Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezek a tünetek utalhatnak...

Ezek a tünetek utalhatnak depresszióra, pánikbetegségre, hopicondriára vagy akár agydaganatra?

Figyelt kérdés

Utána néztem, és ezek jöhetnek szóba. Szóval úgy kb. egy hónapja iszonyatos hangulatingadozásaim vannak, eggyik percben mosolygok, a másikban sírni lenne kedvem, de nem tudom, hogy miért. Erre nem tudok magyarázatot adni, de egy hónapja feldaraboltam egy szőnyeget a lakásból és kidobtam a kukába (fogalmam sincs miért, egyszerűen úgy éreztem, hogy ezt meg kell csináljam). Aztán vagy 2 hete hol megy a hasam, hol székrekedésem van. Úgy egy hete kezdődőtt a folytonos fejfájás, úgy 4-5 napja állandóan szédülök, és nyomást érzek a mellkasomban, fejemben, nagyon dobog a szívem, és ilyenkor izzadok, rázba hideg, reszketek, és néha félelemérzeten van. Már három napja annyira száltam ki az ágyból, amíg a suliban voltam (komolyan) és mégis hulla fáradt vagyok, nincs kedvem semmihez. Undorodom magamtól. Mik ezek a tünetek és mit csináljak? Szüleimnek nem fogom elmondani az 100 %!!!

16/F



2014. febr. 19. 20:12
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocsi azt kihagytam, hogy néha a fülem is szúródik, cseng. Meg a szemem könnyezik, olyan érzés, mimtha belülről nyomnák, és homályosan látok. Nem magas vérnyomás, mert a háziorvos megmérte és azt mondta h normális.
2014. febr. 19. 20:20
 2/7 anonim válasza:

a kérdésed nem értem, mert ha utánanéztél, akk a kérdésedre a válasz: "igen, utalhatnak"... de:

véleményem szerint 16 évesen nagy pech kell az agydaganatra, azt kizárhatjuk. hipochondriát úgyszintén.

pánikbetegség lesz, ha most "alakult" ez ki benned, akk természetesen kaptad mellé a depressziót is. persze vannak önértékelési problémák, meg hasonló dolgok, de ezt majd a pszichológus elmondja, amint eljársz hozzá. ha ezt nem akarod, akk meg nagyon rá kell venned magad a mozgásra, mert csak sporttal, mozgással, baráti beszélgetésekkel, moziba járással és lehetne sorolni milyen aktív tevékenységekkel fognak a tünetek elmúlni... a lényeg h mindig csinálj vmit, ne otthon feküdj, ne kockulj, menj el a focipályára, menj el úszni, tök mind1...

2014. febr. 21. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A legtöbb tünet magas vérnyomásra utal, tipikus tünetek nála, szóval szerintem mérd a vérnyomásod rendszeresen otthon is (ha van rá lehetőséged). Arra semmiképp nem lehet alapozni, hogy a háziorvos egyszer-kétszer megmérte és akkor épp nem volt magas. Az is lehet, sőt jelen esetben a legvalószínűbb, hogy a pánikbetegség (már ha ez az, lehet az, csak én ennyiből még nem jelenteném ki) emeli meg az értéket, és ettől a magas vérnyomás (emiatt pedig a sok felsorolt tünet) és a szívdobogás. De az is lehet, hogy eleve van valamilyen szívritmuszavarod vagy valami szívprobléma, ami visszafelé is működhet, tehát az is okozhat ilyen tüneteket.

Nyugodtan elmondhatnád a dolgot a szüleidnek, de nyilván okkal írtad, hogy nem fogod, tehát nem olyan a kapcsolat... Azt viszont mindenképpen javaslom, hogy menj el a háziorvosodhoz. Kérj beutalót vérvételre és vizeletvizsgálatra, illetve mérje meg a vérnyomásod, esetleg a szívedet is nézesd meg. Erre felírhat az orvos vérnyomáscsökkentőt és különféle szívgyógyszereket, de ilyenkor már a legtöbb háziorvos is simán felír valami általános nyugtatót is. Tehát ha úgy döntesz, hogy megpróbálod ezt az utat, akkor ha ezeket elmondod és ő nem javasolja, viszont te szóba hozod és kéred, akkor valószínűleg felírja neked. (Amit viszont meg kell mutatnod a szüleidnek, mert még ha egy általánosat ír fel, az is adagolástól függően kb. 2000 forint havonta, vagy több, amit nem biztos, hogy te mindig ki tudsz fizetni.)

De ez, hogy nem beszélsz szakemberrel, nem jársz el pszichológushoz csak tüneti kezelés és sokszor annak sem a legjobb. Persze ezt mindenki maga dönti el és minden eset más, de legtöbbször a gyógyszer önmagában nem megoldás. Pánikbetegség esetében pedig pláne nem.


Az emésztési problémák is lehetnek a stressz miatt és lányegében minden, amit leírtál. De mielőbb el kellene menned az orvoshoz, mert a vérnyomás ingadozása éppolyan veszélyes lehet, mintha magas lenne. Ha mondjuk felír egy kombinált gyógyszert (vérnyomásra+magas pulzusra) attól nem lesz bajod. Ha sok neked a felírt adag, tehát pl. nagyon leviszi a vérnyomásod azt úgyis észre fogod venni és akkor csökkentitek az adagot. De valamit kezdeni kell, mert ez így maradandó károsodásokhoz vezethet, tehát vagy rendezni kell erre való gyógyszerrel, vagy pánikbetegségre való szerekkel "elfedni", vagy pszichiáternél/pszichológusnál terápiával megszüntetni.

A pánikbetegségnél valóban sokat segíthet a mozgás, esetleg bizonyos önsegítő könyvek és kezdeti fázisban maga az akaraterő is. Viszont a folytonos fejfájás jelen esetben leginkább magas vérnyomásra utalhat, ugyanígy a szédülés és a megnövekedett nyomás a szemnél. Ezek a tünetek általában már csak elég magas értékeknél jelentkeznek, vagy akkor, ha hosszabb ideje fennáll a probléma. Tehát egy enyhe vérnyomáscsökkentő (illetve vizsgálatok) mindenképp jó lenne mihamarabb. Vagy olykor béta-blokkolót írnak fel ilyesmire, némelyik elég jól besegít a pánikbetegséggel kapcsolatos dolgok felszámolásában is. De ezt majd az orvosod eldönti miután megvizsgált és kiértékelte a vizsgálati eredményeket.

Az agydaganattól szerintem sem kell tartanod.

A hangulatingadozás mióta tart? Gyakran átfordul dühbe is, vagy inkább csak sírás-nevetés? (Ezek összefügghetnek a szorongással, de szélsőséges esetben lehetnek akár hormonális probléma miatt is, ami ritka esetben, de lehet az egésznek a kiváltó oka is.) Többször is csinálsz olyasmit, mint a szőnyeggel kapcsolatos eset, vagy az egyszeri alkalom volt? Mit éreztél előtte, hogyan érezted magad, milyen volt a hangulatod? És milyen lett utána, hogyan hatott rád? Csak azért kérdezem, mert ha nem szervi okból fakad a dolog, és esetleg nem is a stressz miatt van, akkor marad az, hogy elfojtasz magadban valamit, ami frusztrációt generál és abból ered az összes tünet, a pánik is.

Ezen talán érdemes elgondolkoznod, de a háziorvost is keresd fel mielőbb, az nem megkerülhető.

2014. febr. 24. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Voltam a háziorvosnál, és azt mondta hogy ez valamilyen vírus és felírt egy gyógyszert.. ennyi.. ÉN NEM HISZEM EL,.HOGY EGY VÍRUS ILYENEKET CSINÁLNA.... Most mihez kezdjek, hová menjek el? Ha bemegyek a körzeti kórházba, ott hol keressem a pszichológust? A neurológián? Vagyelyik osztályon? Addig úgysem fogok megnyugodni, míg valaki valami normálisat nem mondott..
2014. febr. 24. 18:13
 5/7 A kérdező kommentje:
Már féléve elküldött vérvételre vizeletvizsgálatra meg szemészetre, de sehol nem találtak semmit. A szőnyeges dolog az úgy volt, hogy valamiért úgy éreztem, hogy el kell tüntetnem és utána megnyugodtam. Csak nagyon ritkán sírok, inkább olyan dühöngős vagyok, 2 perc múlva meg fülig ér a szám, nem tudom hogy miért. Ja és azt kihagytam, hogy rémálmaim is vannak..
2014. febr. 24. 18:17
 6/7 anonim ***** válasza:

Hát én sem vírusra gondolnék itt elsősorban. Pláne ha beszedted az arra felírt gyógyszert és mégsem múltak el a tünetek.


De a vérnyomásodat hányszor mérte meg, hogy nem kezelt magas vagy ingadozó vérnyomással, hanem pl. elküldött szemészetre is?

Csak mert szinte az összes tünet illik a magas vérnyomásra, a szemnél a nyomás, esetenként látásromlás, vagy sárga-fekete foltok látása is (ez általában akkor jelentkezik, amikor már nagyon magas és mielőtt hőhullám és összeesés, ájulás jön) stb., és a fülzúgás, csengés és a többi is. Tipikus tünetek. Tehát még ha legtöbbször normális is a vérnyomásod, akkor is az lehet, hogy amikor bepánikolsz, akkor viszont felmegy és az okozza az előbbi tüneteket és a fejfájást, szédülést hasonlókat. Nem tudom, meddig tart egy-egy ilyen "epizód" de a pániknál is eleve lassan áll vissza normál értékre a vérnyomás, pláne ha sokszor felmegy, vagy ha állandóan magas a a stresszszinted, akkor is állandósulhatnak a tünetek. Szóval azt mindenképpen kezelni kellene, mert ha valóban gyakran magas, akkor ha kezeletlen marad, tartósan árt a szervezetnek, romlik a látás, árt az agynak, a szívnek, mindennek.

Szóval vagy mondd meg az orvosodnak, hogy írjon fel neked valami enyhébb gyógyszert magas vérnyomásra (esetleg mondd azt neki, hogy otthon néha megmértétek és akkor magas volt) mert ez már számodra tarthatatlan, vagy válts háziorvost. Szerintem te is átmehetsz máshoz (nem tudom, mert te még ugye nem vagy nagykorú). Elvileg ha kikéred a kartonodat (pár papír egy mappában) akkor azzal átmehetsz más orvoshoz és ha ő vállal téged, akkor onnantól ő az orvosod.


Nem tudom, hogy a pszichológusok (főként az ingyenesek) hol vannak, vagy ahhoz hová kell menni először, de talán a háziorvosod tudja. De szerintem egy jó pszichiáter hasznosabb lenne, mert ő nagyjából tudja azt, amit egy pszichológus ( ha tényleg jó és nem csak felír mindent, hanem beszélget is veled eleget) és még gyógyszert is tud felírni, mivel ő orvos (a pszichológus bár szakember, nem orvos, nem írhat fel semmit). Neked viszont lehet, hogy szükséged van gyógyszeres kezelésre is, legalább egy ideig. Nincs nálatok iskolapszichológus? Mert akkor megkérdezhetnéd tőle. Vagy esetleg nézz szét ezen az oldalon, a pszichológusok a szakemberek között vannak, a pszichiáterek az orvosok között: orvostudakozo.hu

Az egészre is rákérdezhetsz más orvosoknál, hátha ők tudnak hasznosabbat mondani, hogy mi bajod lehet pontosan.


Amúgy nem biztos, hogy a neurológia (bár a te tüneteid nem olyanok, amikkel egyből oda menne az ember) butaság lenne, lehet ott is felírnának neked valami hasznosat (vérnyomásra, szorongásra) és akkor kiegészítve a pszichológussal lehet, hogy be is válna a dolog. Nem tudom, hogy oda kell-e most beutaló, de a háziorvosodnak tudnia kell és ha kell, akkor tud is adni.


De a fontosabb tüneteket sem tudod elmondani a szüleidnek? Azt megértem, hogy a pánikról nem szívesen beszélsz ha esetleg nem jó a kapcsolat köztetek, de legalább a kézzelfogható tüneteket, mint a fejfájás, szédülés, szem- és fülproblémák, heves szívdobogás, izzadás, hidegrázás stb. Arra gondolok, hogy ha valamelyik szülőddel mész be a háziorvoshoz, akkor talán komolyabban venne az orvos, főként ha anyukád/apukád még kicsit fel is emeli a hangját, hogy ez már így nem mehet tovább, adjon valamit. A vérnyomáscsökkentőtől semmi bajod nem lenne, én azt valahogy kierőszakolnám (persze ezzel még nincs megoldva minden, de ez fontos). Ha sok és leesik a vérnyomásod azt érezni fogod és akkor kevesebbet veszel be, vagy eleve a legkisebb adaggal indítasz és vársz 4-6 napot. Van amelyiknek elég 1-2 nap, némelyiknél 2 hét is kellhet, mire rendesen kifejti a hatását, de ha fennáll nálad a magad vérnyomás akkor pár napon belül, fokozatosan egyre jobban fogod érezni magad, ahogy hat a gyógyszer. Ha írja a vírusra az antibiotikumokat az jobban betehet (attól lehet hasmenés és székrekedés váltakozva, mert a hasznos dolgokat is elölheti a belekben, bár ez a probléma is megszokott szorongásos kórképeknél, a stressz okozza) szóval tényleg nem értem, miért nem írta fel eddig vagy miért nem vetette fel legalább elméletben. Persze nem akarom nagyon leszólni, hiszen ő vizsgált meg személyesen, biztos tudta mit miért tesz.


Most jól értem, hogy a fejfájás és a többi is már legalább fél éve tart? (Mert azt írtad, hogy ezek csak pár napja, de azt is írtad, hogy a szemészetre már elküldött akkor. Vagy az más miatt volt? Vagy akkor még csak az a tünet volt, a fejfájás és a szédülés még nem? )Akkor tényleg nagyon gyorsan kell most már intézkedni, mert pár hónap alatt már jókora pusztítás történhetett a vérnyomás által is. Nem akarlak megijeszteni és ez nem is a te hibád, csak azt akarom mondani, hogy itt ezeknél a betegségeknél tényleg minden nap számít. Tehát vagy vissza a háziorvoshoz és addig nem jössz ki tőle, amíg valami használhatót nem ad a kezedbe, vagy a neurológia (bár sokszor nehéz bejutni, mert sokan vannak) vagy beszélj a szüleiddel, de lépni kell valamit hamar. Most még vélhetően nem történt akkora katasztrófa, meg lehet oldani a helyzetet.

Ahhoz kapcsolódóan, amit a szőnyeggel kapcsolatban még írtál, szerintem ez inkább kényszeresség és szorongás kategória. Ami persze önmagában nem egy örömhír, viszont még egy ok, ami miatt feltételezhetjük, hogy nem agydaganattal állunk szemben.

A hangulatingadozás összefügg a pánikkal, de ez igen összetett dolog. De ezeket már egy hozzáértő pszichiáter/pszichológus segítségével majd fogod tudni kezelni. Esetleg leírnád, hogy milyen álmaid vannak? De ha nem akarod nem baj, csak kicsit segített volna jobban behatárolni, de anélkül is azt mondhatom, hogy ez is kapcsolódik a szorongáshoz, stresszhez, pánikhoz. Szóval ha egyben nézem nincs itt akkora baj, 2 részre osztható. Az egyik a lelki része a pánik és egyebek, ami amúgy manapság igen gyakori jelenség és legtöbbször már jól kezelhető. A másik viszont a fizikai része, a leírt tünetek, amiket persze okozhat a pánikroham is, de ezeket feltétlenül kezelni kell, emiatt voltam kihegyezve annyira a magas vérnyomásra, mert az tényleg nem játék.

Esetleg megpróbálhatod a fehér fagyöngy tablettát, vény nélkül kapható és ezer forint alatt van az ára. Sajnos komolyabb helyzetekben már nem segít, de van némi vérnyomáscsökkentő hatása és ártani nem árt. Azt kiveheted gyorsan, akár már ma is és elkezdheted szedni, legalább addig is teszel valamit, amíg az orvosoktól nem kapsz jobbat. De ezt tényleg csak ideiglenes megoldásként javaslom, mert csak kevésbé súlyos esetekben hatékony.

Talán gyógynövényes boltokban is kapható, először talán oda menj, mert ott jobban szét tudsz nézni és megnézheted a termékeket és nem olyan kellemetlen kijönni, ha mégsem veszel semmit, mint a gyógyszertárból. De a patikában is fognak segíteni, elég ha elmondod, hogy ezt a fagyöngyöt szeretnéd pl. tabletta formájában vérnyomáscsökkentés céljából. Vélhetően el fogják mondani, hogy milyen van nekik, eldöntheted melyiket kéred, rákérdezhetsz az árukra stb. De ezért jobb a gyógynövényes, herbáriás üzletben kezdeni, mert ott jobban megnézheted, hogy melyiket éri meg megvenni, melyikben mennyi van, melyikből mennyi a napi adag stb. Legalábbis nálunk ott nyugodtabb szokott lenni a légkör és félrevonulhat az ember elolvasni a dobozra írtakat, nem állnak mögötte ezren, mint a gyógyszertárban, nem siettetik, mert addig ők közben ki tudnak szolgálni másokat melletted.

A szorongásra is kaphatóak egyébként növényi eredetű összetevőkből összeállított termékek, esetleg kérhetsz valamit rá arra a pár napra, amíg sikerül végre elintézni a dolgokat és rendes kezelést kapnod. Őszintén szólva az én személyes véleményem mára ezekről az, hogy ezek is csak az enyhébb eseteknél érnek valamit, ráadásul ami neked még fontos lehet (mert 16 évesen feltételezem, hogy még nincs munkád, zsebpénzt pedig nem tudom kapsz-e és mennyit), hogy sokszor drágábbak, mint amit az orvos felír nyugtatót, altatót, szorongásoldót. Ja és némelyiknél ugyanúgy kialakulhat hozzászokás, csak ezt valahogy sosem hangoztatják.

2014. febr. 25. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Természetesen a fáradtság, gyengeség is nagy valószínűséggel ezek miatt van, egyrészt a rémálmok miatt, másrészt a többi kezeletlen dolog miatt nem megfelelő minőségű az alvásod, nem pihened ki magad. Tehát ez sem utal kifejezetten agydaganatra.

Ha lehetőséged van, vehetsz magnéziumot is, mert nálad a szorongás és esetleg a magas vérnyomás miatt fokozottan ürül ki, így még nagyobb szükséged van az utánpótlásra.

De hangsúlyozom, hogy ezek csak kis apróságok, ettől még kell orvosi segítség (és valószínűleg gyógyszer), ne hagyatkozz csak ezekre.

Ha a vércukrod rendben van, akkor az sem ártana, ha legalább naponta 1 banánt megennél még a fentiek mellé. A vérnyomásra is lenne egy kis hatása, segítene az idegesség és az alvással kapcsolatos problémáknál is, sőt még a székrekedést is megoldja (elegendő folyadékbevitel mellett már napi 1 banán is).

2014. febr. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!