Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Skizofréniára gyanakszom, de...

Skizofréniára gyanakszom, de nem tudom pontosan mi ez. Érdemes orvoshoz fordulnom?

Figyelt kérdés

Eléggé beleástam magam ebbe az utóbbi hetekben és a sok fura dolog ami évek óta történik velem kicsit aggasztó. Nem biztos hogy skizofrénia, de a legtöbb dolog arra utal.

Na most át első dolog, hogy gyakran hallucinálok alvás előtt. Ilyenkor közvetlen elalvás előtt lebénulok (alvási paralízis, de ebbe most nem mennek külön bele), és hallucinálok. Van amikor nem tudom kinyitni a szemem, ilyenkor vagy hangokat hallucinalok (sikoly, üvöltés, súgás) vagy testen kívüli élményt (kirepülök a testéből), ha pedig nyitva a szemem, akkor látok dolgokat amik nincsenek ott, egeszen addig amíg meg nem tudok mozdulni.

A második dolog a téveszmék, amik szép számban vannak. Például ha egyedül vagyok otthon, azt hiszem figyelnek vagy be vagyok kamerázva. Az utcán azt hiszem követnek. A valóságról sokat gondolkodok hogy pontosan mi az, és hogy lehet hogy nem is létezik. Meg mostanában annyit gondolkodtam a test lélek összhangon, hogy gyakran ha koncentrálok úgy érzem a testem csak egy eszköz. Azon is szoktam gondolkodni, hogy a tettem és döntéseim tényleg magam hozom e még.

Aztán ott vannak a ticek,vagy kényszermozgások. Gyakran ugyanúgy ismerlek meg egy mozdulatot többször, gépiesen, vagy valamiféle ritmusra,vagy szavakat ismétlek el nagyon sokszor. Ezek ellen néha próbálok küzdeni de nehéz.

Egy érdekes dolog, hogy sokszor észlelem a gondolkodás és érzelmek különválását. Ha meghal valaki akit ismertem pl.,arra gondolok együtt kéne érezzek, és szomorúnak kéne legyek, de elfog a nevetés és nagyon nehéz elfojtani, de valamikor nem is sikerül. Ez szerintem a legaggasztobb dolog.

A dermedésekről már írtam, hogy esténként gyakran lebénulok.

Gyakran magamban beszélek, de csak a fejemben. Kérdezek valamit magamtól és van hogy válaszolok is. Hangosak a gondolataim egész nap. Van hogy azokon kívül mindent kizárok.

Panikrohamokat kapok, összeszorul a mellkason, nem kapok levegőt, sírni kezdek a semmitől.

Kiesések. Sokszor megyek valahova pl., és egy pillanat múlva már eltelt negyed óra és megtettem 2 kilométert úgy, hogy közben nem voltam magamnál!

Az utolsó dolog a koncentráció csekélysége. Órákon, abmikor a tanárra figyelek, vagy valaki személyesen beszél hozzám, elkezdtek figyelni, próbálok figyelni de egy pár szó után nem fogom fel amit hallok. Csak nézek ki a fejemből. Amint végeztem a sulival, mindig elfog valamilyen fáradtság, amiről tudom hogy nem is az iskolától és nem is a kevés alvástol van. Hanem inkább gyengeség.

Fiú, 16

Előre köszönöm az értelmes válaszokat!



2018. febr. 3. 12:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
72%
Ez paranoid-skizofréniának hangzik. Mindenképpen keress egy jó (!!) pszichiátert. Gyógyszerekkel visszaszoríthatóak a tünetek.
2018. febr. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
47%
Gépezz és telefonozz kevesebbet, aludj többet.
2018. febr. 3. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Elsőnek köszönöm, második nem a kérdésemre válaszoltál
2018. febr. 3. 17:39
 4/13 anonim ***** válasza:
Szerintem ezek többnyire beleférnek még a normalitásba. Ha aggódsz, menj el pszichiáterhez és mondd el neki ezeket, mégiscsak ő ért hozzá a legjobban, nem mi!
2018. febr. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Barátom, nehéz helyzetben vagy. A tüneteid felvetik a paranoid skizofrénia lehetőségét, és ha pszichiáterhez mész, elég nagy valószínűséggel rajtad is ragad ez a diagnózis, mert ők általában csak gyógyszeres terápiát csinálnak, felírnak neked antipszichotikumokat, és vagy elmúlnak a tüneteid vagy csak átmenetileg elnyomják őket. De lehetséges, hogy konverziós zavarod van, amikor egy mélyebb pszichés ok (aminek nem vagy tudatában) képezi ezeket a konverziós tüneteket. (Azért konverzió, mert a tudattalanban megbúvó konfliktusokat alakítja át, konvertálja fizikailag is tapasztalható tünetekké.) Én a helyedben elmennék egy integratív pszichoterápiára, ahol egy hozzáértő pszichológus hipnoterápiával és egyéb módszerspecifikus terápiás módszerekkel fel tudja tárni a kiváltó okokat. Ha vannak ilyenek (általában a múltban bekövetkezett traumák), ezek tudatosítása már megoldást jelenthet, és véglegesen megszüntetheti a tüneteid, gyógyszeres kezelés nélkül. Ha ő is a skizofréniát diagnosztizálja, úgyis elküld egy pszichiáterhez. (Ezt a betegséget egyébként jelenleg csak kezelhetőnek, de gyógyíthatatlannak tartják.) De a korodból itélve, nem tartom kizártnak, hogy ezt az állapotot egyszerűen "kinövöd".
2018. febr. 4. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat!
2018. febr. 5. 13:43
 7/13 Captain Fantastic válasza:

Szia!


Szerintem is menj el szakemberhez! Minél hamarabb annál jobb!

2018. febr. 12. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
5: Ilyet hol lehet találni?
2018. febr. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
8-asnak: [link]
2018. febr. 22. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
93%

Egy skizofrénnek nincs betegségtudata. A téveszme nem az, amit leírtál. A téveszme megingathatatlan. Te legbelül tudod, hogy senki nem figyel meg. Tisztában vagy vele, hogy ez az elméd szüleménye. Te is úgy fogalmaztál, hogy "azt hiszed". Egy skizofrén "tudja" (tudni véli), hogy követik, figyelik. Eszébe sincs megkérdőjelezni, nem tünetként kezeli ezt. Ha pszichotikus állapotban lennél, azt te nem vennéd észre, csak inkább a környezetedben élők. Amíg nincsenek doxazmáid és hallucinációid, addig nem fognak diagnosztizálni skizofréniával.

Amiket leírtál, gyakori tünetek, már én is átéltem őket.

Az alvás-ébrenlét közötti, azaz hipnagóg hallucináció teljesen normális jelenség. Ezért ne aggódj.

Az ilyen gépies utánzása bizonyos dolgoknak inkább OCD. Ehhez társulhat az is, hogy azt gondolod, figyelnek, és nem tudod ezt kiverni a fejedből. Ez pedig egy kényszergondolat, ami szintén az OCD-re jellemző.

Amikor szomorúnak kellene lemni, sokszor én is nevetek. Ezt nem tudom, miért van.

Magában mindenki beszél. A gondolatfelhangosodás azt jelenti, hogy a saját gondolataidat hangosan, ténylegesen hallod (nem csak elképzeled, hogy hallod). Én pl. hangosan beszélgetek magammal/magamban, de tudom, hogy teljesen normális dolog ez.

A tüneteidet depresszió is okozhatja.

Tehát nyugodj meg, egy skizofrénben még csak fel sem merül, hogy ezek miatt aggódni kellene, vagy nem lenne normális. Ha skizofrén lennél, hangokat hallanál, amik öngyilkosságra buzdítanak, vagy szidnak téged, vizuális hallucinációid lennének, amik valódiságát eszedbe se jutna megkérdőjelezni, hanem mindenféle zagyvaságot körítenél hozzá, pl. hogy a mikrohullámokon keresztül a sátán beszél hozzád, és ezt el is hinnéd, senki se tudá ezt benned megingatni. Biztos lennél benne, hogy meg akarnak mérgezni vagy ölni, a gondolataidat a tévében közvetítik, befolyásos embernek hinnéd magad, akibe szerelmes egy világsztár. A beszéded érthetelen katyvasz lenne, nyáron kabátot vennél fel, és észre se vennéd, hogy megbolondultál.

Tehát ne aggódj, nem vagy skizofrén, de még csak pszichotikus se. Azért menj el orvoshoz, tudni fogja, mit kell tenni.

2018. márc. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!