Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Megtennétek, ha a helyemben...

Megtennétek, ha a helyemben lennétek? Ha nem, hogyan állnátok fel, hogy hasznosak maradjatok?

Figyelt kérdés

A nagyszüleim; mindkét szülőm anyja haldoklik. Nem tudni, meddig élnek még: talán egy hónap, egy év, az orvosok nem kecsegtetnek reménnyel. Anyám és apám nélkülük képtelen élni. Szó szerint. Már most se tudnak magukkal mit kezdeni. Egyre önveszélyesebbekké válnak. Mindkettőnek elkél a támogatás, de én ehhez szörnyen kevésnek érzem magam. Apám alkoholista, amióta a mamám kórházba került egyre többet iszik, hatalmas pénzösszegeket játszik el, tartozásokat halmoz fel, amiket az ismerősei mindenáron be akarnak hajtani. Hol nála vagyok, hol anyámnál. Valójában sehol sem jó. Anyámnál él a "nevelőapám" a munkája miatt egy hetet itthon tölt egyhuzamban. Mi fél éve nem szólunk egymáshoz. Óriási viták voltak, el is kellett költöznöm tőlük, mert kibírhatatlan volt a helyzet. Azóta mindenhol laktam már. Mindez az érettségi évében... emiatt az emelt érettségi vizsgáimat újra kell tennem a pótérettségi időszakában, októberben/novemberben. Szeptembertől Okj-n leszek, így szakmát szerezhetek és újból megpróbálhatom az egyetemet. Ugyanakkor, ha megint nem sikerül, már nem akarok tovább küzdeni semmiért sem. Leginkább elmenekülnék messze. De nincs hova, kihez. Egyedül vagyok, mint mindig. Számtalan célom és tervem van a jövőre nézve, de képtelen leszek megvalósítani ilyen körülmények között. Hiába is próbálok segítségért kiáltani, senki sem hall! Ki akarok lépni, inkább az öngyilkosság, minthogy végignézzem a szüleim lassú lefolyású halálát. (Anyám két állásban 50 felettiként, fizikai betegségekkel küzdve dolgozik, apám pedig súlyos szívbeteg, ennek ellenére itallal kel és fekszik.)

Nem tudom, mit tehetnék. Koncentrálni sem tudok már megfelelően, egyre jobban eluralkodik rajtam a depresszió.



2018. jún. 24. 12:15
 1/5 anonim ***** válasza:

El kellett költöznöm tőlük - hova költöztél? Megint nem tudsz oda?

Bocsánat, ha nagyon anyagias a kérdés, de a nagyszülők halálával keletkezik két lakható lakás?

A helyzet nehéz, de attól még ne legyél öngyilkos, mert majd kialakul, csak most ilyen rossz. Az alkoholista apád egyértelműen, teljes egészében felejtős. Teljesen. Az anyád is, amíg ezzel a pasival él. Nem marad más hátra, mint dolgozni, olyan munkahelyen, ami fizet, esetleg még másodállást is vállalni, kivenni a legolcsóbb albérleti szobát, tanulni és függetlenül élni. Aztán majd valahogy alakul, mondjuk, jobb képzettséggel többet tudsz keresni vagy találsz egy társat.

2018. jún. 24. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
77%

Végigolvasva és végiggondolva kétszer a leírásodat, szerintem ez a kulcsmondat:

"Mindkettőnek elkél a támogatás, de én ehhez szörnyen kevésnek érzem magam."

Neked valószínűleg furcsán (vagy még inkább keményen) fog hangzani, de az a helyzet, hogy NEM TE VAGY A FELELŐS a szüleidért, NEM KELL erődön felül támogatnod őket.

Pláne, hogy az apád alkoholista és játékfüggő is egyben. - Az egyetlen, amit esetleg megpróbálhatsz, hogy kezdeményezed a gyámhivatalban a cselekvőképességének a korlátozását vagy teljes kizárását. Az indok elég erős szerintem: veszélyezteti a saját egészségét és anyagi biztonságát is, azaz nem képes a saját ügyei vitelére.

Előtte megpróbálhatsz vele beszélni, hogy vállal-e egy elvonót (vannak jó kis szanatóriumok országszerte, TB-sek, egyháziak és alapítványiak is), vagy legalább egy ambuláns kezeléssorozatot (pl. a TÁMASZ a Honvédban), de valószínűleg nemet fog mondani. - Bár ha már látja, hogy komolyan gondoltad, akkor lehet, hogy belemegy.


Anyukáddal szintén megpróbálhatsz beszélni, gondolom, nem létszükséglet két helyen dolgoznia.


De nagyon fontos, hogy tudd, hogy a döntés az Ő KEZÜKBEN van, és azért te semmilyen módon nem vagy felelős. Sem azért, hogy utána mi lesz velük.


Szóval szerintem ezt a lelki terhet kellene letenned, elengedni a dolgot. Tudom, hogy rohadt nehéz.

Átmentem hasonlón: éveken át támogattam az arra cseppet sem méltó anyámat, mert azt hittem, hogy azt úgy kell, meg a szomszédoktól is megkaptam, hogy "mégiscsak az anyád". Nagyon fel kellett nőnöm ahhoz lelkileg, hogy rájöjjek/elfogadjam, hogy NEM vagyok köteles erre egyáltalán; és ezután is még időbe telt, mire _tényleg_ el tudtam engedni ezt belül.


Sajnos az van, hogy felnőtt emberek, parancsolgatni nem lehet nekik; viszont azt sem lehet, hogy az ő xar döntéseik miatt mások szívjanak. Épp elég részét tették már tönkre az életednek (éveket, ha jól értem), nem kell még többet.

Kezdj új életet, építsd újra a lelkedet, gyógyulj meg a sérüléseidből, amiket a szüleid okoztak. Ha gondolod, megpróbálhatod pszichológus segítségét is igénybe venni - bár én nem bíznék bennük, de a saját életedben te döntesz.

2018. jún. 24. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
ezt már megkérdezted
2018. jún. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
100%

#2-ra reagálva és a helyzetedbe beleképzelve magamat, persze, papíron ott a megoldás, gyámügy, rehab, amit akarsz. De szerintem neked ehhez jelenleg nincsen elég lelki erőd, ami teljesen érthető. Beszélni a szülökkel persze egy jó kiindulási pont, csak sokszor nem kivitelezhető. A szüleid állapota a nagyszüleid állapotával párhuzamosan romlik, ugye?


Van egy pont, amit a kettes is leírt és szerintem ott a válasz, nekem is ez segített rengeteg esetben. A flegmaság. Na de hogy értem ezt: meg kell értened, hogy vannak dolgok, amiket nem te döntesz el és (még ha úgy is akarják mások) nem a te felelősséged. A szüleid helyzete, bármilyen szívfacsaró is, nem miattad alakult ki. Te itt egy passzív elszenvedője vagy a történetnek és nem igazán voltál eddig képes elszakadni a "cselekményszáltól". Nekem az jelentette a megkönnyebbülést, hogy elfogadtam azt, hogy nem én tehetek a dolgokról, még ha sokan rám mutogattak is. Ez egy kulcsfontosságú változás a hozzáállásban: CSAK AZZAL FOGLALKOZZ ÉS AZT VEDD MAGADRA, AMINEK A KIMENETELE VALÓBAN A TE KEZEDBEN VAN. Minden mást próbálj meg kiszűrni a mindennapjaidból. (Az ilyen emberekrt hívják sokan s**gfejeknek és bunkóknak, de hidd el hogy ez egy rohadt jó trükk, csak gyakorolni kell)

Egyébként úgy érzem,hogy nincs senki, akivel komolyabban megbeszélhetnéd a szitut. Olyan embert ajánlok, akiben megbízol és ismer téged és a környezeted is, mert tőle kaphatod a leghatékonyabb választ. Ne állj be a szüleid mögé a haldoklók sorába!

2018. jún. 27. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
0%
lehet 0 pontozni de akkor is megkérdezte már
2018. jún. 27. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!