Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen személyiségzavar lehet ez?

Milyen személyiségzavar lehet ez?

Figyelt kérdés

Az egyik volt barátomon gondolkodtam sokat, mert egyértelműen van valamilyen zavara, de nem tudom, hogy mi.


Ott kezdődik a dolog, hogy kb két külön világ voltunk, nem sokban hasonlítottunk, nem is nagyon értettem az elején az egészet. Igazi lebilincselő figura, olyan típus, aki mindenkit képes megnevettetni, bemegy egy szobába, és 20 perc múlva minimum 3 havert képes ott találni.


Az elején kábé előadta, hogy én vagyok a világ legjobb arca, milyen vicces vagyok, mennyire jól látok dolgokat, stb. Én pedig azért tudom, hogy ez nem így van, pláne ha egy olyan emberhez hasonlítunk, mint ő. Állandóan kereste a társaságom, nekem kicsit taszító is volt ez a nyomulás, mert kicsit tartottam is tőle, éreztem rajta, hogy azért sok benne a rosszindulat, nem nagyon akartam kiadni magam túlzottan neki, de imponáló is volt, hogy egy ilyen személyiség oda volt értem, mindig jó kedvre tudott deríteni, jó érzés volt egy ilyen emberrel tölteni az időmet.


Állandóan kereste a társaságom, volt, hogy napi 30 hívást kaptam tőle a vége felé, amit én személy szerint már nehezen toleráltam. Nem volt nála tényleg tabu, mindent kb kiadott egyből, és ezt el is várta a másiktól, néha kicsit erőszakosabban is, konkrétan rákérdezett dolgokra, direkt olyan irányba terelte a szót.


Rendszeresen játszott ilyeneket el másokkal is, olyan fél-1 évente mindig volt egy csere, legyen az akár szerelem vagy csak barátság. Mindig kiszipolyozta a másikat, a segítségét kérte mindenben, cserébe a másik életét is meg akarta változtatni és teljesen rátelepedett a másikra. (De csak akkor, ha valaki csak 1-2 dologban volt jobb nála, ha úgy érezte, hogy a másik esetleg túl jó valamiben, akkor nagyképűnek titulálta azokat az embereket, ha kérés nélkül adtak neki tanácsot is lapátra tette az embereket). Aztán általában fél év után ráunt a másikra, elkezdett más irányba szaglászni, majd ha a másik embernek volt egy olyan elszólása soha többé nem kereste, ignorálta minden megkeresést… amíg esetleg nem kellett neki valami újra. Mindig visszatalált valahogy, hacsak nem volt erre vevő a másik fél.


Minimális semmiségeken képes volt kiakadni és ezért kapcsolatokat eldobni. Egyébként mindig kellett, hogy valaki az egoját fényezze, amit részben azzal is ért el, hogy másokat degradált le, hogy saját maga jobb színben tűnjön fel, de alapból Facebook függő volt, állandóan mindent megosztott, azt nézte ki mennyi likeot kapott, stb.


Első látásra elítélt és megutált embereket, aztán később, ha valami kellett, akkor valahogy rájött később, hogy nem is rossz arcok az emberek, velük is összehaverkodott mindenféle bűntudat nélkül, hogy miket is mondott azok ellen az emberek ellen.


Egyébként nagyon manipulatív és egoista személyiség, aki könnyen el tudja hitetni az emberrel, hogy érdekli a másik, talán még saját maga is elhiszi, de ez valójában nincs így. Bosszúálló alkat, hirtelen haragú, anyagias, és abban a hitben él, hogy neki minden kijár, ő mindent megérdemel. Élvezi ha másokon élcelődhet, ha valakivel rossz kapcsolatban van, akkor mindenfélét elterjeszt róla, mindenkinek a tudtára adja, hogy xy ugyan milyen, és mivel olyan lebilincselő a személyisége az emberek általában hisznek is neki. Ettől függetlenül, ha az érdeke úgy kívánja bárkinek képes benyalni.


Úgy általánosságban azt lehet elmondani róla, hogy mindig minél szebbenk, okosabbnak, jobbnak, erősebbnek akart feltűnni, pláne olyan emberek szemében, akiket utált, és csak akkor adott ki magából személyesebb, rossz információkat, ha valakinek el akarta nyerni a szimpátiáját. Ha már rosszban van valakivel, és néhány rossz eseményt nem tud kendőzni, akkor azt is úgy adja elő, mintha semmi nem az ő hibája lenne, a világ legegyszerűbb dolga, mennyiképpen tudja azt megoldani, majd odaszurkál a másiknak...


Szóval erre ki mit mond?



2016. aug. 14. 23:39
 1/7 A kérdező kommentje:

A beteges ragaszodása, a hirtelen megutálások a Borderlineban leírtakra emlékeztetnek, de más nem annyira illik rá.


Szerintem nagyon határozott elképzelése avn arról, hogy ki is ő, az pedig csak neki nem tűnik fel, hogy mennyire a saját szavainak is ellent mond. Kifejezetten labilisnak sem mondanám, nem az a depresszív típus, de egyértelműen lobbanékony, de előbb fog résztvenni egy kocsmai verekedésben, minthogy saját magát bántsa.


Az önimádat miatt, hogy mindig a középpontban kell lennie gondolnék a nárcisztikus személyiségre. De mennyire fér bele ez a rosszindulatú, kifejezetten manipulatív személyiség?


Az antiszociális személyiségzavarnak megfelel sokban a személyisége, de szerintem vannak érzelmei, még ha nem is az empátia mintaszobra. Vagy velem legalábbis elhitette, hogy azért vannak.

2016. aug. 14. 23:59
 2/7 anonim ***** válasza:
0%

Szerintem a volt barátod borderlines, teljesen olyan, mint én. Nem érzelgös tipus, max elhiteti veled.

Én is ezt teszem sok emberrel, most épp egy régi "barátom" használom, aki anno az okoskodásával és az elöre lebeszélt dolgok lemondása miatt került át nálam a "rossz emberek gyüjtöjébe". Vicces, hogy milyen könnyü a másikkal elhitetni, hogy jo barátok vagyunk.. fel se tünik neki az, hogy tárgyként kezelem, szipolyozom.

2016. aug. 15. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%

Biztos, hogy nem borderline-os, mert ott diagnosztikus kritérium az önpusztító magatartás, amiről itt nem volt szó. Itt nem feltétlenül arra gondolok, hogy atyaisten, cigizik, hanem mittudomén üvegszilánkokat nyel, miegymás.

Személyes beszélgetésre lenne szükség, nem lehet neten keresztül megmondani, de ha így mondanom kéne valamit, akkor kevert dependens és nárcisztikus személyiségzavar.

2016. aug. 15. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Nem hajlamos az önpusztításra, kicsit jobban utánaolvasva a nárcisztikus személyiségszavakra tényleg nagyon illik rá, néhány tipikus kulcsszó szinte naponta elhangzott a száján. (Nekem ez jár, nekem ez most tényleg kijár...)


Nem is az a magába fordulós, saját magát emésztő típus, ha valami félresikerül, akkor annak soha nem ő az oka, hanem mindig mindenki más, és ebből is jön az a sok kritika mások felé.


De olyan dolgokban szívesen benne van, ami adrenalinlöket és bajba is sodorhatja, pl kisebb bolti lopások (csak kedvtelésből, szórakozásból csinált ilyeneket).

2016. aug. 15. 22:16
 5/7 anonim ***** válasza:
50%

Egyáltalán hogy hoztad össze a borderline-t ezzel?

Én ismerek borderline-ost és nárcit is, köze nincs a kettőnek egymáshoz, még véletlenül sem lehet összetéveszteni a kettőt, annyira ellentét.


(Mellesleg a nárcisztikus személyiségzavar ezek közül kb az egyedüli, amire kb ráhúzható, ha rá akarod).


Bordeline és kihasználás, na ne nevettess.. Ha szipolyoz is egy bordeline-os, az nem direkt van, csak a terhes megfelelési kényszerével és beidegződésével, paranoiájával,hogy mások nem szeretik eléggé ( vagy épp utálják) és biztos valami nem jót csinált.

2016. dec. 12. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Gréti2 válasza:
100%
Szerintem nárcisztikus és antiszociális (pszichopata) keveréke lehet. Hiába mutat érzelmeket a környezete felé, azok csak betanult, felvett, eljátszott szerepek és nem valósak. Nagyon jó ráérzésük van, hogy mikor mivel kell az áldozatuk felé közelíteni. Érzelmeket, kedvességet mond vagy mutat, ha akar valamit, és dühöt színlel, ha távol akar magától tartani, mert éppen nincs rád szüksége. Mindenképpen energiát szív le azzal, hogy viselkedésével állandóan a másik figyelme központjában van. A folyamatos lelki traumát amit ezzel a viselkedéssel okoz, csak a kapcsolat végleges megszakításával lehet megszüntetni, ami megint csak nem egy egyszerű történet.
2018. máj. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Shárkány válasza:

Sziasztok!


Nárcisztikus és pszichopata személyiség.

Jelenleg én is ilyen sőt háromszor durvább szituban vagyok, egy fedél alatt élek egy ilyennel.

Tegnap este még azt is megkérdezte (mivel én nem akarok a nője lenni) nem e akarok pénzt keresni? Aludjak vele. Nem szex!

Mikor megmondtam, nem, a fagyasztóból kiszedte az ételt és elzárta a pincébe, hogy ne tudjak enni se.

Le olvasztás címszóval...

Volt abban kajám nekem is.

Be szólogatott ma, hogy nem elég hogy hülye de még makacs is vagyok...

Karantén miatt nem tudom elhagyni a lakást.


Örülj hogy meg szabadultál tőle!

2020. ápr. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!