Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Phszichológushoz kéne fordulnom?

Phszichológushoz kéne fordulnom?

Figyelt kérdés

19 éves lány vagyok, 5 éves szakgimnáziumba járok és még van 2 évem.

Nagyon sokat hiányzok az iskolából, tavalyi évben majdnem elértem a 400 órát évvégén, idén félévkor szintén meghaladtam a 250 órát, aminek valós betegség csak 30%-a az oka.

Korábban nem szerettem az osztályomat, gyűlöltem bejárni közéjük. Nem bántottak soha, de nyomottan éreztem magam a környezetükben, láttam hogy mit művelnek egymással, hogy mennyire undorítóak, kétszínűek és az állítólagos barátaiknak hogyan tesznek keresztbe.

Szerencsére nagyon jó osztályfőnököm volt, megbeszélte a tantestülettel, hogy mivel mindenből elegendő jegyem van, ne kelljen osztályozó vizsgát tennem.

Váltottam osztályt, velük nincs is semmi problémám, nagyon aranyosak és szeretnek, ennek ellenére most is sokat hiányzok és arra gondolok, hogy hiányzik belőlem a felelősségtudat, nem gondolok bele a tettem következményébe, hiába tudom hogy be kellene mennem, ha fáradt vagyok, nagyon rossz a kedvem, akkor megtagadom és inkább elmegyek orvoshoz. Nincs aki úgy odafigyeljen rám, sajnos régóta “magamura vagyok”, anya sosem volt egy erős jellem, ha valamit nagyon szerettem volna, akkor ő igent mondott, mindig hagyta hogy meggyőzzem és próbált nekem mindent megadni. Azóta született egy testvérem, anyukám párjától, így én kiestem az aranykosárból és ő van középpontban. Apukámra nem számíthattam soha, szóval magam vagyok. Messze tanulok édesanyáméktól, így hétvégente járok csak haza, nincs aki a körmömre nézne, hogy most mi a helyzet, ráadásul anya nem is keres, csak akkor beszélünk, ha én hívom. Illetve egy másik probléma, hogy rettenetesen félek a tesi óráktól, nem értek semmilyen sporthoz, a tanár folyton cseszeget, hogy de akkoris csináljam, a többeik pedig nevetnek rajta. Tudom, hogy ez a nevetés nem ellenem irányul, hanem maga a szituáció felé, próbálom is kizárni fejbe, de nem megy. Belegondolok hogy jön a tesi óra és már fáj a hasam az idegtől.

Nem vagyok alapjáraton egy buta lány, nagyon jó eszem van a matematikához, a nyelvekhez, alapjáraton racionális gondolkodásom van, kevés tanulással vagyok 4-es tanuló az iskolában (ami egyébként anyának nem tetszik, túlzottan maximalista). Elesett sem vagyok, ez a 4. évem, hogy én intézek magamnak mindent, hogy én főzök, mosok, bevásárolok, takarítok magamra, stb.

Valami miatt még sem tudom magamat rávenni hogy iskolába menjek kis mütyüri dolgok miatt, az önfegyelem is hiányzik belőlem.

Tényleg próbálkozom, félek hogy tönkreteszem a jövőm. Nem tudok már kivel beszélni erről, ezért gondoltam rákérdezek idegenek véleményére, hogy érdemes lenne -e felkeresnem egy szakembert, vagy mégis kihez fordulhatnék segítségért.

Köszönöm előre is a válaszokat!


2018. febr. 5. 07:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Pedig be kéne járnod, ha akarod azt a szakmát meg az érettségit.
2018. febr. 5. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
Szakember mit tudna segíteni a lustaságodon? Ezzel, hogy pszichológust szeretnél magadnak, megint csak anyukádat terhelnéd le anyagilag. Úgy gondolom a leveled alapján, hogy jól elkényeztettek, és azt szeretnéd, ha mindég veled foglalkoznának. Nem vagy már kisgyerek, szedd össze magad! Gyakorolj a testnevelés órára, hogy ne nevessenek ki.
2018. ápr. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Szerintem teljesen érthető, amin most átmész. Viszont pár dologgal nem értek egyet.


Először is, az, hogy negyedik éve (15 éves korod óta) magadról gondoskodsz, főzöl, mosol, takarítasz stb. magadra, teljesen ellentmond annak, hogy szerinted "hiányzik belőled az önfegyelem és a felelősségtudat". A tények nem ezt mutatják. Mentálhigiénés területen dolgozom, és sok felnőttnek ezeknek az alapvető dolgoknak az ellátása is teljesítménynek számít! Le a kalappal, hogy te már kamaszként képes vagy magadról gondoskodni, hidd el, ha nem lenne "felelősségtudatod" és "önfegyelmed", akkor nem tennéd meg ezeket a dolgokat!


Így a probléma szerintem máshol keresendő.


Nagyon megfogott az, amit a volt osztályodról írtál: "nyomottan éreztem magam a környezetükben, láttam hogy mit művelnek egymással, hogy mennyire undorítóak, kétszínűek és az állítólagos barátaiknak hogyan tesznek keresztbe."

Ez számomra azt mutatja, hogy érzékeny vagy a környezetedben lévő folyamatokra, interakciókra - ezért bánt ennyire valószínűleg a testnevelés órai csesztetés is.

Ha egyébként más nem indokolja, hogy pszichológushoz fordulj (depressziós tünetek vagy szorongás, a tesiórákat leszámítva),én első körön azt javasolnám, ezt az érzékenységet felhasználva szerezz jó sok önismeretet (habár esetleg ebben is segíthet egy pszichológus), és próbálj megbarátkozni a világgal. Az emberek sajnos nem csak a gimnáziumban bánnak egymással undorítóan, és ez gyakran elkeserítő, de ahogy te is látod, mindig lehet találni közösségeket, ahol azért nem olyan rossz a helyzet.


A hiányzások valahogy talán összefüggésben vannak azzal, hogy úgysem számoltat el senki, nem? Nem lenne jó, ha néha felhívna anyukád, hogy mi volt aznap az iskolában? Azt írod, leginkább te keresed csak. Ez nem lehet túl jó érzés. Talán tudat alatt az van kicsit benned (csak találgatok, hisz nem ismerlek), hogy "ha úgyse érdeklem, akkor minek törjem magam".


Szerintem sok kordbeli hasonlóan reagálna egy ilyen helyzetre, én legalábbis semmi abnormálisat nem látok benne.


Viszont azt érdemes végiggondolni tényleg, hogy mit akarsz a jövőddel, és magad miatt bejárni suliba. Mert a soraidból látszik, hogy tényleg nem vagy buta lány, és kár lenne, ha feladnád a gimnáziumot. Ha úgy érzed, beszélgetés egy pszichológussal segítene abban, hogy tisztábban láss ez ügyben, az iskolán vagy a körzeti orvoson keresztül biztosan van lehetőség rá. Esetleg ha van olyan tanárod, akiben megbízol, és szerinted tudna segíteni, az sem rossz lépés.

2018. ápr. 7. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!