Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichoterapeuta általában...

A pszichoterapeuta általában azonos vagy ellenkező nemű betegekkel foglalkozik inkább? Vagy vegyes?

Figyelt kérdés

2014. máj. 25. 21:22
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
Ő nem válogathat. Aki jön az jön.
2014. máj. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 hektorr7 ***** válasza:
0%
Szerintem teljesen mindegy. Én inkább a női pszichológusokat és pszichiátereket favorizálom mivel empatikusabbak, segítőkészebbek és jobban tudnak segíteni megoldani a problémáimat :)
2014. máj. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Vegyes. A páciens "választ", de azért nyilván van a terapeutának is beleszólása. Ha valakivel nem tud együttműködni, vagy olyan a probléma, ami meghaladja a tudását, akkor azt jeleznie kell.

Nekem is az a tapasztalatom, hogy a női terapok empatikusabbak, és ebben a műfajban ez rengeteget számít.

A probléma jellegétől is függ, a páciens tudattalanul választ, attól függően, hogy milyen bajokat hordoz. Hiszen minden problémánk forrása gyerekkorból, a szülőkkel való kapcsolatból ered, és én abszolút érzékeltem, hogy aszerint választottam terapot, hogy éppen az anyámmal, vagy az apámmal való problémákat kellett-e kezelni. (Összességében úgy gondolom, hogy jobb női terapeutával dolgozni, egyrészt mert az anyát jobban reprezentálja, és a vele való kapcsolat mindenki számára elsődleges, másrészt a már említett empátia miatt.)

2014. máj. 26. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ami még lényeges, nekem igen jóképű férfi dokim volt hmmm nehéz volt a problémáimra koncentrálni, mivel ízig-vérig nőből vagyok. Váltottam, mert túlságosan jól éreztem magam a társaságában és ez elvitte a terápiát. Azt javaslom ha férfi vagy férfit válassz, ha meg nő akkor nőt.
2014. máj. 26. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 hektorr7 ***** válasza:
0%

utolsó sztem nincs igazad!!! Pl a férfi pszichoterapeuták nem olyan empatikusak mint a nők így kevésbé tudnak segíteni érzelmileg!!


Én ezért járok női pszichiáterhez! :)

2014. máj. 27. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarom, hogy igazam legyen ez nem vitatéma, csak két azonos nemű ember szerintem jobban megérti egymást. Hogy egy nő empatikusabb az is relatív, ez totál ember függő. Viszont én a páciens irányából kiinduló érzelmi áttételről beszélek ha különböző nemű az orvos és a páciense, ez igen gyakran kialakul egy terápiás helyzetben.

Ezt a fajta beleszeretést a pszichológiában, a pszichoterápiában indulatáttételnek, pontosabban az indulatáttétel egyik fajtájának hívják. Az indulatáttétel a kliens a terápia során kialakuló érzelmi kötődése terapeutájához. Ez az indulat lehet erős pozitív érzelem, ilyenkor hívható a folyamat beleszeretésnek is, de a terápiás kapcsolatban keletkezhet negatív érzelem, megjelenhet düh, harag, kritika is. Az indulatáttétel felbukkanása szinte törvényszerű az ilyen kapcsolatban.

Az áttétel alapú szerelem megjelenése a terápiát alapvetően befolyásolja, a terapeuta általi kezelése nagyon nehéz feladat. Ha a kliens érzelmeire a terapeuta viszont érzelmekkel reagál és kezeletlenül ráengedi azokat a kliensre, akkor belép a viszont áttétel, és kimondhatjuk, a terápia véget ért. Attól a pillanattól számítva, ha meg is marad a kapcsolat, már nem terápiás kapcsolatról van szó, hanem szerelmiről. Ha csak a kliens részéről beszélünk szerelmi áttételről, akkor a terápia megy tovább. Ilyenkor kezelt a viszont áttétel, és ha a terápiában sikerül feldogozni ezt a komplex érzelmi folyamatot, akkor ez kifejezetten erősítheti a gyógyító kimenetel esélyeit.

2014. máj. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Pontosan ez érdekelt, amit leírtál #4-es, köszönöm!
2014. máj. 27. 14:19
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nekem volt olyan férfi terapeutám (nő vagyok), aki rohadtul idegesített azzal, hogy szinte belém akarta beszélni, hogy én férfiként tekintek rá. Szerintem pont ezzel gátolta (így utólag így látom), hogy érzelmileg is be tudjak vonódni a kapcsolatba. Pedig én max. apaképet láttam benne, és ha nem erőltette volna ennyire ezt a témát, sokkal sikeresebb lehetett volna az a terápiám.
2014. máj. 27. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon szívesen örülök, hogy tudtam segíteni! :)
2014. máj. 27. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Joola ***** válasza:
ideális esetben a kliens választ, a terapeuta nem nagyon válogat. max. ha nagyon nem tud együtt dolgozni vmiért a klienssel, vagy nagyon nem kompetens az adott problémában. (ahogy írták) nem általánosítható, hogy a női terapeuták empatikusabbak! egyénfüggő, problémafüggő, hogy milyen nemű pszichológusra vágyik valaki, ugyanakkor szerintem a nemnél sokkal fontosabb a terapeuta személye, mennyire tudnak együtt dolgozni a klienssel. szóval mindig az adott kliens adott preferenciái, adott problémája számít, nem lehet általánosan megmondani, h ez vagy az a jobb. sőt sokszor kiderül, h nem is az a jó, akit elsőre annak gondolt a kliens.
2014. máj. 30. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!