Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hova lehetne besorolni ezt az...

Hova lehetne besorolni ezt az állapotot?

Figyelt kérdés

Sajnos egy rakás szemét volt a gyerekkorom, ami a lelki és fizikai bántalmazást is tartalmazta. Most vagyok 20 éves, és sikerült elköltöznöm otthonról, ahol sikerült megbetegednem. Minden pillanatban kontroll alatt voltam, merre mentem, mit csináltam, 19 évesen elvárták tőlem, hogy beszámoljak a napomról, és felvegyem mindig a telefont. Korábban ugyanis voltak pánikrohamaim, amelyek megijesztették a szüleimet, konkrétabban apámat, és azóta, ha nem veszem a telefonomat, úgy hiszi, meghaltam, vagy rosszul vagyok. Pedig az már 2-3 éve volt. Minden lépésemet figyelte, amikor együtt mentünk valamerre. A kocsiban (amelyiet ő vezette) bármihez nyúlhattam, pl a fűtést, klímát kapcsoltam ki-be, az ablakot lehúztam, felhúztam, táskámba nyúltam, táskámért nyúltam, rádióhoz értem, majd annyira apró részleteket is, mint például ,megvakartam a fülem megfigyelt. Vezetett, és közben bármit csináltam ezek közül, ő folyamatosan végignézte, körülbelül akkor nem nézett rám, amikor mozdulatlan maradtam egészen végig, de még akkor is párszor felém fordította a fejét. Egészségtelen dolgokat csinált, később (ugye nője nem volt, miután elváltak anyámmal) a mellemet figyelgette, ha a nadrágot felhúztam, akkor azt figyelte. Minél tovább, annál rosszabb volt, hogy tudni akart rólam mindent. Most már végre elköltöztem, és szabadabb, de még mindig fél, ha nem veszem fel neki a telefont, még mindig kényszergondolatai vannak ezzel kapcsolatban. Nem mondok el neki semmi információt magamról, leginkább hazudok, hogy ne kelljen magyarázkodni. Ugyanis annyit sem bír ki, hogy 1 napot várjon az intézkedés a bankban, mindent azonnal és rögtön akar csinálni. De nem veszi észre, hogy problémák mindig lesznek, feladatok mindig lesznek, és ő egyszerre és folyamatosan akarja őket megoldani, mindent túl korán. Én a fontosabb dolgokkal foglalkoznék az életben, és az intézkedéseket is természetesen elrendezem, de nem betegesen mindent átgondolva. Ő előre eltervezi az útvonalamat, amikor vonattal utazom (kicsit olyan, mintha nem lenne mit csinálnia, és egyértelmű dolgokat bonyolít), és az átszállások pontos idejét akarja tudni, megismétli, néha többször is, és a sokszor járt útvonalat említi nekem, hogy figyeljek oda, hol kell átszállni, stbstb. Ezzel még mindig megkeserít, mert ha szükségem van bármi, például könyvekre, akkor elismétli 100x azt a folyamatot, hogy el kell mennem a könyvesbe, a kártyámon előbb nézzem meg, mennyi pénz van, és csak utána menjek el a könyvesbe megvenni a könyvet. Szóval, még írni, olvasni is rossz, nem hogy átélni.

A mentális bajom az OCD, vagy inkább védekező mechanizmus, nem tudok nyugodtan ülni, nem tudok a stressz által, amit ő kihoz belőlem, a folytonos magyarázkodással, tehát, hogy folyton magyarázkodnom kell neki, ok-okozatot vázolnom neki, nyugodtan maradni. Egy könyvet képtelen vagyok pár mondatnál tovább olvasni, mert úgy érzem, van valami, amit nem tettem meg. Nagyon rossz hatással van rám, a zenét sem tudom élvezni, nem tudom hallgatni, mert folyton bennem van a nyugtalanság, hogy valami nincs elintézve. Ez azért paradoxon, mert én képtelen vagyok elviselni az ilyen állapotokat, és alapvetően azon a véleményen vagyok, hogy nem kell semmit sem túlstresszelni, másnak is ezt tanácsolom, és én sem tenném, de úgy érzem, ő hozza ezt ki belőlem. MIT TEHETNÉK? NEM BÍROM NEM ÉLNI AZ ÉLETEMET.


2016. nov. 10. 14:21
 1/6 anonim ***** válasza:

A leírtak alapján nekem azért ez nem tűnik olyan szörnyűnek. Lehet, hogy apukád néha túltolja a dolgot, de nyilvánvalóan nem rosszakaratból, csak félt. Majd most, hogy elköltöztél, szépen lassan lazulni fog a kontroll. Ehhez persze az is kell, hogy bizonyítsd, hogy megállsz a lábadon.

Anyagilag független vagy? El tudod tartani magad? Mert ha az ő pénzén élsz, akkor pláne jogos az elvárás, hogy legalább az ügyeidet intézd el, ha már fenntartani nem tudod magad.

Ha pedig önállóan keresel, akkor megintcsak felesleges túldramatizálni ezt a dolgot, éld az életed, és csak annyiban tárd elé, amennyire jónak látod. Úgysem tehet mást, mint hogy megbékél vele.

2016. nov. 10. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Tisztában vagyok vele, és azt is tudom, hogy a féltés, és mindez természetes. Azt nem tudom elviselni, hogy minden túlbonyolít, de már annyira, hogy jómagam sem tudok nyugodt maradni.
2016. nov. 10. 15:04
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem az volna a legcélravezetőbb, ha leülnétek és felnőtt emberek módjára megbeszélitek a dolgot. Mivel te már betöltötted a 18-at, ezért már nagykorúnak számítasz. Van saját magánéleted, amihez senkinek semmi köze. Ha apád nem olyan, hogy lehessen hatni rá szép szóval, akkor tanácsolom, hogy mielőbb szüntesd meg vele a kapcsolatot. Próbálj meg minél kevesebb időt tölteni a társaságában. Ne vedd föl a telefonját. Ha tudja hol laksz és a lakásodra megy, ne nyiss neki ajtót, mintha nem lennél otthon. Ha pedig eldurvulna a helyzet, akkor nem ártana tisztázni vele, hogy a zaklatás bűncselekménynek minősül akár családon belül is, amiért a zaklató személy ellen feljelentés által eljárás kezdeményezhető. De én bízom abban, hogy nem fog ilyesmire sor kerülni és meg tudjátok beszélni egymás közt. Talán még a családterápiát tudnám javasolni.
2016. nov. 10. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Képtelen elfogadni, hogy van magánéletem. Azt mondta, hogy mindenhez köze van, ami velem kapcsolatos. Nagyon beteges.
2016. nov. 10. 17:02
 5/6 anonim ***** válasza:
Én is nagyjából ennyi idősen költöztem el a mérgező szülői légkörből, és be kellett látnom, hogy hiába távolodom el fizikailag, a káros gondolkodási és viselkedési minták BENNEM vannak, beépültek, azokat viszem magammal mindenhova és tudattalanul irányítanak. Olyan mélyen gyökereznek, hogy ezt tudatosan nem lehet átírni. Nekem pszichológus segítségével sikerült "felnőni". Nem csak az életem irányításának vonatkozásában, hanem fejben is.
2016. nov. 11. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Kérdező, ügyesen kikerülted az anyagiakra vonatkozó kérdéseket. Mert ha mondjuk az a helyzet, hogy apukád tart el, és ő fizeti az albérletedet meg a számláidat, tehát tulajdonképpen ő tette lehetővé azt, hogy külön élhess, akkor egészen más a leányzó fekvése...
2016. nov. 13. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!