Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tisztálkodási mánia?

Tisztálkodási mánia?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Segítséget szeretnék kérni.


Kb 3 hónapja volt egy eszméletlen emésztőrendszeri fertőzésem, hasmenés-hányás, de olyan szinten, hogy azt hittem meghalok tőle. A háziorvos mindig elküldött a fenébe, még akkor is, amikor kezdtem kiszáradni, mert hiába ittam, felül kijött, alul is. És akkor csak úgy odavetette, hogy hát lehet otthon nem eleget takarítunk, vagy buszon, esetleg egyetemen kaptam el, meg amúgy is majd elmúlik, nem kell ide semmilyen diéta semmi se.


És így a betegségből kigyógyulva valami változott az agyamban, és onnantól kezdve kínosan ügyelek arra, hogy a ruhám mindig tiszta legyen, de a tisztán tényleg a betegesen tisztát kell érteni, a kezem - milliószor mosom naponta, akkor merek valamihez hozzányúlni ha magam tisztítottam meg. A legapróbb dolgokat is észreveszem, pl ha valaki nem olyan kézzel fog meg valamit, és az fertőzésveszélyt hordozhat magában. Az ágyneműt még sűrűbben mosom, wc használat után meg pláne nem merek ágyba feküdni, gondolván, hogy akkor a bacikat felviszem az ágyneműre és akkor majd onnan kapok fertőzést. Buszra szállás után fertőtlenítő kendő a minimum. Így elsőre ennyi jutott eszembe, pedig még bőven tudnám sorolni, ha gondolkodnék rajta. És azóta egyes ételekre sem tudok rágondolni, mert hányingert kapok (folyékony édesítő, túró, pl a csirkehúst is csak úgy tudom megenni, ha valaki megcsinálja helyettem, mert a nyers hús szagától rosszul vagyok).


Szóval betegesen félek attól, hogy fertőzést kapok, a hányás-hasmenéses fajtát, mert pl most is, a legrosszabb időszakban kaptam el, és az ideg majd szétvetett, hogy millió határidős dolgom volt és 2 hétre ki voltam nyúlva. És nem csak a fertőzéstől félek, hanem magától a hányás gondolatától is hányingert kapok, saját magamnál és másénál is kb a világvége érzése van úrrá rajtam olyankor. Így ugye gyerekvállalás is necces, mert ugye kisgyerekek összeszedhetnek ilyeneket oviban meg bárhol és előre félek, hogy mi lesz, amikor majd a gyerekem lesz hányós-hasmenéses időszakban, vele együtt majd az egész család (még nincs gyerekem).


Mindemellett kereken 10 éve volt szintén egy emésztőrendszeri megbetegedésem. Fogynom kellett, és a gyomrom látta kárát, de akár fertőzést is kaphattam a fogyás mellett, persze a fogyás volt a fő ok, meg a saját hülyeségem. És onnantól kezdve pedig egyes szagokra szintén hányingerrel reagálok, de olyanokra, amikkel addig nem volt bajom.


Aki ilyenekben szenved, hogyan próbálja magát kezelni? Úgy tudom, hogy ezt nem lehet meggyógyítani, csak jobban elviselni a dolgokat. Lehetőség szerint nem szeretnék pszichiáterhez, pszichológushoz menni. Nagyon hosszú folyamat lesz ez nekem, nem is akarom elsietni a gyógyulást, szépen lassan akarok gyógyulni, de valahogy el szeretném kezdeni magam gyógyítani, mert hosszú távon az őrületbe fog kergetni. Tudom, hogy túlzás, amit csinálok, de mégsem tudok ellene tenni.

Anyukám szerint hülye vagyok, amit el is ismerek, mégse tudom abbahagyni ezeket a görcsös új szokásokat.


Bármilyen tippnek örülök, negatív vélemény is lehet nyugodtan, jöhet bármi. Köszönöm szépen a válaszokat!


2017. máj. 28. 11:02
 1/6 A kérdező kommentje:
Vagy kár a gőzért és ezen már csak a pszichiáter tud segíteni?
2017. máj. 28. 11:09
 2/6 A kérdező kommentje:
Takarítani inkább csak a kritikus pontokat takarítom erőteljesebben. Szóval fura, ilyen takarítok is jobban, meg nem is. Meg pl a ruházkodási szokásaim sem változtak. Tehát nem öltözök át milliószor, viszont mindent, a farmeron kívül, csak 1x használok.
2017. máj. 28. 11:18
 3/6 anonim ***** válasza:

Pedig ezen a csak a pszichológus segíthet , a pszichiáter még csak gyógyszerrel tomne az meg nem segít..

Ez szerintem már valami kényszer betegség.

2017. máj. 28. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Lehet előbb-utóbb erőt gyűjtök magamon és elmegyek egy pszichológushoz, hátha tud rajtam segíteni. Inkább szégyellem ezt, és ez tart vissza. Meg a családom nem olyan megértő, ha mentális dolgokról van szó. Mindig mondják, hogy hagyjam abba, túlzásba viszem, be fogok golyózni, nem vagyok normális, nem lesz ez így jó, változtassak rajta. És szerintem a szégyen tart vissza, hogy eléjük álljak és mondjam, hogy mennék orvoshoz.

2017. máj. 28. 11:34
 5/6 anonim ***** válasza:

Én teljesen természetesnek tartom azt az emberi reakciót, hogy ha egyszer valami okból lebetegedett valaki, akkor mindent megtesz azért hogy még egyszer ne forduljon elő. Például Nikola Tesla is átesett valami betegségen, ezért ő is tisztaságmániás lett. Ahogy én úgyszintén. Régen a diktatúrában olyan helyen dolgoztam ahol nem volt rend és tisztaság, ezért szinte havonta beteg voltam. Ezért a költözés óta olyan rendet és tisztaságot tartok a lakásomban mint egy patikában. Valamint minden étkezés után fogat mosok, aminek meg is van az eredménye, hogy évtizedekig sem láttam fogorvost és még egy karcolásnyi hiba sincs a fogaimon. Ja és orvost sem láttam évtizedek óta, kivéve ha jogsit kellett újítani.

Ismerőseim sem tartanak betegesnek a tisztaság- és rendmániám miatt, épp ellenkezőleg, polgárpukkasztó luxusnak tekintik. Például a kocsim és a nemrég megörökölt szülői házat is olyan rendben tartom hogy mindegyiket folyton meg akarják venni tőlem nem is olcsón, pedig nem eladó.

49/F

2017. máj. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

2.válaszoló

Ezt jó olvasni, köszönöm szépen :)

Amikor takarítok, nem csak magamra gondolok, a családra is. Igaz a család nem kap el olyan könnyen dolgokat, mint én, lehet az immunrendszerem sem az igazi, de ettől függetlenül szeretném, hogy mindenki egészséges legyen, és orvost se kelljen látni. Lehet túl is puffogom az egészet, és kevesebbet kellene rajta agyalnom. Meglehet ezen kellene változtatnom inkább.

Kedves utolsó válaszoló, ezt tényleg jó volt olvasni, köszönöm szépen :)

2017. máj. 28. 12:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!