Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Skizofrén barát, családtag,...

Skizofrén barát, családtag, ismerős? Kell félni tőle?

Figyelt kérdés

Nálam egy ismerőst már pszichiátrián kezelnek skizofréniával. Elmebajjal. Tele nyomják gyógyszerekkel, amiktől alig tud beszélni. Régen nagyon aggressziv volt. Most azt hiszem a gyógyszerei miatt eléggé kezelhető lesz.

De most fogják kiengedni a kórházból. Egyfolytában hívogat, s azt mondja szerelmes belém. S mindent megtesz értem. Bár mi régen jártunk, azt azért tudni kell. De én nem akarok tőle semmit újra. Van egy teljesen ép elméjű barátom,akit szeretek. Hiába mondom hogy nem akarok tőle semmit, nem érti meg? Vagy mit mondjak neki, hogy felfogja és megértse? Ha a szemébe vágom, hogy gyűlölöm, akkor ő arra mit fog reagálni?

Szóval egy kicsit félek tőle.

Van rá okom?


2010. márc. 11. 21:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
38%
kiszamithatatlan, inkabb szakits meg minden kapcsolatot, mert ez a pszihopata megkeresne....
2010. márc. 11. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
79%
Nagyon rég volt de igaz volt! Skizofrén volt a srác és rettentően szerelmes belém. Elhalmozott minden földi jóval. Nemet mondtam már féltem is tőle! Megkísérelt öngyilkos lenni, bevett egy csomó gyógyszert, kórházban amikor észhez tért, ki akart ugrani az emeletről. Végül kiengedték. Utána, meg megfenyegetett, hogy ha az övé nem lehetek másé sem. Iszonyú harc folyt. Kb. 1 évig. Szüleim kísérgettek még az iskolába is. A rokonok is figyelték. Aztán lett egy komoly kapcsolatom, akihez férjhez mentem, azután ő vigyázott rám. Időközben a srác is megnősült, de a házasságában is voltak gondok. A mostani párját már nem egyszer úgy megütötte, hogy kék, zöld folt lett az arcán. Erről ennyit!
2010. márc. 11. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Nálam is hasonló a helyzet. Már vagy 6 éve jártunk. De most megint a fejébe vette, hogy mi egymásnak születtünk, én érte élek, s hogy majd megszeretem, stb.

Van egy kis távolság köztünk, de tudja hol lakom. Ezért félek tőle megint. S nem tudom hogy kezeljem a helyzeted.

Legyek vele kedves, vagy inkább őszinte?

6 évvel ezelőtt még valamennyire beszámítható volt, de azt hiszem ma már gyógyszerek nélkül nem.

2010. márc. 11. 21:57
 4/13 anonim ***** válasza:
86%
Csak nem engedték vona ki, ha közveszélyes lenne.
2010. márc. 11. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Én megkérdezném, hogy ha a szerelemre tud várni, a kapcsolaton mi olyan sürgős. Majd akkor járok vele, ha beleszerettem.
2010. márc. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Az a baj ezzel, hogy otthon is kellene szedni a gyógyszereket, de az utóbbi időben nem vette be, mert úgy gondolta neki nincs rá szüksége. S ezután vitték be megint kezelésre.
2010. márc. 12. 11:35
 7/13 anonim ***** válasza:

Hát, nagyon nem irigyellek!

De amit tehetsz: meg kell próbálnod neki elmondani, hogy már nem szereted stb. A lényeg, hogy legyél nagyon megértő és figyelmes vele! Valahogy úgy mondd el neki, mi a helyzet, hogy se az önértékelése, se a biztonságérzete ne sérüljön! Tudom, hogy ez nagyon nehéz, de meg kell próbálni! A skizofrénia mélyén nagyfokú szorongás (félelem)és sérülékenység, belső bizonytalanság lapul. Azért kapaszkodik annyira beléd, mert önmagában, egyedül gyenge és szorongó. Szüksége van egy támaszra, aki biztonságot ad neki, és megerősíti önmagában. Végső esetben megpróbálhatnál azzal a pszichiáterrel beszélni, aki kezelte, ő talán tudna segíteni.

2010. márc. 12. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Ok. Köszi. Akkor megpróbálom így.
2010. márc. 12. 13:09
 9/13 anonim ***** válasza:

Ha betartja a gyógyszerkúrát, sajnos akkor is vannak kényszeres gondolatai. Ez ellen te nem igazán tudsz mit tenni, legyél őszinte, és hideg. Ne akard lerázni, de mérhetetlen hűvösséggel érzékeltetheted a távolságot, ami köztetek van, és idővel talán leszakad rólad.

Nem irigyellek a helyzetedért, de azért őt is sajnálom. Ismerek pár skizofrént, vannak egész szelídek, inkább félénekek, és ennek a másik véglete. Tehát nem szabad minden skizofrénre úgy gondolni, mint agresszív erőszakos, köztük is sokféle van.

2010. márc. 12. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Én először elmondanám kedvesen, de határozottan, hogy már rég nincs bennem szerelem iránta.
2010. márc. 12. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!