Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Honnan tudjam, hogy valóban...

Honnan tudjam, hogy valóban kényszergondolatról van-e szó?

Figyelt kérdés
Kényszerbeteg vagyok (kényszergondolatok), arra lennék kíváncsi, honnan tudhatom, hogy az a dolog amit éppen gondolok, csak egy kényszergondolat-e? (pl. biszexualitás) Ha valaki ráébred, hogy biszexuális, szerintem az alapból szorongást keltő. És kényszerbetegség esetén is.

2014. máj. 3. 13:02
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem valamit félreértelmeztél.

A biszexualitás nem számít kényszergondolatnak,még ha ráébredsz,hogy az vagy,akkor sem. Azt a gondolatot lehet a kényszergondolat kategóriába sorolni,amin nem tudsz felülkerekedni,teljesen megkeseríti a mindennapjaidat. Folyamatosan a gondolkozásod közzéppontjába kerül,akaratod ellenére is,és szó szerint kínoz téged.

Hatalmas szorongást tud kiváltani,és ezt tapasztalatból mondom.

Nem lehet úgy elhessegetni,hogy 'Jajj,ez rossz gondolat,gyorsan megpróbálok valami másra gondolni!'

Illetve próbálkozni lehet,de szinte teljesen biztos,hogy nem fogsz sikerrel járni.

A súlyossabb fajtája az olyan,hogy késztetést érzel valamire,hogy megtedd,mert ha nem,úgy gondolod,hogy annak szörnyű következményei lesznek.

Pl.: Sétálsz az utcán,és ha a fene megesz is késztetést érzel arra,hogy minden repedést átlépj,ami a járdán van. Véletlenül mégis rálépel egy apró repedésre... 'Úristen,mit tettem?!?! Biztos,higy az egész családom ki fog pusztulni,mert én barom,nem figyeltem kellőképpen,és ráléptem erre a rohadt repedésre.. Úristen,most még egyre!! Úristen,mikor fog megcsörreni a telefonom,mikor fognak értesíteni,hogy minden családtagom meghalt?!?!'

Nos,kb. ilyen egy elég súlyos kényszergondolat.

Vagy: 'Muszály megnéznem pontosan 36-szor,hogy biztos kihúztam-e a hajvasalót,mert ha nem teszem meg,még a mai nap folyamán kirúgnak a munkahelyemről,és az utcára kerülök!!'

Enyhébb formája nem okoz késztetést egy bizonyos dolog megtételére,csak úgy érzed,hogy az adott dolog beleégett az agyadba,és folyamatosan azon kattog az agyad,és minden bizonnyal eléggé félsz ettől a gondolattól.

De olyan formát is ölthet,hogy 'Uramisten,mi lesz,ha elveszítem a fejem,és legyilkolok mindenkit magam körül?!?!'.

A kényszergondolat enyhébb formája kezelhető pszichoterápiával,valamint relaxációs gyakorlatokkal,de a 'durvább' változatnak a kezeléséhez már gyógyszer is szükséges.

2014. máj. 3. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Szia. Köszönöm a válaszod. Az első részére reagálnék. Ez is olyan dolog, ami egész nap a fejemben van, nagyjából 2 hete beköltözött a fejembe, semmi jele nem volt az eddigi életem 21 évében annak, hogy vonzódnék a nőkhöz is, szorongást okoz eza gondolat, és próbálom elhesegetni, de nem sok sikerrel."Belül" tudom, hogy nem vagyok biszexuális. Mégis elhitettem magammal, hogy mi van ha mégis. Egyébként utána olvastam nem egyszer, és a kényszergondolatok fajtáinál fel volt sorolva, hogy "biszexuálissá/homoszexuálissá válástól való félelem. Remélem érthető voltam :)
2014. máj. 3. 19:23
 3/5 A kérdező kommentje:
Egyébként amiket te leírtál, az inkább a kényszercselekedet.
2014. máj. 3. 19:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Onna, hogy a kényszergondolat mindig visszatér, és ún. benyomakszik a tudatba. Minél erősebben akarod elfojtani és elnyomni, annál erősebben nyomakszik vissza. Ezért van az, hogy a kényszergondolatok ellen az ilyen gondokkal küzdők hamar kifejlesztik a kényszercselekvéseket. Ami csak egy ideig véd, aztán már csak gátol.


Se,mmiféle gond nincs azza, ha te biszexuálisnka érzed magad, csakis a bigott vallásosok szemében. Engedd meg magadnak, hogy biszex legyél, és máris könnyebb.


Nem traumatizáltak téged véletlenül? Szexuális trauma, kisgyerekkor? Ugyanis arra utalnak a jelek.

2014. jún. 16. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szia kérdező!Elhiheted ez kényszergondolat...3 hete jelentkezett nálam, a semmiből...full gáz gondolatok,olyan témájúak,mint a tiéd...én is feltettem azt a kérdést h mi van ha mégsem kényszergondolat!?s ez felőröl,s épp ez csinál ki!ezek akkor is kényszergondolatok,csak annyira irracionálisak,énidegenek,hogy kikészitenek,annak ellenére hogy tudjuk nem igazak!

23F

2015. márc. 9. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!