Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez komoly OCD vagy mi lehet ez?

Ez komoly OCD vagy mi lehet ez?

Figyelt kérdés
Kényszergondolatok járnak az eszemben, a szorongós múltamból adódóan, de eléggé félelmetesek... És tobbszor átkell oket gondolnom, mert úgy érzem, hogy ezt kovetoen megoldódik, illetve feloldódik az akkor szerzett traumám, de ez odáig fajult, hogy szinte mindent átgondoltam, aztán kényszeresen tobbszor is. Miért? Hova fog ez vezetni? Ha társaságban vaggyok, lefoglalom magam, akkor oké. De ha egyedul akkor agyalok, abnormális dolgokon, a kényszercselekedetek is hozzájárulnak! A testemet is megkell fogdosnom tobbszor, hogy elhigyem, hogy oké, élek, valóságban vagyok, ugysnis nagyon aggódom, hogy elvesztem a valósággal való kapcsolatom, és pszichózisba esek. Félelmetes, hogy az is kényszerré vállt, hogy tobbszor kell végig gondolnom, hogy a valóságban vagyok, nem torténnek itt furcsa dolgok,, és ezt addig kell átgondolnom, amíg nem érzem úgy, hogy most már oké, eljutott. Mintha nehezen esnének le a dolgok. Megtudom magam is oldani, vagy segítség kell?

2015. aug. 14. 21:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem orvostanhallgató véletlenül? Egyfelől a szóhasználata alapján tájékozottnak tűnik a pszichiátriai terminológiában, másfelől pedig elég sokrétű a tünettan, amelyet felsorol. Ilyen esetben ugyanis (pl. vizsgára készüléskor) véleményem szerint termeszetesen is előfordul, hogy egy kicsit kényszeres-neurotikus személyiség a valóságértelmezésének negatív énközpontú szűrőjén keresztül Hirtelen aggódni kezd "tünetei" valódiságát illetően, hiszen úgy látja, hogy a puszta tény, hogy ez és ez eszébe jutott, a kényszerbetegség tünete.


Kételyeim az OCD-vel kapcsolatban elsősorban azért merültek fel, mert a kényszerkésztetések tárgya szinte soha nem fordul tettbe, inkább az elképzelt tettől való menekülésben foganasított elhárító cselekvések jutnak kifejezésre. Pl. ha attól fél, hogy leszúr valakit, akkor elrakja a késeket, amint meglátja őket. Másik kételyem pedig abban áll, hogy társaságban panaszmentes.


A javaslatom az volna, hogy töltsön több időt emberek társaságában. Ha idővel a panaszai enyhülését érzi, akkor az OCD-t nem tartom megalapozottnak. Ha pedig idővel környezete negatív visszajelzését tapasztalja a problémával kapcsolatban, azt javaslom, hogy keressen pszichiátriai szaksegítséget. OCD esetén pszichoterápiára és SSRI-típusú antidepresszívummal való gyógyszeres kezelésre lehet szüksége. Végül azt ne feledje: minél többet foglalkozik a problémájával, annál inkább jelen lesz.

2015. aug. 15. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Pszichológiát tanulok, koszonom a válaszát. Pánikbeteg is voltam generalizált szorongással, tudom, hogy tunete a kényszer, átváltott volna ilyen formába? Mert már nincs jelen a pánik.
2015. aug. 15. 11:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem menj el egy pszichológushoz, bár hogyha ennyire rosszul vagy tőle, akkor lehet, hogy valami gyógyszert is fel fognak írni mellé.

Pesten a Tömő utcában vannak a SOTE TB-s pszichológusai, szerintem a nagyobb vidéki kórházakban is van ilyesmi.

2015. aug. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!