Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichológusnál, pszichiáterné...

Pszichológusnál, pszichiáternél él a titoktartás 18 éves kor alatt?

Figyelt kérdés

11 évesen háromszor próbáltam öngyilkos lenni, de nem jött össze és szerencsére itthon se tűnt fel (tehát nem kerültem kórházba se, nem lettem végül annyira ügyes), tehát szinte mindig is ingatag lelki világ volt. Nagyon rég óta akartam menni pszichológushoz (vagy ha szerinte kell, akkor pszichiáterhez), de az iskolai azt mondta, szólniuk kell, ha például vagdosom mahamat, vagy szuicid hajlamaim vannak. Ezek után nem tudtam őszintén beszélni vele, így nem is jártam már.

16 felett már nem szólhatnak a szülőknek ilyen dolgok miatt, ha nem egyezem bele, vagy akkor is megtehetik? Amennyiben meg van a titoktartás, a Tb-s pszichológusok mennyire "működnek"? Hallottam róluk hideget-meleget. Biztos van jó és rossz is, csak az arány nem mindegy.


17/L



2017. aug. 12. 23:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A titoktartás nincs korhoz kötve. Viszont akármilyen idős vagy, a pszichológusnak kötelessége értesíteni a hozzátartozókat veszély esetén. Ha jól értettem most nincsenek szuicid gondolataid és nem is vágdosod magad, csak régen tetted ezt. Ez esetben elmondhatod a pszichológusnak. Én is elmondtam neki hogy vágdosom magam és hogy paranoid tévképzeteim voltak, de nem csinált semmit. Az orvosi titoktartás köti a pszichológusokat/pszichiátereket. Tehát el is bocsájthatják, ha ezt nem tartja be...De, vannak olyan különleges esetek amelyeknél kivételt tehet: Gyilkossági, vagy öngyilkossági kísérlet, és minden olyan tevékenység amely veszélyes a betegre vagy a környezetére. Pirománia, állatkínzás stb. Illetve bírósági eljárás során engedélyezett még. Az összes orvos, pszichológus, ügyvéd és ápoló esküt tesz a titoktartást illetően. Az eskü megszegése elbocsátást von maga után (amennyiben nem volt indokolt)

Plusz, egy pszichológus mérlegeli, és felméri a jelenlegi állapotod. Ha most nincsenek öngyilkossági kísérleteid akkor nincs mitől félned. A régebbieket meg elmondhatod neki. Én is elmondtam az enyémnek hogy vágdosom magam, paranoid tévképzeteim vannak és nem szegte meg a titoktartást.

2017. aug. 13. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

A pszichológus megoszthatja a szülővel a rábízott titkot, amennyiben a gyermeknek ebből nem származik kára. Ha

azonban a pszichológus úgy ítéli meg, hogy a gyermek érdekét súlyosan sértheti a tudomására jutott bizalmas információ kiadása, továbbra is köteles megőrizni azt.

2017. aug. 13. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Szuicid hajlamaimnem túl komolyan vannak (legalább is nem annyira, mint voltak), de vannak. Bár szerintem szinte mindenkinek vannak olyan sötét napjai, mikor azért komolyan eelgondolkozik róla.

A vagdosást meg talán fél-egy éve nem csináltam, de önmagában problémám nincs vele.


Viszont itthon ilyeneket nem tudhatnak meg a szüleim, mert csak még rosszabb lenne a helyzet.

2017. aug. 13. 12:43
 4/12 anonim ***** válasza:
Otthon nem tűnt fel, hogy öngyilkosságot kíséreltél meg és vagdostad magad? Ez nem vall gondos szülőkre. Lehet jobb lenne ha tudnának róla, és többet törődnének veled. Egy családtag gondja az egész család gondja.
2017. aug. 13. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
Én 15 éves vagyok. Csütörtökön voltam gyermekpszichológusnál. Elmondta nekem és anyámnak is, hogy kötelessége titokban tartani a beszélgetésünket. Csak azt mondja el anyámnak ami gyilkos/öngyilkossági gondolat, tett. Vagy bármi ilyen. De ezt előttem már elmondták. Csütörtökön megyek ismét hozzá. És épp ma vágdostam magam... És ezt nem áll módomban elmondani neki.
2017. aug. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
#4: Nálunk eléggé más a "család". Mindkét bátyám pszichiáterhez jár, a szüleinkhez fűződő kapcsolatunk nem szokványos, de én még őket sem találtam megbízhatónak ahhoz, hogy beszélgessek. Tehát sajnos inkább ártana, mint használna a dolog. Tehát akkor ne is álmodjak róla, hogy nyugalomban és bizalommal forduljak szakemberhez?
2017. aug. 15. 00:42
 7/12 anonim ***** válasza:
Szerintem fordulhatsz szakemberhez, az elején beszéljétek meg, hogy mik lennének a szabályok. De meg kell értened az öngyilkosság nagyon komoly dolog, ha komoly szándékot észlel a pszichológus szólnia kell a szülőknek, esetleg elküld még pszichiáterhez. Nem lehet belelátni egy másik ember fejébe, melyik pszichológus lehetne biztos abban,hogy nem teszel valami végzeteset a kezelés alatt? A felelősség ilyenkor óriási. De működhet a dolog ha az elején tisztázódik, hogy mondjuk jelenleg nem áll fent ilyen szándék. Mehetsz TB-s pszichológushoz nyugodtan, egyébként nincsen TB-s és nem TB-s pszichológus, a magánrendelésben is általában olyan pszichológus rendel aki munkaidőben "TB-s" pszichológusként dolgozik, ha jót fogsz ki sokat segíthet. Egyébként ha a szüleid tudnának a dolgaidról az baj lenne?
2017. aug. 15. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Igen, eléggé nagy baj lenne. De köszönöm szépen, végül is igazad van. Remélem akkor tényleg megoldható szépen csendben.
2017. aug. 15. 11:12
 9/12 anonim ***** válasza:
Kiskorodban nem ért abúzus véletlen?
2017. aug. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Szia! Mitől felsz hogy meg tudjak a szuleid? Mit reagalnanak? Egyebkent en is annyi idos vagyok mint te , es nekem is voltak ha elmondtama pszichologusnak akkor o elmondta h ez fontos lehet es errol szolnia kell a szuleimnek. Aki bejott ez esetben anya volt) illetve pszichiaterhez elkuldtek gyogyszerert. Ebben nem tudom mi olyan borzalmas ha megtudja a szulod. Normalis szulo ez esetben megijed es tamogat teged jobban, es elhiszi h komoly bajod van.
2017. okt. 5. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!