reggel normális időben kelek, este egyszerűen nem megy."


Meg lehet csinálni, de az átállás hónapokig tarthat és önfegyelem kell hozzá (pl. ne dőlj le félórákra nap közben). Egy idő után a szervezet lassan megszokja, különösen, ha minden más is rendben van (pl. sportolsz, mozogsz valamit, nem vagy depressziós, és nem iszol kávét vagy alkoholt a lefekvés előtti 5 órában).

2009. nov. 21. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Ne igyál semmi koffein tartalmút (tea, kávé), illetve alkoholt a lefekvés előtti 5 órában, és ne is gyújts rá, 1 órával lefekvés előtt. Ha a másnapi gondokon pörögsz, akkor ragadj tollat, papírt, írd le őket, vezess p mondjuk napló, lefekvés előtt. Szánd rá az időt, sokat segíthet. Ha nem tudsz aludni soha ne forgolódj! Kelj fel, sétálj, igyál egy pohár vizet, mert a forgolódástól csak rosszabb lesz. Esténként olvashatsz is pár oldalt, de ne túl érdekeset, mert ottragadsz :). Időbe telik, mire átáll a szervezet, de ha tudatosan minden nap ugyanakkor fekszel le és ugyanakkor kelsz, akkor 2-3 hét után gyerekjáték lesz. Mégjobb, ha lefekvés előtt lesz egy napirended pl zuhanyzás, fogmosás, olvasás, alvás. Ezáltal még könnyebben hozzászoksz.

Ha pedig így sem megy, irány az orvos.

2009. nov. 21. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A hülyén alvós vagyok, mi utal még depresszióra az alvás problémákon kívül?

Egyébként napközben fél órákat nem szoktam aludni, egyszerűen úgy van, hogy este hét körül tör rám a fáradtság, mindegy mit csinálok, és ha akkor lefekszem, akkor éjfél felé felébredek és reggelig nem tudok aludni. Ha meg nem fekszek le, akkor el is múlik az álmosság és hajnalig/reggelig nem tudok aludni, hiába fekszek le utána.

2009. nov. 21. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"este hét körül tör rám a fáradtság, mindegy mit csinálok, és ha akkor lefekszem, akkor éjfél felé felébredek és reggelig nem tudok aludni."


Az 5 óra alvást jelent, és lehet, hogy neked tökéletesen elég is. Ha akkor fekszel le, amikor elfáradsz, és magadtól felébredsz, akkor nincs probléma. Ha nem elég ez az alvás, akkor sok mindennel lehet kísérletezni (az egyik legfontosabb szempont a rendszeres testmozgás, ami az idegeket nyugtatja és a testet kellemesen kifárasztja). Én egyébként a helyedben lefeküdnék 7-kor, ha 7-kor vagyok álmos (mondjuk én lehet, hogy könnyen beszélek, mert általában este 8-tól reggel 3-ig vagy 9-től 4-ig szoktam aludni).

2009. nov. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

azt nem hinném hogy depressziós lennék.. még kicsit se.

De ezeket az elfoglaltságokat megpróbálom elalvás előtt. Az biztos hogy a fizikai munka kevés nálam naponta, valamivel ezt megpróbálom majd kompenzálni az elkövetkezőkben. Amúgy az nálam is igaz, hogyha éjfél előtt elalszok, tuti felébredek éjfél után és utána reggelig nem bírok elaludni. Mire el tudnék aludni addigra meg menni kell dolgozni.

2009. nov. 22. 01:55
 10/12 anonim ***** válasza:
Próbálkozz gyógynövényes teákkal (citromfű, macskagyökér, komló), vagy egyszerűen este mézes tejjel, hátha kicsit ellazítanak.
2009. nov. 23. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!