Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mikor szabadulok már ki végre...

Mikor szabadulok már ki végre ebből az ördögi körből? Egyáltalán van kiút ebből? (Nagyon hosszú)

Figyelt kérdés

2016 nyár végétől kezdve pánikbeteg vagyok, szerencsére rohamaim már nincsenek. De ennek ellenére még is ez az egész megbélyegezte a mindennapjaimat. Ez az egész lényegében úgy alakult ki, hogy folyamaotsan azt hittem magamról, hogy beteg vagyok, és én voltam olyan hülye, hogy mindennek utána olvastam a neten. Jött egy zsibbadó érzés a fejben, megvoltam győződve róla, hogy agydaganatom van. Egy időben fájt a herém, azt hittem hererákom van, egy ideig gombóc érzésem volt a nyakamban, arra is azt hittem hogy valami daganat... Persze voltam már orvosnàl, mindenemet megnézték, és rendben volt minden. DE. Mikor meggyőződtem róla, hogy semmi bajom nincs, mégsem tudtam megnyugodni, és olyan volt, mintha az agyam keresett volna egy újabb "részt" a testemben, amit "kifoghat magának". És ez a rész sajnos a szívem lett. Kezdetben volt egy időszak, amikor szúrt, néha belenyilalt, vagy néha-néha szorított. Akkor nagyon megvoltam ijedve, azonnal mentünk a kardiológiára, viszont belülről tudtam, hogy semmi baj nincs, csak a szorongás csinálja ezt, és hogy folyamatosan erre gondolok. Csináltak EKG-t, rendben volt, csináltak szívultrahangot, az is rendben volt. Mondta az orvos, hogy semmi bajom nincs, nyugodtan pakolhatok fát, vagy amit csak akarok... Akkor egy időre megnyugodtam, viszont utána megint jöttek a fájó tünetek, és ez az egész már sajnos a depresszióba kergetett. Először jártam pszichológushoz, de igazából nem segített semmit. Voltam pszichiáternél (mai napig járok), ő felírt két gyógyszert, egy kedélyjavítót és egy szorongásoldót, azt egy ideig elkezdtem szedni és én úgy éreztem, sokat segített. Mellette elkezdtem sportolni a nyáron (ezelőtt sose csináltam semmit, csak ültem egész nap kb), ez is nagyon sokat segített, viszont ez is csak átmeneti "fellendülés" volt, mert mindig voltak és mai napig vannak olyan napok, amikor megint olyan furcsa érzésem van a szívemnél, és még ha ez nem is lenne elég, folyton csak erre gondolok. De tényleg, folyamatosan ezt figyelem, mikor ver gyorsabban, mikor ver lassabban, ha felmegyek pl egy lépcsőn, rögtön a nyakamban hallható és érezhető verőereket hallom és figyelem, ahogy gyorsan ver. Akkor persze mindig megijedek, de utána "elcsendesül". Vannak olyan napok, amikor szószerint egész nap csak erre tudok figyelni semmi másra, de vannak olyanok is, amikor valahogy “le kattanok” róla (bár ez hülyeség, mert ez már annyira bevéselődött a agyamba, hogy egyszerűen nem tudom a fejemből kitörölni). Olyankor tök jó minden, arra figyelek amit épp csinálok, és ez lehet a másodlagos dolog az életemben. Viszont nagyon sokszor hiába csinálok én bármit is, mindig ez az elsődleges dolog, amit az agyam figyel, egyszerűen nem tudok másra gondolni... Az agyam mindig kitalál valamit a szívemmel kapcsolatosan és onnantól nem tudok róla lekattanni. Ezek után, amiken átmentem, mindig csak arra gondolok hogy megáll a szivem hogy erre gondolok stb... De ilyenkor mindig azzal nyugtatom magam, hogy a világon mennyi valós szívbeteg van és még nekik sem áll meg, akkor miért pont egy egészséges 17 éves fiúval lenne baj? A tesóm keresztapjának csak 40%-ban működik rendesen, na és még nekik sem áll meg. Szóval mindig ezzel nyugtatom magam, de sokszor hiába. Valahogy elkéne magammal hitetni, hogy fiatal vagyok, 17 éves, a szívemnek semmi baja sincs, a családban sem volt/van szívbeteg, sportolok, vitaminokat szedek, nem dohányzok, nem cigizek, nem kávézok, nem iszok energiaitalt, így semmi bajom nincs és nem is lesz, ez kizárólag csak az agyam szüleménye, amit szép lassan, fokozatosan kreált magának. Volt és van olyan, amikor azt hittem/hiszem magamról, hogy megőrültem vagy skizofrén vagyok, vagy nem tudom, hisz teljesen más lettem, mint régen voltam. Nem ismerek magamra, ez nem én vagyok... De a pszichiáter mondta, hogy nyugodjak meg, nem őrültem meg, ez az egész csak agyban létezik, a tudatalattiban van, nem valós dolog. De ettől függetlenül mégis annyira bosszantó és rossz, hogy bármit csinálok, csak a szívemre gondolok. Ha sétálok, ha futok, ha fekszek, ha ülök, ha biciklizek...... Nem tudok így normálisan odafigyelni a tanulásra sem, meg igazából semmire, mert ez az elsődleges dolog az agyamnak, amire "oda kell figyelni"... Anya azt mondta, hogy amilyen lassan ez kialakult, úgy is fog elmúlni, és majd kinövöm előbb-utóbb, de én már kezdem elhinni sajnos hogy ez nem így van... Sose tudok ebből szabadulni. Ezek miatt persze nap mint nap szorongok, szapora szívverésem van (ami miatt persze hogy ismét csak erre koncentrálok), ezek után persze egész nap fáj a mellkasom. Kényszergondolataim vannak, amik néha előjönnek, néha eltűnnek, ez mindig kiszámíthatatlan. A folytonos szorongás miatt pedig előjöttek derealizációs érzések, tudjátok, amikor olyan mintha nem léteznék, semmi nem valós körülöttem, csak egy álomban vagyok stb stb. Szerintetek mit kéne tennem? Hogy tudnék erről a témáról lekattanni? Valaki esetleg ment már ilyenen keresztül? Bár kétlem, mert bárhogy is gondolkozok, nem tudom elképzelni, hogy más folyamatosan erre gondol, aminek semmi értelme. Mennek-járnak az emberek, de senkinek nem a szíve jár az eszében, mint nekem...

Bíztató tanácsokat, szavakat is szívesen elfogadok.



2018. ápr. 17. 01:08
 1/4 anonim ***** válasza:
A káros tudással már remekül megmérgezett a társadalom. Az a tudás, amely immunissá tesz, és amely birtokában biztos lehetsz abban, hogy semmi bajod nem lehet, szintén elérhető egy kis utánajárással.
2018. ápr. 17. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én is voltam pánikbeteg, ugyanezeken a körökön végigmentem. "Kiverekedtem" magamnak annak idején egy ultrahangot, mert meg voltam gyõzõdve róla hogy hererákom van. A kardiológián annyiszor megfordultam hogy a doktornõ már rázta a fejét amikor meglátott. Olykor mentõt is kellett hívni. De ezeken mindenki átesik aki pánikbeteg. A reménytelenség érzésén is.

Nekem 3-4 évembe telt leküzdeni a betegséget, egy barátomnak is nagyjából ennyi volt. Majdnem egyszerre jöttünk helyre 17 körül.

Én magamat igyekeztem gyógyítani, õ pedig pszichoterápiára járt és gyógyszeres kezelést is igénybe vett. Neked is inkább az utóbbiakat ajánlom.


Összegyûjtöm pár pontban mik segíthetnek:


1. Pszichoterápia:

A pánikbetegség semmiképpen sem egy olyan probléma amit az érintett majd spontán kinõ. A tünetmentesség nem egyenlõ a gyógyulással. A pánikbetegség gyakran társul más szorongásos zavarokkal, illetve depresszióval.

A betegség pszichés hátterét segít felderíteni és rendezni egy terápia. Említetted hogy jártál már pszichológusnál de nem jött be. Kevés ember talál elsõre olyan szakembert akivel jól együtt tudnak dolgozni. Mellesleg nem ugyanazzal a terápiás módszerrel dolgozik minden terapeuta. Ezekrõl a módszerekrõl tudsz tájékozódni neten. Léteznek csoportterápiák is amikkel érdemes lehet próbálkoznod. Egy biztos bármit választasz is:

Ne várj javulást vagy gyógyulást pár konzultáció után. Ne tekints úgy a terapeutára mint egy misztikus gyógyítóra. Õ is csak annyi információval tud dolgozni amennyit akarva vagy akaratlan elárulsz magadról. Ez egy közös munka, és nem lesz az eredmény sem több annál mint amennyit a páciens belead. Nagy erõfeszítések árán tudjuk megérteni magunkat, de megéri.

Végezetül még annyit ide hogy több kutatás igazolta hogy a pszichoterápia, gyógyszeres terápiával kiegészülve hatékonyabb mint a kettõ külön-külön.

Pesti intézményeket esetleg tudok ajánlani.


Ezek már inkább személyes tapasztalatok arról hogy mik segítettek, mint hivatalos kezelési módok csak mint kiegészítés:


2. Meditáció, relaxáció

Relaxációs módszerek elsajátításában a kezelõd is segíthet, autogén tréningnek hívják amit oktatnak.

Jó ha van melletted szakember és vezetéssel csinálod mert az elsõ élmények relaxált állapotban negatívak lehetnek, rossz érzések, emlékek jöhetnek elõ. Ezek azonban fontosak és hasznosak a gyógyulás tekintetében.

Nekem sokat segített, úgy írnám le mint egy hatalmas lökést elõre.


3. Sport

Már-már közhelyszámba megy hogy a sport segít. Persze az sem rögtön. A pánikbetegek általában félnek az intenzív fizikai igénybevételtõl a "szívük miatt". Ilyenkor ami mellkastájékon történik még ijesztôbb. Sokkal több a szokatlan testi tünet. Jó fél évbe telt hogy többé-kevésbé el tudjam engedni ezeket a dolgokat. Addig szenvedés volt, rettegtem közben.

Összességében nem azzal segített a sport hogy milyen jól éreztem magam mozgás közben, hanem hogy nõtt az önbizalmam, jobban éreztem magam a testemben, könnyebben teremtettem kapcsolatot másokkal mert kevésbé voltam félénk.


4. Feszegesd a határaid

Rendszeresen hoztam magam olyan helyzetekbe, amikben amúgy pánikrohamot kaptam. Persze csak fokozatosan. Ilyen volt a sport is. De az is hogy egyedül sétáljak. Elõször csak az ismerõs részeken, aztán a külvárosban. Kimerészkedni az erdôbe. Aztán elkirándulni már 20-25 kilométerre és vissza. Ez persze volt vagy egy év, és gyakran halálfélelmem volt közben. Másrészt nagyszerû érzés volt végre kitörni a sötét szobából és "világot látni" mert engem viccen kívül sehova nem vittek a szüleim tizenévesen vagy elõtte így 15 évesen jártam elõször pl. a budai várban annak ellenére hogy itt születtem. Másrészt ezzel fejlõdik hogyan kezeled a tüneteket. Engem egy idõ után tényleg nem érdekelt hogy érzem magam, csak mentem elõre.


5. Maradj pozitív

Persze ez is ilyen közhelyes bla-bla de igaz. Gyakran széthullottam, toporzékoltam hogy mikor lesz már ennek vége de valahogy mindvégig szentül meg voltam gyõzõdve róla hogy ez leküzdhetõ, hogy ez nem egy örök állapot ez szerintem sokat segített. Olyan hirtelen lett vége hogy észre sem vettem. Egyszercsak azon kaptam magam hogy már vagy két hónapja nem volt rohamom. Utána sem :)

2018. ápr. 17. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
Szia! Nekem is pár éve ugyanez volt 95%-ban a bajom mint neked. Szánj rá 5 ezer forintot, rendelj valamilyen oldalról pulzusmérő órát (mint én tettem) és akkor talán segít. Nemtudom, hogy neked segít e, én mai napig hordom, miota sportolok kb. 62 a normális és ez lenyugtat. Mostmár szinte soha nem gondolok rá, és valamikor még az órát is elfelejtem felvenni :D remélem segítettem valamennyire :)
2018. ápr. 17. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az ilyen tünetek arra valók, hogy ne kelljen szembenézni a valódi problémáddal, reálisabb félelmeiddel, esetleg hiányérzetekkel. Le lehet róla kattanni,de csak tünetváltás következik be, például egy szép,kifejlett depresszió- amelyre szintén hatástalan bármilyen tabletta.

A baj valódi nevét kellene kiderítened és elmulasztani a bajt, akkor biztonságban éreznéd magad és olyan lennél,mint a többi ember,akik belefeledkeznek a mindennapi rutinba és legfeljebb a rezsi számla miatt idegesek.

Egyébként az egész világ csak illúzió. Nem misztikus értelemben, hanem úgy, hogy ami van, annak nem lenne szabad léteznie. Gondolj arra, hogy lesz..rom az egészet, beleértetve az idióta természet öntudatlan játékát is a testeddel. Mit veszítesz, ha leáll a szíved? :-) Semmit. Legalább jól kiszúrsz az összes tünettel, mert utána már nem tudnak jelentkezni. Belőled élnek. Paraziták az elmédben. Ők is le vannak sza.. va !

2018. ápr. 18. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!