Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miert van olyan erzesem, hogy...

Miert van olyan erzesem, hogy sokan csak bekepzelik maguknak a borderline szemelyisegzavart?

Figyelt kérdés
Feltunt ez a jelenseg, hogy sokan ramondjak magukra hogy ebben szenvednek, de csak olyan csicsup dolgokon vergodnek, hogy parkapcsolati problemak, meg munkahelyi gondok meg stb, kozben fogalmuk sincs, hogy nez ki egy klinikai tuneteket is elero borderline beteg, akinek naponta vannak ongyilkossagi kiserletei, es nem csak borotvapengevel karcolgatja magat, hanem gyakorlatilag oncsonkitasig fokozodo dolgai vannak. Akiket en ismerek ezzel a betegseggel, legtobbnek mar nincs rendelkezesre allo hus a karjan, kilatszik az alkarcsontja, vagy a sajat arcan ejt vagasokat. Tudom, hogy vannak fokozatok, meg van aki labon hordja a betegseget, es nemakarok senkitol semmit elvitatni, de nem tulzas ez egy kicsit?

2014. ápr. 3. 14:34
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
nem minden borderline szindrómásnak mondott ember ugyan olyan súlyosságú, sokan tök normálisnak tünnek, némelyik meg olyan mintha majdnem skizofrén volna
2014. máj. 9. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

szerintem nem menő borderlinénak lenni


szerintem annak az ismerősödnek valami más baja is lehet, ha ennyire megzakkan



van egy lista tünetekkel, ha abból 5 igaz valakire azt egy orvos is borderlinének mondaná


amugy pont a csipcsupdolgokon vergődés is lehet egy túlzott feszültség tünete



nem mindenkin látszik mennyire szenved vagy boldogtalan, nem értem miért nézed le a fiatalokat

2014. máj. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

A borderline-ban is vannak fokozatok. Annál is inkább mert ez pont a határ a neurózis és a pszichózis között. ismerek olyan borderline-ost, akire mondjuk nem a vagdosás volt a jellemző, hanem az olyan hallucinációk, hogy seggre esel, ha meghallod. ja, és volt hogy napi szinten. fogalma nem volt, hogy most mi az igaz, mi nem. persze volt olyan is, aki vágódeszkának használta a karját, volt aki szó szerint megőrült, amikor a pasija otthagyta. rengeteg féle van, és az is tény, hogy sokszor a pszichológusok/pszichiáterek is csak rávágják, hogy borderline. egyébként a 16 évesekre rásütjünk, hogy borderline, azt én is finoman szólva felháborítónak tartom.. nem azt mondom, hogy nincs semmi bajuk, sőt itt szoktak kezdődni a bajok (-illetve, ha nincs jól kezelve a dolog, amit gyerekkorban sikerült elbaltázni , itt dől el, hogy mi lesz ha felnő. válthat akár bérletet a pszichológushoz, stb.) de itt nagyban hibásnak tartom azokat az állítólagos szakembereket, akik fiatalokat diagnosztizálnak felelőtlenül, arra nem is gondolva, hogy a serdülő ezt egy életre szóló megkülönböztetésnek, stb-nek éli meg. és igen, jól bele is lovalja magát.

-ne haragudj,mi volt a kérdés? elvesztem a puffogásom árjában..

2014. máj. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 hosszúhajú ***** válasza:
13 -as puffogó, ezzel én is egyetértek. és nagyon káros lehet, ha valakire azt sütik rá , hogy borderline, pedig mégsem az. és szépen elkezdik gyógyszerezni, meg mi egyéb, erre még hülyébb lesz. - hiszen valójában tök más a baja,ami korántsem olyan súlyos, mint a borderline.
2014. máj. 13. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

borderlinek többségét nem kell gyógyszerezni


az is érdekes, kinek mire adják az orvosok ezt a diagnózist


nagyon kezdetleges a pszichiátria a többi orvostudományhoz képest, így a diagnózisok is azok


az egyik borderlinéről meg nem mondanád, hogy van baja a másik meg inkább skizofrénnek tünik


Tündérhegyen meg az a ritka, aki nem kapja meg ezt a diagnózist

2014. máj. 14. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

egyrészt a hallucinációt nem is írják le, lehet eltitkolja előtted, hogy valójában skizofrén másrészt meg a gyerekkorban súlyosan bántalmazott embert és a normális körülmények között felnövekvő embert ugyanavval a diagnózissal látják sokszor el, miközben tök más állhat mögötte, az orvostudomány többi területén nincs ennyire figyelmenkívűl hagyva az ilyesmi



A legszélesebb körben használt mentális megbetegedésekre vonatkozó kritériumrendszer, a DSM IV, az alábbiakban foglalja össze mindezt:


Borderline személyiségzavarban szenved valaki, ha kapcsolatai instabilak, állandóan változik az énképe, ingadozik a hangulata, és nem tudja impulzusait ellenőrzése alatt tartani. Ezt a mintázatot az alábbiak közül legalább öt maladaptiv vonás megléte fejezi ki:


Identitázavarok

1. A valós vagy elképzelt elhagyatás elkerülése érdekében tett kétségbeesett erőfeszítések.

2. Állandó ürességérzés.

3. Identitásproblémák: állandóan változó érzések azzal kapcsolatban, hogy kicsoda és miben hisz.


Hangulati zavarok

4. Érzelmi labilitás, hangulati ingadozás - intenzív szomorúság, ingerlékenység és szorongás váltakozásával.

5. Intenzív és erősen hullámzó kapcsolatok másokkal, melyeket az idealizálás és a leértékelés szélsőségei közti váltakozás jellemez.

6. A Harag mértéke gyakran nincs arányban a kiváltó körülményekkel, a düh kontrollálása nehézségekbe ütközik.


Észelelési zavarok

7. Stressz hatására, paranoid gondolatok (úgy érzi, üldözik), vagy súlyos disszociatív tünetek (úgy érzi, "elkülönül" önmagától, mintha álomban lenne) megjelenése.


Viselkedési zavarok

8. Az esetlegesen önromboló impulzusok (túlköltekezés, óvatlan autóvezetés, falásrohamok, szex, alkohol, drog) ellenőrzés alatt tartásának nehézségei.

9. Visszatérő öngyilkossági kísérletek, vagy önmegsebzés, öncsonkítás.

2014. máj. 14. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 hosszúhajú ***** válasza:
na pont ez az. egy levert szomorú ember, élete nagy nehézségei közepette gyakorlatilag a 7- és a 9-es kivételével az összeset magára húzhatja. Ez egy olyan de olyan felületes leírás, hogy szinte már bosszant, ahhoz képest mennyivel több szart kellett legyűrnöm már a betegség miatt, ahhoz képest ez a kritériumtétel kismiska...
2014. máj. 14. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 hosszúhajú ***** válasza:
és ez a válasz a kérdező kérdésére is. Ezért képzelik be magunknak az emberek hogy borderline személyiségzavaruk van.
2014. máj. 14. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
egyébként ja (13-as vagyok), a nyolca pont simán ráhúzható arra, aki mondjuk egyszerűen csak tök felelőtlenül vezet.. de igazából ami engem a legjobban zavar, hogy akinek tényleg súlyos problémákat okoznak bizonyos tünetek és rámondják hogy borderline, azt is csak lehurrogják, hogy "na még egy borderes hülye" közben meg lehet hogy a szerencsétlen már az utcára sem mert kimenni, annyira fél, hogy mikor borul el megint az agya és lesz egy olyan hisztirohama, hogy nem gondolkozik és véletlen egy autó elé lép -nekem folyamatosan ilyen paráim voltak, mert olyankor annyira se kép, se hang, hogy szerintem azt se vettem volna észre, ha egy bölénycsorda vonul át az úton.
2014. máj. 29. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
meg persze mivel elég "kommún" ez a leírás, és ha a pszichiáternek/pszichológusnak nincs jobb ötlete, ezt még mindig rá lehet sózni az illetőre, mert öngyilkos hajlamai vannak és sokszor borul ki. borderline, mégis mi más... de őket is meg lehet érteni, mert tényleg nem egy hű de régi dolog a pszichiátria tudománya, ha belegondolunk hogy a 62-es Száll a kakukk fészkére c. regényben még a lobotómia és az elektrosokk volt a bevett kezelési módszer..
2014. máj. 29. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!