Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Állandó szorongás. Mit tegyek...

Állandó szorongás. Mit tegyek ellene?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy már sokan leírtak hasonló problémát itt az oldalon, de úgy érzem, meg kell osztanom nekem is, mert nagyon el vagyok keseredve. Hosszú ideje állandó szorongással küzdök, visszatérő halálfélelmem van. Nem tudok rendesen aludni, múltkor hajnal 4 körül elkapott egy olyan erejű pánikroham, hogy azt hittem, elájulok. Enni tudok, de azonnal rohannom kell utána a WC-re...pár napja nagyon fáradt vagyok, annyi erőm nincs, hogy a lakásban elvégezzem a teendőimet. Nemrég találkoztam egy fiúval, aki nagyon tetszik,én is neki, csak most éppen vidéken kell 2-3 hétig dolgoznia, nem tudunk találkozni. De mostmár hogy ő is része valamennyire az életemnek, állandóan attól rettegek, hogy nem látom többet, meg aztán utána jön a pánikroham, a sírógörcs...ez az egész felerősödött. Nem tudom, ez miért van. Nem merek sehova se elmenni, a nyaralásomra sem, mert félek, valahogy csak itthon érzem magam biztonságban. Egész nap nem csinálok semmit, egyrészt mert nincs erőm, másrészt nincs kedvem...Anyuék ki vannak borulva. Nem tudom, hogy járjak be majd az egyetemre ilyen állapotban...Járok pszichológushoz, de nem olyan sűrűn, mert nagyon drága. 2-3 éve pszichiáterhez is elmentem, aki azt mondta akkor, hogy közepes depressziós epizód-ban szenvedek, akkor felírt xanaxot, meg antidepit. A nyugtatót nem tudtam sokáig szedni, mert suli mellett nagyon belassított..az antidepit ki se váltottam, mert úgy hallottam, függő lehet tőle az ember. Sajnos egyre gyakrabban fordul elő, hogy iszom, hogy valamennyire enyhítsem a szorongást...de nem akarok alkoholista lenni. Nagyon zavar ez az egész, a családom nem nagyon veszi komolyan ezt, szerintük csak hiszti. Nem látják be, hogy fizikailag is rosszul érzem magam, multkor már le kellett üljek, mert úgy megszédültem...Nem tudom, hogy ez mi, mikor lesz jobb, vagy mitől...ráadásul az álmaim, álomképeim is nyomasztóak...pihenni sem tudok normálisan. Mit tegyek szerintetek?
2016. júl. 27. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:

Szóval pánikbeteg vagy agórafóbiával.

A saját elméd segítségével sokat segíthetsz magadon. Tudom, hogy nehéz, mert én is aggódós, szorongós típus vagyok, plusz hipochonder. Ha találsz valamilyen foglalatosságot, ami eltereli a figyelmed, kikapcsol a "mókuskerékből", az kezdetnek jó. Keress valami ilyesmit, ami érdekel. Ha úgy érzed, most nem érdekel semmi, akkor is próbálkozz, valamit csak találsz, ami legalább kicsit jobban érdekel vagy ideig-óráig leköt. Amit ne tégy: hogy egész nap nem csinálsz semmit, csak ülsz/fekszel és jártatod az agyad a rossz dolgokon. Nincs kedved - végy erőt magadon. Nem könnyű belekezdeni valamibe, de ha már elkezdted, utána könnyebben fog menni. (Nekem most például be kéne raknom egy mosást, de már órák óta halogatom... de miután elkezdtem, már simán megcsinálom. Megyek is mindjárt. :))

Ha csak kis dolgokat teszel is, tegyél. Az ember attól él, ha csinál valamit, ha csak egy kicsit is hasznos tudsz lenni vagy megtudsz valami új dolgot, találsz valamit, ami picit érdekel - utána jobban érzed magad.

Nekem például az olvasás, írás (akár naplószerűen kiírhatod magadból a gondolataidat), fordítás és ha nagyon nincs máshoz kedvem, pár online videójáték szokott segíteni kibillenni a nagyon rossz vagy depis hangulatból, és elterelni a figyelmemet.

Amit még tehetsz magadért, hogy próbálod a fizikai egészségedet, ellenállóképességedet növelni, pl. vitaminokkal, Béres-cseppel, vagy más táplálékkiegészítőkkel.

A legfontosabb: ne add fel! Keresd meg azokat a dolgokat, amik jók neked! És az orvosi segítséget se utasítsd el teljesen, például egy teljes kivizsgálás (tudod, vérkép meg ilyenek) nem ártana, az is lehet, hogy egy egyszerű hormonális probléma, például pajzsmirigygond áll a háttérben, ami elindított ezen a lejtőn, vagy más, kezelhető fizikai dolog.

Alkohol helyett pedig próbáld inkább a gyógynövényekkel való szorongáscsillapítást, nekem nagyon bevált, de rendszeresen kell fogyasztani, pl. két bögre citromfű tea naponta. Nem tesz csodát pár nap alatt, főleg ilyen erős tüneteknél, de hosszabb távon tud segíteni. Nekem pl. másfél hetes tenziós fejfájást szüntetett meg egyszer, már minden rosszra gondoltam, hogy mi bajom lehet... szóval az ilyen alternatív dolgok is segíthetnek.

;)

2016. júl. 27. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A gyermekkorodban kialakult semaid a negativ automatikus gondolataid hatasara aktivalodnak, egymast erositik es ezek okozzak a reflexszeruen visszatero tuneteidet (panikr oham).


Pszichoterapiaval remekul gyogyithato. :) en a SOTE-n voltam, ingyen fekudtem bent 1 honapot es segitettek tudatositani a betegsegem, megtanitottak relaxalni, megfeleloen kommunikalni es meg kreativ oraink is voltak. Nagyon tudom ajanlani, szerintem profik dolgoznak ott! Megerosodve jottem el onnan uj baratokat szerezve. :) en is sulizom, ezert nyaron fekudtem be.


23N

2016. júl. 27. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Rosszul tetted, hogy nem szedted az antidepit, mert "azt hallottad", hogy függővé tesz, már rég jól lennél.

Hát először is nem tesz függővé. Ezt le lehet tenni, nem úgy mint pl egy vérnyomáscsökkentőt, na az igen, az "függővé" tesz. Másodszor, ha most elkezded szedni, szeptemberre éppen kezd majd stabilizálódni a helyzet, októberre pedig jól leszel. Most őszintén: EZ ami most van helyette, ez jobb ? Lehet még rosszabb ??

2016. júl. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nehogy megprobalj gyogyszert szedni! A pszichoterapian 10-bol 5 ember azert volt ott, mert nem tufja letenni a gyogyszereit (tobbek kozott az antidepresszanst). En is gyogyszer nelkul kuzdok a betegsegem ellen. IGY is lehet. Ne valaszd a jelenleg legkonnyebbnek tuno utat, mert hosszu tavon nafyon megszivod vele.


A gyogyszer csak tunetkezeles, mast nem ersz el vele. :/ meggyogyitani biztosan nem fog.

2016. júl. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Azért én csodálom, hogy a Xanaxot beszedted... az tud aztán csak jó kis függőséget okozni! Volt egy ismerősöm, az csak úgy tudott leállni vele, hogy átmenetileg rászokott helyette az alkoholra és még úgy is piszok nehezen ment neki.
2016. júl. 29. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!