Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit lehet tenni, ha valakinek...

Mit lehet tenni, ha valakinek elmegy az életkedve?

Figyelt kérdés

Leírom dióhéjban a történetemet:


Kb. 13 éves koromig nem volt semmi gondom. Azután jött egy rövid ideig tartó, nehéz időszak, amikor anyukám sokat veszekedett apukámmal, és nekem kellett anyukámnak segítenem.


14-15 évesen összevesztem az osztálytársaimmal, mert egy elég rossz színvonalú suliba jártam, ahol az osztályban a legtöbben nehéz hátterű, problémás gyerekek voltak, én meg eléggé kitűntem közülük, mint jó tanuló, aki versenyeket nyer és rendben van a családi háttere. Kiutáltak, nagyon sokat szenvedtem akkoriban.


Középsuliban kevés barátom lett, állandóan színészkedtem, rengeteget szorongtam. Nagyon ingerszegényen kezdtem élni, a tanuláson és heti 2-3 edzésen kívül nem sok történt az életemben. Lányoknál bármennyire is próbálkoztam, nem volt sikerem.


18 évesen volt először egy rövid ideig tartó és meglehetősen komolytalan távkapcsolatom. Középsuli alatt továbbra is végig igen szarul éreztem magam, ebben az osztályban sem tudtam jól kijönni az emberekkel. Valahogy elvesztettem magam.


Amikor egyetemet kellett választani, majd összeroppantam a görcsöléstől, annyira nem tudtam kitalálni, hova akarok menni. Ahova mentem, azt félbehagytam. Elkezdtem pszichológushoz járni (ezelőtt is jártam, de nem ilyen komolyan és rendszeresen). Gyógyszereket is szedek és jelenleg is járok.


A kezelés segítségével sok mindent megértettem. Sok kudarc miatt begubózódtam, visszavonultam az élettől, és egy nagyon magányos, nagyon csendes és lehangoló életet kezdtem élni. Semmiféle szórakozás, bulizgatás, eljárogatás, hülyülés nem volt. Nem azt mondom, hogy hébe-hóba nem történtek ilyenek, de nagyon ritkán.


Most 21 éves vagyok, és most érzem azt, hogy teljesen eltűnt a lelkesedésem, életkedvem. Úgy érzem magam, mint egy öregemben. A tesóm már nem lakik velünk, a szüleim a munkájuk miatt rendszeresen 2-3 napokra elutaznak, de amikor itthon vagyunk, se beszélünk sokat. Az idő nagy részében egyedül vagyok, hétvégén pl. állandóan. A környéken nincsenek barátaim, aki néhány van a városban, azokkal nagyon ritkán futok össze. Mivel nincs nagyon kivel beszélnem, felerősödnek a "belső hangok", ahogy az orvosom fogalmazott, állandóan zenék, filmjelenetek, emlékek járnak a fejemben. Az idő nagy részét értelmetlen, időkitöltő, üres tevékenységekkel ütöm el, pl. filmeket nézek gépen, vagy cikkeket olvasgatok. A tanulás se foglalkoztat már annyira. Nem vagyok már az a lendületes, tehetséges tanuló, aki régen. Pl. jó a zenei hallásom, régebben sokszor leültem a zongora elé és dalokat játszottam, tanulgattam, de valahogy már ez se hoz lázba. Rengeteget fekszem napközben is, állandóan túlalszom magam, nem kelek fel, nem csinálok semmit. Elhanyagolom magamat, nem nagyon mozgok, de sokszor lustaságból még enni se eszek rendesen. Egyszerűen nincs kedvem felkelni és elkészíteni valamit, megtanultam, hogy sokszor ha várok egy fél órát, egyszerűen alábbhagy, eltűnik az étvágyam.


Nem vagyok izgalmas az emberek szemében, és nem is tudok velük sokszor kedves lenni (gondolom, mivel magammal se). Utálom magamat ezért, utálom, hogy nem tudtam soha egy lányt találni, pedig annyi van körülöttem a suliban.

Azt gondolom, hogy nagyon hiányzik a családi összetartás, a stabilitás, közös beszélgetések, amik alapján máshoz is bizalommal tudnék fordulni, és be tudnék illeszkedni olyan társaságokba, amikkel napi szinten kapcsolatban lehetnék, itt a közelben is akár.


Amikor kicsi voltam, mindig úgy éreztem, van valami láthatatlan erő, őrangyal, isten, nevezzük bárhogyan, aki figyel és vigyáz rám. Olyan, mintha ez az erő már nem hinne bennem és elhagyott volna. Most már látom, hogy nem feltétlenül lesz mindig happy end egy élettörténet vége. Nem hittem volna, hogy ilyen leszek a húszas éveim elején... nagyon nem vagyok büszke magamra, bármilyen jók is az eredményeim. Úgy érzem, mint társasági lény, megbuktam.


Mit lehet még tenni?


2013. dec. 13. 14:04
 1/3 anonim ***** válasza:

Hm. Ritkán van olyan kérdés, amely igazán megérintene, de olvasva soraidat, téged egész nap sajnálni tudnálak , annyira....hát szomorú dolog ez.

Most írhatnám azt, hogy „ fel a fejjel „ , „ kapd össze magad „ , „ az élet szép „ és egyéb közhelyek, de az igazság az ( és talán ezért is tudok együttérezni veled ) , hogy én is voltam hasonló szituációban.


Léteznek olyan mély szintek, ahol a szavak már semmit sem érnek. És az ember nem szeret a rosszra hajlani, ezért kapaszkodik foggal-körömmel a motiválós szövegekbe, de hiába agyba-főbe árasztani valakit pozitív maszlagokkal, ha egyszer az üzenet nem képes eljutni a másikhoz.


Hogyan hitesd el valakivel, hogy az élet boldogság, ha egyszer ő még soha nem tapasztalta meg azt ? Vagy olyan régen tapasztalta meg, hogy már el is felejtette.

Hogyan hitesd el valakivel, hogy a küzdelemnek van értelme, ha egyszer ő még soha nem érte el azt, amit akart ?

Hogyan hitesd el valakivel, hogy van kiút, ha egyszer ő már ezerszer falakba ütközött ?


Igazából ezek azok a paradoxonok, amelyeket sokan nem tudnak és nem is akarnak megérteni.

Senki sem választja igazán a depressziót. Ki gondolja azt, hogy mindenki azért depressziós, mert „ nem tesznek ellene semmit „ ? Hol a logika ebben ?

A mai világban így gondolkoznak sokan, mert tudat alatt az emberek visszatérnek saját magukhoz és azzal nyugtatják magukat, hogy ha mindent megtesznek azért, hogy jó legyen, akkor az garantáltan jó is lesz, mert ijesztő az a gondolat, hogy a dolgok minden erőfeszítés ellenére is balul üthetnek ki.

Az öngyilkosok esetét véve például, sokan úgy vannak vele , hogy „ Hát igen , azért tette ezt, mert nem küzdött eleget az életben. „ - Nem, sokszor épp azért lesz valaki öngyilkos, mert már eleget küzdött és nem ért el vele semmit. Igen, az már más dolog, hogy a sikertelenség ellenére is lehetne folytatni az életet tovább , de valahol nevetséges az, hogy sokan nem értik meg a jelenséget és ezért annyira idiótán próbálnak segíteni, hogy nem is csoda az, hogy gyakorlatilag egy ilyen helyzetben, amelyben te is vagy, rendkívül kevés arra az esély, hogy találj valakit, aki meg is érti a helyzetedet és nem csak nyomja az üres motiváló szövegeket.


Én is voltam hasonló stádiumban.

Úgy voltam már vele , hogy nem is érdekel mi lesz a továbbiakban, ha kerül valami „ megmentés „ az utamba, akkor jó s ha nem , akkor ez van, mert egy idő után már az eredménytelen viaskodás forgatagába is belefáradsz és nem számít már semmi. Legyen vége az egésznek, ha vége kell legyen, vagy nyíljon ki valahol egy ajtó.

A második következett be végül is , szerencsére.


Ha gondolod és akarod is, akkor beszélhetünk privátban is mindenről ( virtuális privátban mármint, MSN és hasonló jellegű dolgokon ).

Nem olyan témák ezek ( véleményem szerint ) , amelyeket el lehetne intézni egy egyszerű hozzászólással egy fórumon.

2013. dec. 13. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Nádszálkisasszony ***** válasza:

Szia!


Írásod alapján értelmes fiúnak tűnsz és jó, hogy felismerted, hogy baj van! Az életben változtatni mindig a legnehezebb, de még fiatal vagy és sok-sok akarattal minden rendbehozható!


Első lépésként én biztos keresnék valamilyen diákmunkák. Ott is emberek között vagy, hátha összeakadsz olyan korodbeliekkel akikkel ki tudnál valamit alakítani de mástnem szociálisan fejlődsz. Ráadásul szereznél egy kis pénzt is!


Ebbel a pénzből beiratkozhatnál valamilyen téged érdeklő tanfolyamra! Annyi lehetőség van! Én ősztől járok egy tánctanfolyamra és annyi életenergiával tölt fel, annyi sikerélményt ad, hogy az biztos téged is felpezsdítene! Arról nem is beszélve, hogy a társaság is marha jó és nem egyszer mentünk már bulizni együtt, hogy megcsillogtathassuk a tánctudásunkat!:) De ha ez nem akkor is biztos vannak számodra érdekes tanfolyamok, klubbok. Nekem amikor nagyon kevés volt az önbizalmam, és féltem emberek előtt megszólalni a színjátszó is sokat segített!:) Bátran ajánlom figyelmedbe! Vagy bármilyen drámakört vagy önismereti kurzust! Hűű azt mindenképp! De regisztrálhatsz egy társkeresőre is (Twoo), ha másért nem is csak lányokkal beszélgetni!


Erőt kell venned magadon, ha sikeres akarsz lenni, mert helyetted nem tudjuk megcsinálni! Én szurkolni fogok neked!:)

2013. dec. 19. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Ezt az egészet akár én is írhattam volna, szinte ugyenebben a helyzetben vagyok. Én is minden nap egyedül vagyok, képtelen vagyok normális társasági életet élni a korábbi kudarcaim miatt.

Igazából barátaim sincsenek, ritkán beszélgetek bárkivel is, és gyakran érzem úgy, hogy teljesen elment az életkedvem. Most már ott tartok, hogy kifejezetten kerülöm az embereket és a velük való kommunikációt, így persze nem is tudok barátokat szerezni.


Egyébként 19 éves vagyok, egyetemre járok, pszichológusnál még nem voltam, nem is szeretnék menni.

Ajánlani csak azt tudom, amivel én is próbálom elviselni az életemet: szórakoztasd magadat, nézz filmeket, hallgass zenét, olvass. És igen, a filmek, a zene valóban előjönnek "belső hangokként", velem is így van ez, ezzel nem lehet mit tenni.


A másik dolog, ami leköthet, az a tanulás, bár ez nekem nem igazán tud segíteni, többnyire már fél óra után elmegy tőle a kedvem...

2013. dec. 19. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!