Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Létezik olyan, hogy temetőfóbia?

Létezik olyan, hogy temetőfóbia?

Figyelt kérdés
16 éves lány vagyok, és egészen kiskoromtól rettegek a temetőben. De nemcsak ott, hanem akkor is, ha egyáltalán szóba kerül. Mikor ott vagyok, szinte lebénulok a félelemtől. Ha hazaérek, akkor viszont sokkal rosszabb. Mindenben a sírok formáját látom. (Nem hallucináció szerűen, hanem arra emlékeztet, és ez szörnyű félelmet kelt bennem). Emiatt gyakran félek egy helyiségben megmaradni, vagy egyedül aludni. Egy temetőlátogatást hónapokig tart kihevernem. Emellett a halál gondolata is szorongást ébreszt bennem. Tavaly például meghalt egyik osztálytársam apukája, és nem mertem egyedül aludni, és rémálmaim is voltak. Nagyon szégyellem, hogy ennyi idősen ilyen félelmeim vannak. Szerintetek mi okozhatja ezt az erős félelmet? Hogyan tudnék túljutni rajta? Pszichológusnál voltam már, és azt mondta, bármilyen feldolgozatlan trauma okozhatja ezt. De én nem emlékszem, hogy velem bármilyen rossz trauma történt volna. A szüleimet is kérdeztem, de ők sem tudják, mitől lehet ez.

2016. ápr. 9. 15:48
1 2
 1/11 gnoomage ***** válasza:
93%
Jaja
2016. ápr. 9. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
100%
Nem tudom h van e ilyen... De én nem megyek soha temetésre főleg azért mert a saját nagyapám temetésen nem voltam és nem tisztelték meg szóval ezek után nem megyek senki temetésére se , temetőbe se nagyon megyek
2016. ápr. 9. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%
Bármilyen fóbia lehetséges.
2016. ápr. 9. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Quatermain ***** válasza:
Szerintem van, mert nekem is hasonló érzéseim vannak a temetőben. Nem véletlenül megyek ki 1 évben egyszer. Olyan negatív energiák gyötörnek az ottlétemkor (mondjuk tartózkodási időnek kb. 1 óra), hogy még a 12 órányi munka miatt sem fáradok el annyira. Sokk hatása alatt állok egésznap és rendkívül fáradt vagyok, de nem bírok elaludni napokig. Közel egy hét mire túl esek rajta. Semmi nem tud ennyire leterhelni. 20/F
2016. ápr. 9. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Naja, senki sem szeretne odakerülni.
2016. ápr. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

5-ösnek: mindenki a temetőbe fog kerülni, de nem mindegy hogy 20 évesen vagy 95 évesen. Illetve hát lehet persze a Dunába is szóratni , szóval ki hogy rendelkezik majd.

A kérdezőnek: a pszichológus véleménye a mérvadó, bár ő nem ismeri az egész életedet. Én azt javasolom, hogy gondold végig, mikor milyen formában találkoztál először a temetővel? Valakidnek a temetésén? Vagy csak kivittek magukkal a szüleid valakinek a sírjához? Mitől félsz? Kevés olyan hely van, ahol biztonságosabb tartózkodni, mint egy temetőben. Megértelek, énnekem is rémálmos emlékeim vannak tinédzserkoromból. Hat éves voltam, amikor megmutatták a nagyapám holttestét, talán ez nem volt jó ötlet, dehát falun szokás volt. Gimnazistaként elvittek bennünket egy bácsi boncolására, biológia tagozatos voltam, hát ez is elég sokáig nyomasztott. Aztán sorra meghalt a többi nagyszülőm, nagynénéim, stb., kellett temetésre járni, bár minden elfogadható kibúvót kihasználtam, hogy ne kelljen elmennem, meg is szóltak miatta. Nem voltam hajlandó megnézni a halottakat. Aztán eljött az idő, amikor megbetegedett az apám, és nekem kellett felöltöztetni, amikor meghalt. Megtörtént. Mert az ember öregszik,tapasztal és változik, és képessé válik olyan dolgokra, amiről sose hitte volna, hogy képes lesz megtenni.

Szóval én azt mondom Neked, hogy ne foglalkozz ezzel a kérdéssel olyan sokat, amíg nem muszáj. Nagyon fiatal vagy, talán még sokáig el tudod kerülni, hogy temetésre kelljen menned. Amikor pedig eljön az az idő, hogy kikerülhetetlen (kb. 35-40 éves korod táján biztosan elveszíted a nagyszüleidet... ), addigra az agyad is elfogadja ezt a dolgot. Ötletnek javasolnám, hogyha vannak fotók a dédszüleidről-ükszüleidről, azokat a szüleiddel-nagyszüleiddel együtt nézegesd, gondolj bele, hogy ők a Te őseid, hogyan élhettek, benned is élnek ők tovább, meséltess róluk, aztán miután igy megismerkedtél velük, látogasd meg - nem egyedül! - a sírjukat, vigyél nekik virágot. És az agyad-szived lassan el fogja fogadni, hogy akik ott vannak a sírban, azoknak a génjeit Te hordozod, és az életedet annak köszönheted, hogy egykoron ők is éltek... Egyébként kíváncsi lennék, hogy a pszichológus milyen terápiát alkalmazott, mit mondott neked?

2016. ápr. 9. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

Még sosem voltam temetésen, csak temetőben, már egész kiskoromban. Olyan 3 éves korom körül. Azután rémálmaim voltak, hogy a halottak kint vannak a sírból, meg ilyenek. A pszichológus szerint a rémálmok is hagyhattak bennem nyomot. Azt tanácsolta, hogy járjak a szüleimmel családterápiára, mert elég rossz a kapcsolatuk, és a feszült itthoni légkör is okozhat szorongást, félelmeket. Szerinte az a leghatásosabb terápia, ha az egész család részt vesz benne. Ott csökkenteni lehetne a szüleim közti feszültséget, és az én félelmeimhez is közelebb lehetne kerülni.

2016. ápr. 9. 23:44
 8/11 anonim ***** válasza:

6-os vagyok.Szerintem egyszerűen ne menj temetőbe,nem muszáj. Hogy egy családterápián ezzel mit tudnának kezdeni, azt elképzelni se tudom, szerintem annyira különböző dolgok ezek. Dehát a pszichológusnak ez a szakmája, biztos neki van igaza.

Talán valamelyik nagymamáddal vagy nagypapáddal is kéne erről beszélgetned, ha van rá lehetőséged és bizalmas a kapcsolatotok. Kinek a sírjához szoktatok kimenni a temetőbe? Testvéred van, vele beszéltél erről?

2016. ápr. 10. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Én sem nagyon értem, hogy családterápián ezzel mit tudnak kezdeni. De a pszichológus szerint először a családi hátteret kell rendbe tenni, és megnézni, hogy erre hogyan reagálok, még félek e annyira, vagy sem. Ha igen, akkor lehet konkrétan ezzel a félelemmel dolgozni egyéni terápiában. Szerintem már eleve ezzel kéne kezdeni, de a szakember szerint a feszült háttér megszüntetése fontosabb.

Igazad van, nem kell mennem temetőbe. Már egy jó ideje nem is szoktam. Csak az a gond, hogy engem már az is felzaklat, ha véletlenül elmegyek egy temető mellett, vagy hallok valahonnan egy halálhírt. Ezeket meg nem mindig lehet elkerülni.

Csak az anyai nagymamám él, vele nem szoktam ilyenekről beszélni. Szóval az anyai nagypapám és az apai nagyszüleim sírjához mentem ki régebben. (Az apai nagyszüleimet nem is ismertem, nagypapám a születésem előtt pár évvel halt meg, nagymamám meg egyéves koromban. De már akkor is nagyon beteg volt, és a szüleim többször bevittek a kórházba hozzá, mert látni akart. Az ő elmondásuk alapján eléggé féltem tőle, nem nagyon maradtam meg a kezében.)

2016. ápr. 10. 11:47
 10/11 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok pszichológus, de a pszichológusok mindig a "kulcsélményt" keresik, ami kiválthatta a fóbiát. Énszerintem nálad ezek a csecsemőként a haldokló nagymamádnál tett látogatások lehetnek az okok... apukádnak egyszerre kellett megbirkóznia az ő anyukája haldoklásával és a Te születéseddel... ez nagyon kemény élethelyzet, a fájdalom és a boldogság megélése egyszerre. Énszerintem nem volt az olyan jó döntés, hogy a csecsemőt beviszik a kórházba a beteg mamához, és a kezébe adják, persze a mama kivánságát meg tudom érteni. Egyáltalán nem véletlen, hogy ezt mostanában már nem is engedélyezik a kórházakban. Tudat alatt belédrögzült, hogy ott valami nagyon rossz történik. Lehet, hogy mégiscsak meg kéne próbálnod a nagymamáddal erről négyszemközt beszélni, talán van benne idősödvén annyi tapasztalat, hogy oldhatja benned ezeket a szorongásokat. Ha meg úgy érzed, hogy nem jó ezt szóbahozni, akkor ne foglalkozz ezzel a kérdéssel ennyit, az idő majd megoldja. Öregszel egy kicsit, és megoldódik magától. Én a vidéki telkünkről rálátok arra a temetőre, ahol az összes ősöm nyugszik... a panoráma része ugyanis a temető is. Megnyugtató, hogy ők is "látnak" onnan engem.
2016. ápr. 11. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!