Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi az a COACHING? . Eddig nem...

Mi az a COACHING? . Eddig nem létezett ilyen? Mennyiben más, mint a pszichoterápia? . Korábban minek hívták?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy életvezetési tanácsadás, - többek között - de a módszer lényege mi lehet? A tanfolyamokat néztem, nagyon drágák, nekem elérhetetlen. Olvasnivalót tudnátok ajánlani a témáról?

2015. jan. 17. 11:00
 1/9 anonim ***** válasza:
44%

Pszichés edző. Terápia hipnózisban olyanok részére, akik nem betegek, hanem jobbá akarják tenni pszichés állapotukat.

Pl.: egy olimpikon vízilabdázó önbizalma gyenge volt az olimpia előtt, kapott kezelést, megnyerték az olimpiát.

A kezelések mikéntje megtalálható a YouTube-on, az "Út a nyugalomhoz, a lelki egészséghez" című sorozatban.

2015. jan. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
100%
A coaching pszichésen egészséges emberekkel foglalkozik, és valamilyen céljuk elérésében támogatja őket. Fő különbség, hogy célirányos, nem a probléma feltárására, a múlt boncolgatására helyezi a hangsúlyt, hanem a jövőbeli célokra, és a változáshoz szükséges lépésekre. A coaching kliens a coach-csal való találkozások között keményen dolgozik a változáson. A találkozások beszélgetésekből állnak, továbbvivő kérdésekkel, elgondolkodtató feladatokkal (nem hipnózissal!). Tulajdonképpen az önismeretet, saját sorsért való felelősségvállalást, tudatosságot erősíti. A coach nem ad tanácsot, csak segít a kliensnek, hogy saját maga felismerje, és meglépje, amire szükség van, hogy az élete jobbra forduljon, helytálljon egy nehéz helyzetben, vagy elérje egy célját.
2015. jan. 20. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A coaching elég régi már. Külföldön sőt már belföldön is egyre gyakoribb. Sok esetben vállalatok felsővezetői járnak rá, ők pl. meg tudják ezt fizetni.
2015. febr. 26. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen más a kettő.

A coach eredetileg vállalati vagy sportkörnyezetben való támogatást jelentett, eredményesebb, hatékonyabb munkát akartak vele elérni. A coach általában maga is kiemelkedő volt a területen, több éves tapasztalattal, emiatt tudott megfelelő tanácsokat adni. Jobb helyen még mindig ez a coach, egy idősebb, tapasztaltabb kolléga, aki mentorálja a fiatalabbakat, de célokat is tűz ki eléjük.

És akkor ezt elvitték valami életvezetési irányba... ami addig amíg az időbeosztásról van szó, vagy a célok eléréséhez szükséges folyamatokon segít át, oké, még belefér, de mihelyst ilyen krízistanácsadást neadjisten valamiféle intervenciót kezd el jelölni, igen csúnyán átlépi a kompetenciahatárt... ez már a tanácsadó pszichológus dolga. (Aki nem tanfolyamokat végez, hanem 5 év egyetem és adott esetben 4 év szakképzés, 150 óra egyéni önismerettel).

A legdurvább kompetencia és etikai határátlépés, ha valaki coach végzettséggel gyógyítani akar... ez a pszichoterapeuta dolga, akinek vagy orvosi végzettsége van (pszichiáter és mellette elvégezte a pszichoterapeuta képzést) vagy pszichológusi végzettsége van (ehhez 5 év egyetem + 4 év szakképzés + 150 óra önismeret és +1 év pszichoterapeuta képzés kell)

2016. aug. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
4-esnek köszönöm a részletes választ. Azt kérdezném még, Van-e olyan könyv, ami közérthető módon leírja a coaching lényegét?
2016. aug. 26. 15:03
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ajánlani személyesen nem tudok, de ha beírod hogy coaching könyvek, elég sok könyvet kidob pl. z-press kiadó könyvei.
2016. aug. 27. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Könyvtárból hoztam már ki, de nem tűnt érdekesnek, nehezen olvasható volt. Talán túl "tudományos" volt.
2016. aug. 27. 08:12
 8/9 anonim ***** válasza:
Szakmai könyv mégis milyen legyen, ha nem tudományos?
2022. jan. 27. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

4

Szuper jó választ írtál.


Egy kicsit kiegészíteném azt, amit a pszichoterapeutákról írtál.


"ez a pszichoterapeuta dolga, akinek vagy orvosi végzettsége van (pszichiáter és mellette elvégezte a pszichoterapeuta képzést) vagy pszichológusi végzettsége van (ehhez 5 év egyetem + 4 év szakképzés + 150 óra önismeret és +1 év pszichoterapeuta képzés kell)"


A pszichoterapeuta lehet bármilyen orvos, nem csak pszichiáter.


"Miből lesz a cserebogár: a pszichoterapeuta?


Magyarországon pszichoterapeuta kizárólag csak az a szakorvos vagy klinikai pszichológus lehet, aki sikeresen letette a Pszichoterapeuta Szakvizsgát. Ez egy speciális, un. ráépített szakvizsga, melyet egy másik szakvizsga megléte esetén lehet megszerezni.

A pszichológus, az egyetem után évekig jár klinikai szakképzésre, szakmai gyakorlatot szerez, leteszi a klinikai szakvizsgát. Közben, vagy ezt követően képződik pszichoterápiából egy (vagy több) módszerből, az adott pszichoterápiás egyesületnél levizsgázik, majd ezt követően elvégzi a Pszichoterapeuta Képzést és csak ezután teheti le a Pszichoterapeuta Szakvizsgát, ennek függvényében használhatja a pszichoterapeuta címet.

Az orvosok esetében egy alapszakvizsga (pl. pszichiáter, belgyógyász stb.) megléte és ugyanezen képzések után lehet valaki pszichoterapeuta."


[link]


A pszichoterapeuta képzés tudtommal nem 1, hanem 3 év.


Tehát: pszichológus (5 év) - klinikai szakpszichológus 4 év - pszichoterapeuta (3 év)


orvos (6 év) - szakorvos (? év) - pszichoterapeuta (3 év)


És itt vannak a módszerek:

[link]

2022. jan. 28. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!