Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Más egyéb mellett skizofrén...

Más egyéb mellett skizofrén is lehet a nagymamám?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy sohasem tudtam vele normális kapcsolatot kialakítani (de már anyukám sem volt erre képes gyerekkorában). Elmesélte, hogy sokszor bántotta őt testileg és lelkileg, volt, hogy az éjszaka közepén kezdett el otthon cirkuszolni, meg ilyesmik...

Az utóbbi években egyre csak romlik az állapota. Én szántam rá időt, és leültem vele néhányszor, próbáltam beszélgetni vele (anyukám is próbálkozott régebben-sikertelenül).

Vannak mindenféle téves elképzelései. Például van egy néni, akit nagyon nem kedvel, és amióta az eszemet tudom, mindenféle hülyeséget kitalál róla, és valahányszor beszélek vele, akár személyesen, akár élőben, előhozza ezeket az irreális elképzeléseit (pl.: azzal vádolja, hogy sátánista, holott a néni erősen vallásos, meg olyanokat mond, hogy megölte a férjét, meg még sok mást, de nem ez a lényeg). Szóval állandóan az irracionális dolgait hajtogatja, és nem lehet vele vitatkozni, hiába cáfolom meg, amit mond, mintha meg sem hallaná, vagy rosszabb esetben nagyon felidegesedik, és üvöltözni, káromkodni kezd, mert teljességgel igaznak hiszi az őrültségeit. (lehetséges, hogy ezek doxazmák?)

Emellett nem lehet vele rendesen beszélgetni, mert össze-vissza beszél, elkezd valamit, és teljesen máshol lyukad ki, de úgy, hogy nem lehet megérteni, mit akar, gyakran teljesen összefüggéstelenek a mondatai.

Olyan is sokszor volt, hogy csinált valami hülyeséget, és aztán letagadta, hogy megcsinálta (például egyszer az én szemem láttára (is) ordibált, káromkodott, cirkuszolt a nyílt utcán, de ezt ma már nem ismeri el, vagy azt is letagadja, hogy ő bármit is rosszul csinált volna a gyereknevelésben - az egyik, mára felnőtt lánya nem beszél vele, de ő egyáltalán nem érti, miért, azt hiszi, minden jó volt annó).

Így talán nem tűnik annyira durvának, de élőben szörnyű, amit csinál, és aki egy kicsit is ismeri, tudja, hogy baj van vele.

Azt nem tudom, hogy hallucinál-e, de szerintem elképzelhető, hogy igen.

Társasági élete nincs, állandóan otthon ül egymaga, legfeljebb üzletbe megy el néha, ami magában nem is lenne baj, de ha emellé még a fentiek társulnak, az nem túl jó.

Kicsit hosszú lett, de köszönöm annak, aki elolvasta.



2015. okt. 1. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Mentális problémái vannak a nagymamádnak. Esetleg rossz a szíve és nem jó a keringése. Kimerült pacemaker is okozhatja. Az a baj, ha orvostól kértek segítséget, esetleg beviszik a pszichiátriára, és ott már nem fog 2 hétnél tovább élni. Olyan durva gyógyszereket adnak, hogy nem élik túl az öregek.
2015. okt. 1. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem akar pszichiátriára menni (évekkel ezelőtt anyukám felajánlotta, hogyha beleegyezik, keres neki egy pszichológust, vagy akár pszichiátert, de nem akarta).

Ez is utalhat skizofréniára, hogy minimális betegségbelátása sincs, mert állítása szerint neki semmi baja nincs és teljesen normális.

2015. okt. 1. 19:15
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nos, nem valószínű a skizofrénia. Ez inkább NPD lesz, és rengeteg trauma, boldogtalan élet, a védekező mechanizmusa pedig ez a magatartás.
2015. okt. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Pontosan mi az az NPD (minek a rövidítése)? Mert kerestem interneten, de nem találtam olyasmit, ami igaz lehetne a mamámra.

Köszönöm az eddigi két választ, és sajnálom, hogy ilyeneket írok ki, csak ennyi év után érdekelne, mi baja lehet, amit leginkább egy pszichiáter tudna csak pontosan megmondani, de ugye ahhoz nem hajlandó elmenni, mert "neki nincs semmi baja".

2015. okt. 2. 09:53
 5/5 anonim ***** válasza:
Nárcisztikus személyiség zavar.
2015. okt. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!