Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van itt aki skizofrén vagy az...

Van itt aki skizofrén vagy az ismeretségi körében van olyan, szerintetek kellene aggódnom, egyáltalán aki skizofrén az sejtheti magáról, bővebben lent?

Figyelt kérdés
Nagyon nehéz erről beszélnem, de azért megpróbálom összerakni. Most 28 éves vagyok. Talán olyan 15 éves lehettem, amikor volt egy olyan részlet az életemben, amire így már nem nagyon emlékszem. Emlékszem, hogy sírtam, hogy meg fogok őrülni, nem tudom az érzést elmagyarázni, azt éreztem, hogy többé nem tudok rendesen gondolkodni. Emlékszem iskolába menet is sírtam és könyörögtem, hogy múljon el, aztán ez az időszak elmúlt. Későbbiekben, próbálok időrendben haladni, előjöttek furcsa dolgok, hol az pl, hogy elment egy repülő a ház felett és rettegtem, hogy becsapódik, tudom, hogy hülyeség mégis féltem tőle, vagy hogy a vonaton ahol ülök pont bedobnak egy követ stb... Volt és vannak olyan dolgok, hogy lefekvés előtt megnézem vagy 20-szor hogy biztosan felhúztam-e az ébreszőt, vagy valamit biztos lekapcsoltam-e. Volt egy időszakom, amikor sok stressz ért és depressziós voltam, rosszul aludtam, mintha ködbe jártam volna, állandóan fáradt voltam stb., kaptam rá gyógyszert és szépen ugyahogy elmúlt. Volt olyan, hogy olyan dolgok fordultak meg a fejemben, hogy a párom azért kapcsolja fel a villanyt, hogy jelezzen a szeretőjének, én magam is tudtam, hogy hülyeség, de ott motoszkált, próbálta legyőzni, hogy hülyeség. Vannak félelmeim elsősorban kóborkutyáktól, annyira, hogy nem igen járok egyedül és ha valahova megyek is mindig az utat lesem, hogy van-e kutya. Nem olvasom a gyógyszerek betegtájékoztatóján a mellékhatásokat, mert félek, hogy bebeszélném magamnak. Ami a legjobban aggaszt, hogy mostanában olyan gondolataim vannak, hogy például a párom megmérgez, tudom, hogy nem lehet, de a gondolatot nem bírom legyőzni magamban. Nem tudom más is van-e úgy vele, hogyha mondjuk megfogok egy kést, rögtön megfordul a fejemben vagyis mintha érezném, hogy élesen vágja a kezem, de ez másra is igaz, pl autóban utazok és mintha egy másodpercre látnám, érezném, hogy összütközünk egy kamionnal. Mikor fiatal, szinte gyerek voltam, rendszeresen azt éreztem pl a buszon, hogy nem szabad semmire gondolnom, mert valaki hallja a gondolataim. Folyamatosan úgy érzem, az emberek nem kedvelnek, kibeszélnek. Na most a nagykérdés az, ha mondjuk kezdődő skizofrén lennék, azt tudhatnám magamról? Mert én tudom, hogy ezek mind szürreális dolgok, és próbálom elnyomni. Gyakran előfordul az is, hogy nem bírom a gondolataim összeszedni. Vagy kész mondókát tudom magamban elmondani, de azt már másnak nem tudom összerakni. A memóriám sosem volt jó. Tudom el kéne menni orvoshoz, de nem akarom őszintén elhinni, vagy nem akarom, hogy esetleg mégis legyen benne valami, szeretném inkább legyőzni. 2 ezekért bezárhatnak? Ezért sem mennék. 3. Nem akarom, hogy a családom tudjon róla, hogy valami nem oké. Illetve egy kérdés, lehet zümmögést halucinálni? Félek a darazsaktól és méhektől és gyakran előfordul, hogy hallom, mintha zúgna, de nem találom.

2016. ápr. 28. 13:53
 1/8 anonim ***** válasza:
49%

Általános, hogy a szkizofrénnek nincs betegségtudata.

A félelmeid viszont kezelésre szorulnának. Nézd meg a mellékelt videót, hogy megismerd a félelmek - fóbiák mechanizmusát

https://www.youtube.com/watch?v=vzGIQczkwwo

Helyes lenne keresned egy mélylélektani módszerekkel (KIP, ego-state, regresszió, stb.) kezelő terapeutát.

2016. ápr. 28. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia!A leírtak alapján sajnos lehet,hogy tényleg skizofrén vagy.Én azokból a tünetekből amit leírtál szinte mindegyiket tapasztaltam már magamon,és megkaptam a paranoid skizofrénia diagnózist.Ha nem szeretnél orvoshoz menni azt megértem,semmi jóra ne számíts.Teletömnek minden szarral,kiközösítenek az emberek,vagyis mivel nem értik meg ami veled történik ezért elfordulnak tőled egy idő után.
2016. ápr. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Pszichiátriai kezelés alatt állok 20 éve. A probléma az, hogy egy kisebb depivel kerültem az orvosok kezére, most, 40 évesen túl vagyok 35! féle antidepin, 5 féle antipszichotikumon, nyugtatóktól függő vagyok, és volt egy 10 alkalmas elektrosokk is. Ugyan ilyen érzések kavarognak bennem, néha a késeket a férjemmel elvitetem itthonról, annyira félek. Mindezek a gyógyszeres kezelések UTÁN jöttek. Borderline vagyok. Nem volt betegségtudatom, a környezetem normálisnak tartott, kivéve azokat akiknek érdekükben állt, hogy le legyek tompítva.

Látszik, hogy van baj a fejedben, de igazán jó tanácsom nincs. Okulásul írtam a történetem.

2016. ápr. 28. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Ha ezeket tüneteket tudod kontroll alatt tartani,akkor semmi értelme gyógyszert szedni.Neked van betegség tudatod nincs az a fokozott agyi túl pörgés ami ilyen betegnél jellemző köztük vagyok sajnos én is.Nekem olyan volt hogy egyszerűen nem tudtam reálisan átgondolni dolgokat,én is azt hittem hogy hallják a gondolataimat más emberek engem ezek nagyon megzavartak és nem tudtam velük mit kezdeni.Te viszont egészen más vagy véleményem szerint legalább is. Az a lényeg ne agyalj olyan sokat ezeken a dolgokon mert azzal ez az egész helyzet csak romlani fog. Köss le magad olvas könyveket járj sportolni és legyen egy olyan ember akinek kibeszéled a gondjaidat,ha esetleg nincs ilyen keres fel egy pszichológust.Gyógyszereket ebbe az állapotba felesleges szedned,mivel van betegségtudatod és ha tudod végezni mellette a napi tevékenységedet akkor semmi gond.Akkor lenne ez igazán nagy probléma hogy ha nem tudnál uralkodnia gondolataidon,és nem tudnál reálisan gondolkodni,de te tudsz úgy hogy semmi gond.Annak kell a gyógyszer aki egyszerűen nem tud vagy nagyon nehezen a valóság és a képzelete közt különbséget tenni.Ráadásul a skizofréniára használt gyógyszerek nagyon kellemetlen mellékhatásai vannak pl.:az én esetben kialakult a gyógyszer miatt természetesen egy másodlagos parkinson-kór amire még külön gyógyszert kell szednem amitől viszont gyakran szoktam hányni.Szóval a lényeg az hogy ne agyalj túl sokat,nekem még a gyógyszer mellet is vannak érzéki csalódásaim, de a lényeg a kontroll nem szabad túl agyalni mert még mélyebbre kerülsz.Remélem tudtam segíteni :).
2016. ápr. 28. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nem szeretem a gyógyszereket. Az a baj, hogy attól félek, hogy egyszer csak már nem tudom uralni. Például ez a "mérgezés" az egyik pillanatban röhögök rajta, hogy ilyen baromságot, de a másikban szagolgatom az italom és próbálom elnyomni az érzést. :(
2016. ápr. 28. 15:57
 6/8 anonim ***** válasza:
Ez OCD lesz. Kényszercselekedetek, kényszerképzetek. Látogasd meg az orvost a helyes diagnózis felállítása miatt. ő majd beutalhat a megfelelő pszichológushoz. Nem zárhatnak be! És gyógyszert is csak akkor szedsz, amikor akarsz. De sajnos az OCD-t nagyon nehéz kordában tartani, sokan azt mondják, képesek rá; mivel átlátják cselekedeteik értelmetlenségét, de ez afféle hormonzavar, amit kezelni kell.
2016. ápr. 29. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, azt hiszem megadtad a löketet, hogy elmenjek. Ez a kényszerbetegség kevésbé hangzik félelmetesen, mint a skizofrénia és igazából, bár nem mindent, de sok mindent rá lehet fogni. Köszönöm
2016. ápr. 29. 12:37
 8/8 anonim válasza:

Teljesen en.

En azt szoktam altalaban halucinalni, hogy valaki hozzam er, vagy megdob valamivel.

2016. máj. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!