Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Legjobb barátnőm skizofrén...

Legjobb barátnőm skizofrén lett, mióta kiderült, hogy beteg, mellette vagyok, de most már a saját életem is kezd rámenni, mit tegyek? Bővebben lent

Figyelt kérdés

Év elején derült ki a betegsége, voltak előzményei, amit én észleltem, és próbáltam győzködni, hogy menjünk el orvoshoz, de nem hallgatott rám. Év elején borzalmas állapotba került, alig tudták kihozni belőle. Külföldön élt akkor éppen, és egyszer csak eltűnt, nem írt, nem telefonált, nem jelentkezett, nem lehetett elérni. A családjától tudtam meg, hogy hazahozták és pszichiátrián van. Két hónapot töltött ott. Hallucinállt, vizuális és hang hallucinációi is voltak, paranoiás téveszmék gyötörték, nem tudott magáról, nem akart aludni, őrjöngött, stb, ...nagyon nehéz időszak volt. Gyengébb kezelésre nem reagált, kapott erősebb gyógyszereket, és végig mellette voltam. Segítettem neki összeszedni magát, szerencsére nagyon jól sikerült. Vannak kisebb döccenők, mert nem szedi mindig úgy a gyógyszert, ahogy felírták, és azt mondja a betegsége minden nap vissza akarja rántani, nem igazán tud és akar senki mással kapcsolatot teremteni. Beszélget, de nem ismerekdik igazán. Nem szép, hogy ezt mondom, de sajnos azt érzem egyre többször, hogy nem enged levegőhöz jutni. Ha valaki más barátot megemlítek paranoiássá válik, mintha attól félne, hogy ha mással is beszélek, akkor nem törődök vele. Elköltözött a családjától, és most egy városban lakik velem, beiratkozott fősulira, amit elég nehezen tud csinálni, mert nehezen koncentrál stb... Az a helyzet, hogy én is egy nehéz időszakon megyek át, és szükségem lenne egy kis nyugalomra és kikapcsolódásra. Egyszerűen nem tudom hogyan mondjam meg neki, hogy én a barátja vagyok, de nekem is van egy életem, amit élni szeretnék, és nem tudom így, hogy mindig valami van vele, amit én megoldok, és már lassan egy éve nincs saját életem. Azt vettem észre, hogy a családjának terhes vele foglalkozni, ezért rám hárítják a felelősséget, hogy foglalkozzak vele ás vigyázzak rá. Nem gyerek már 27 éves. Nagyon régóta legjobb barátnők vagyunk, és nagyon szeretem, nem akarom megbántani, és azt sem, hogy egyedül maradjon, de úgy érzem már én kezdek tönkre menni ebbe az egész helyzetbe. A legnehezebb, hogy elmondok neki valamit, a szájába rágom, hogy úgy kell, mert az orvos azt írta elő gyógyszernél, nem szabad abbahagynia, vagy önkényesen össze-vissza szedni, vagy pl hogy bevásárolni elmegyünk, és hogyan ossza be a pénzt, spóroljon, ne szórja el a diákhitelét egy hét alatt, de egyszerűen nem hoz ésszerű döntéseket. Meg elmondom neki, hogy nem szabad innia alkoholt, elmondom hússzor, és mégis hív a lakótársa egyik éjjel éjfél után, hogy nincs otthon, és aggódnak érte, kerestük fél éjszaka, majd egyszer csak haza esett, a városban sétálgatott, meg kocsmában volt, és sört ivott.

Egyedülálló anya vagyok, majd 10 évig tartó kapcsolatom ért véget, és elég sok gondom van, egyszerűen nem tudok kilábalni belőle, úgy érzem ez az év másról sem szól, mint a gyermekem nevelésével, ami természetes, de nehéz így egyedül, úgy hogy más problémáját is a nyakamba veszem, és a barátnőmet "istápoltam" és kezd ez az egész nagyon terhessé válni. Úgy érzem kihasznál, nem csak ő, a családja is. A betegsége óta eléggé megváltozott a viselkedése, néha rosszindulatúan beszél, és olyanokat mond, ami bántó, a nagyzási megnyilvánulásait is egyre nehezebb elviselni, próbálok megértő lenni vele, de valahogy a tudomására szeretném hozni, hogy ahogy viselkedik, az nem jó, én nem tudom már tolerálni. Tudom, hogy beteg, de jelen pillanatban ő jobb állapotban van, mint én, kipihent, sokat alszik, jól elvan, nagyjából teljes értékű életet él, amiben nem, abban én nem tudok segíteni. (pl. barát, randi) Félek viszont attól, ha nem figyelek rá, akkor hülyeséget csinál, de tudom azt is, hogy ez nem "csak" vagy nem az én dolgom. Vannak a barátságnak is határai, és ez már túllép azon. Ami kicsit kiborított, hogy elkezdett versengő üzemmódba, mintha nem lennének saját céljai, vagy nem is tudom, hogy fogalmazzam meg, de amit csinálok, azt csinálja ő is, és mindenáron le akar győzni benne. Nem tud örülni a sikeremnek, hanem kiborul tőle. Ha valami rossz dolog történik velem, azon meg nevet. Nem tudom ez a betegség miatt van-e, de lassan már ott tartok, nem érdekel, mert nem akarok teljesen tönkremenni a barátságunkba, amiről kezdem azt érezni, hogy már nem létezik.

Hasonló helyzetben lévő emberek tanácsaira lennék kíváncsi, mások hogy élték meg ezt a betegséget hozzátartozóként, barátként, mert én nem tudom mit tegyek. Gondoltam, hogy távolságot tartok tőle, és ritkábban beszélek és találkozok vele, de ezt nem tudom hogy közöljem vele úgy, hogy ne bántsam meg és azt sem szeretném, hogy teljesen magára maradjon.


2017. nov. 3. 23:22
 1/4 anonim ***** válasza:
54%

Lényegtelen, hogy megsértődik-e vagy nem. Ha nem érti meg, hogy van saját életed, akkor egyoldalú a barátság egyébként is.


Minél előbb "szakíts" vele.

2017. nov. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nagyon jól tetted, hogy ezt a hosszút leírtad, ezáltal rendszerezted a saját gondolataidat is. "Vannak a barátságnak is határai, és ez már túllép azon." Ez van. Nem vagy felelős érte. Engedd el, mert te önmagadért és a saját gyerekedért vagy felelős. Nem kell vele közölni, csak nem kell vele találkozni. Lehet, hogy az ő élete kisiklik, de nem vagy köteles (eddig is már rengeteget tettél) és nem vagy képes másokat önmaguktól megmenteni. Akkor sem, ha jól esne neked.
2017. nov. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Neked kell tudni hol a határ senki se hibáztat érte ha meghúzod azt, vagy ha nem.
2017. nov. 4. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Szerintem jó ötlet a távolságtartás. Én skizofrén nőbe voltam szerelmes, nagyon nehéz volt, de amíg szedte a gyógyszert, elviselhető mértékűek voltak a problémák. Csak már én is azt kezdtem érezni, hogy rámegyek, mert rám vetítette a hallucinációit és mindenbe belekötött, amit gondoltam, tettem. Nekem az segített, hogy eltávolodtam tőle. Nehéz volt, mert szerettem, de az ember nem áldozhatja fel magát. Te sem felelsz a barátnődért, hanem magadért és a gyerekedért.
2017. nov. 4. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!