Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A borderlinenak van köze a...

A borderlinenak van köze a depresszióhoz és a skizofréniához?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy hasonló a kettőhöz.

2015. máj. 13. 21:00
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát, van olyan elmélet miszerint a személyiségzavarok és pszichózisok is egy borderline kontinuum mentén helyezkednek el.

De azért mindhárom elég különböző, miben látod a hasonlóságot?

2015. máj. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A skizofréniára és a depresszióra is csak látszólag hasonlít, mert a depresszió az egy betegség, ami gyógyítható, a borderline pedig egy agyi működési zavar, de hasonlóan vagy nagyon boldog, vagy nagyon szomorú az ember, de ez valami, amit le lehet vezetni. A skizofréniához csak annyiban hasonlít, hogy a jó és a rossz közötti átkapcsolás nem tudod, hogy mikor következik, vagy mi váltja ki. Egyszer csak képes vagy azt érezni, hogy akit szeretsz, az utál és hirtelen te is elkezded utálni, pedig tudod az eszeddel, hogy szeret és a legjobbat akarja neked, de nem tudod elviselni, hogy amit tudsz és amit érzel, az ennyire nem vág össze! Ezt pedig csak agresszív, mások számára ijesztő, dührohamokon keresztül tudod feloldani, ami mindenkinek úgy tűnik, hogy hisztizel, vagy dühöngő őrült vagy!... Azt mondják, hogy azért "határeseti személyiségzavar", mert a pszichózis és a neurózis közötti határon helyezkedik el, de egyik sem igaz és mindkettő egy kicsit! :) Valójában egy agyi működési zavar (az amygdala túlműködése okozza, hogy minden érzelem hevesebb, mint amilyen másoknál! )

Itt a legjobb jellemzés erről, és érdemes a második részét is elolvasni a cikknek! :) Legalábbis az én - egyébként súlyosnak mondott - borderline-omat teljesen körülrajzolja! :)

[link]

2015. máj. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

A hasonlóságot csak abban láttam, hogy a borderlineos emberek is elkeseredettek, és sok a düh kitörésük, ami szinte olyan mint 1-1 én, mint a skizofréniánál.(persze tudom, nem ebből áll a skizofrénia)

Második: köszönöm, már elég jól átlátom ezt, főleg ez után a cikk után. :) Csak azért érdekelt, mert elég gyanúsnak érzem magamat, hogy én is borderlineos vagyok, csak ki akartam zárni a skizofréniát belőle.

2015. máj. 14. 16:36
 4/6 anonim válasza:
3%
A skizofrénia és a borderline között hatalmas a különbség. A skizofrén ember személyisége több részre "hasadt" és ha az egyik "működésbe lép", a többi tulajdonképpen nem érzékeli ezt, az ebben a betegségben szenvedő ember életében vannak sötét foltok, amikor nem is emlékszik, hogy miket tett, és mik történtek vele. Skizofrénia esetén veszélyes az, hogy az egyes személyiségrészeknek az ember van, hogy nincs is tudatában. A borderline esetén is jelen van bizonyos mértékben a hasadás, de az ilyen személy 100%-osan átél mindent, tehát nem felejt semmit, "jelen van" mindig, de mint egy korábbi hozzászóló írta, sosem tudja, hogy a negatív-pozitív periódusok mikor, hogyan és miért váltják egymást. Ahogy olvastam korábban, ez egy "tündértánc a pokolban", az egyik pillanatban a legfényesebb mennyországban érzi magát az ember, boldog, minden csodálatos és örül a legapróbb pillangónak is, majd a következő percben, minden ok nélkül (vagy okot nem ismerve) jön a zuhanás, a megakarok-halni érzés. Ez egy napjában többször is váltakozhat, a borderline egy állandó fel-le hullámzás, és ugyanez jellemező az emberi kapcsolatokra. Mivel a borderline emberben belül nincsen kiegyensúlyozottság, az "üresség" érzés szinte állandóan jelen van, ezért a többi emberre is kivetül ez a "szeretlek, ne hagyj el" és a "gyűlöllek, hagyj egyedül" érzés. Az embereket hasítja (és önmagát is hasítja) jó-rossz-ra, keverni ezeket nem képes, nincsen szürke, csak fekete és fehér. A borderline-nak együtt tünete a depresszió, pont ezek miatt, mivel akkora önuralom és erő kell a folyamatos ingadozás ellenére "normálisnak" maradni (mert borderline-ként viszonylag ép és teljes életet lehet élni, csak őrült nehéz, és folyamatos harc a saját elméddel). Röviden ennyit tudok ehhez hozzászólni.
2015. máj. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
100%
És igen, a borderline-nak vannak valóban dühkitörései, ezek akkor történnek, amikor pánikol. Amikor megrémül, hogy elvesztette azt, akihez görcsösen kötődik, ragaszkodik, amikor az addig stabilnak hitt érzelmei valaki iránt elszakadnak (vagy elszakadónak tűnnek), amikor retteg, hogy a másik személy azonnal elhagyja, hiszen rájön, hogy ő "mennyire üres, értéktelen, őt nem lehet szeretni". Ezek a dühkitörések egy kisgyermek zokogásai a szeretetért, amit a borderline görcsösen akarna örökre megtartani, hozzáláncolni magát a "szeretetforráshoz". Egyébként ilyenkor kell nagyon vigyázni, hogy ne tegyen kárt önmagában, mert képes az önbántalmazásra. A pánikperiódusok nagyon intenzívek és sokáig tartanak, ez a borderline minden érzelmére jellemző, és ezért kell rengeteg idő, míg megnyugszik, és ismét talpra áll. De ezért bámulatra méltóan erősek az ebben szenvedő (? nem mondanám annak, mert vannak csodálatosan boldog időszakok, hiszem a szerelmet, és magát a szeretet is ezerszer jobban értékeljük, mint egy nem borderline sejtené) embererek. Semmire nem vágynak csak az önzetlen, gyermeki szeretetre, érzelmi stabilitásra és biztonságra (hiszen a betegség gyökere a gyermekkori traumák is nagyrészt), és ha ezt megkapják, ezerszeresen képesek visszaadni.
2015. máj. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A skizofrénnek nincsenek elkülönült részei... szerintm te a hasadt személyiséggel kevered.


Eléggé különböző mind a három este, nem keverheted magad össze a skizofréniával. Jellemző tünet a hangok hallása, visszatérő erős késztetések, amik mintha nem sajátok lennének, esetleg hallucinációk stb.

Ha ez nincs meg, sem biztos, hogy borderline vagy,

Borderline esetében a kapcsolatokat kell megvizsgálni: mennyi kapcsolatod van, azok milyen minőségűek, tudod-e őket fenntartani? Hogyan érnek véget, ha véget érnek? Élsz-e át önkontrollvesztést pl. vagdosással vagy evéssel kapcsolatban?


A depresszió megint más, nem csak mint betegség, hanem mint tünet is megjelenhet. Egy skizofrén is lehet depressziós és egy borderline is. Ez lehangoltságot jelent, éppen a dühös, felhangolt állapot ellentéte (pedig érdekesmód a depresszióban sok lehet az elfojtott agresszió).

2015. máj. 19. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!